Fevralın 3-də Medianın İnkişafı Agentliyinin Müşahidə Şurasının 2026-cı il üzrə ilk iclası keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Müşahidə Şurasının sədri Dağbəyi İsmayılovun rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə Müşahidə Şurasının üzvləri Vüqar Əliyev, Şəfəq Mehrəliyeva, Sevil Mikayılova, Elçin Şıxlı, Agentliyin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və İcraçı direktorun müavini Natiq Məmmədli iştirak ediblər.
İclasın gündəliyinə əsasən Medianın İnkişafı Agentliyinin Aparat rəhbəri Rəqsanə Kərimova tərəfindən Agentliyin 2025-ci il üzrə fəaliyyətinə dair hesabat təqdim olunub.
Hesabatda media subyektlərinin iqtisadi müstəqilliyinin gücləndirilməsi, jurnalistlərin və kommunikasiyaya məsul şəxslərin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, cəmiyyətin media savadlılığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, həmçinin Agentlik tərəfindən media sahəsində beynəlxalq əlaqələrin qurulması və inkişafı ilə bağlı görülən işlər, təşkil edilən beynəlxalq tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib. Şura üzvləri tərəfindən nizamnaməyə uyğun olaraq icra edilən layihələrin əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi üçün yeni təkliflər irəli sürülüb, Agentliyin qarşıdakı dövrdə fəaliyyətinin təşkili üçün prioritet istiqamətlər müəyyənləşdirilib.
Daha sonra Agentliyin Maliyyə və təminat departamentinin direktoru Orxan Hümbətzadə qurumun Nizamnaməsinə uyğun olaraq, bütün fəaliyyət istiqamətləri əhatə edilməklə cari il üçün maliyyə planlaşdırması barədə ətraflı məlumat verib, Şura üzvləri tərəfindən 2026-cı il üçün nəzərdə tutulmuş büdcə çərçivəsində vəsaitlərin bölgüsü məqsədəuyğun və qənaətbəxş hesab edilib.
Bununla yanaşı, müzakirələr zamanı media sahəsinin davamlı inkişafını təmin edəcək strateji layihələrin icrası, innovativ yanaşmaların təşviqi və mövcud resurslardan səmərəli istifadə imkanları geniş müzakirə olunub, bu istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Планы Агентства MEDİA на 2026 год: детали и бюджет
3 февраля состоялось первое в 2026 году заседание Наблюдательного совета Агентства по развитию медиа Азербайджанской Республики (MEDIA).
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", во встрече, прошедшей под руководством председателя Наблюдательного совета Дагбеи Исмаилова, приняли участие члены совета Вугар Алиев, Шафаг Мехралиева, Севиль Микаилова, Эльчин Шихлы, исполнительный директор Агентства Ахмед Исмаилов и заместитель исполнительного директора Натиг Мамедли.
В соответствии с повесткой дня руководитель аппарата Агентства по развитию медиа Раксана Керимова представила отчет о деятельности структуры за 2025 год. В документе была отражена подробная информация о мерах по укреплению экономической независимости субъектов медиа, повышению профессионализма журналистов и лиц, ответственных за коммуникации, а также о проектах по повышению медиаграмотности общества. Кроме того, были затронуты вопросы развития международных связей и организации значимых отраслевых мероприятий в Азербайджане и за рубежом.
Члены совета выдвинули новые предложения по расширению охвата реализуемых проектов и определили приоритетные направления деятельности Агентства на предстоящий период. Директор департамента финансов и обеспечения Орхан Гумбатзаде представил финансовый план на текущий год, охватывающий все направления деятельности согласно Уставу. Распределение средств в рамках бюджета на 2026 год было признано целесообразным и удовлетворительным.
В ходе обсуждений особое внимание было уделено реализации стратегических проектов, обеспечивающих устойчивое развитие медиасферы, поощрению инновационных подходов и эффективному использованию имеющихся ресурсов.
Агентство по развитию медиа (MEDIA) было создано указом Президента Ильхама Алиева от 12 января 2021 года. Основной целью структуры является поддержка развития средств массовой информации в Азербайджане, содействие их модернизации, внедрение новых информационно-коммуникационных технологий и укрепление институционального потенциала отрасли. Деятельность Агентства направлена на формирование конкурентоспособной медиасреды, соответствующей современным мировым стандартам.