Dünyanı kim idarə edəcək? - Yeni nizam uğrunda görünməyən MÜHARİBƏ
“Bütün dünyanı bir-birinə vuran, beynəlxalq arenada artıq ortaya çıxmış ultraqlobalistlər və qlobalistlərdir”Bu sözləri “Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM”-ə...
“Bütün dünyanı bir-birinə vuran, arenada artıq ortaya çıxmış və qlobalistlərdir”.
Bunu “Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM”-ə açıqlamasında Tofiq Abbasov bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda beynəlxalq arenada iki əsas düşərgə formalaşıb – ultraqlobalistlər və qlobalistlər. Bu iki cinah arasında müəyyən fərqlər mövcuddur. Qlobalistlər hazırda, şərti desək, Donald Trampın rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərirlər. Tramp özünəməxsus dünya nizamı modeli görür və dünyanı dörd, beş, maksimum altı hissəyə bölmək planını həyata keçirməyi qarşısına məqsəd qoyur.
Ultraqlobalistlər isə politoloqun fikrincə, daha uzağa gedən və hətta fantaziyaya qapılan qüvvələrdir. Onların xülyaları həddindən artıq genişdir və onlar dünyanı 10–12 transmilli şirkət vasitəsilə idarə etmək ideyasını gündəmə gətiriblər. Bu düşərgənin əsas istəyi ondan ibarətdir ki, dövlətlər öz suverenliklərini təhvil versinlər, dünya ərazilərə bölünsün və həmin ərazilərin idarəetmə rıçaqları transmilli şirkətlərin əlində cəmlənsin.
tofiq_abbasov.jpg?v1767952666
Tofiq Abbasov bildirib ki, bu gün dünyada ixtişaşların, toqquşmaların və müharibələrin artmasının əsas səbəbi də məhz bu yanaşmadır. Onun sözlərinə görə, qloballaşmanın yolu ümumiyyətlə ağrılı prosesdir və bu yol kataklizmlərdən, toqquşmalardan keçir. Nə qədər çox müharibə və münaqişə ocaqları yaranarsa, bir o qədər həm qlobalistlərin, həm də ultraqlobalistlərin maraqlarına cavab verir.
Politoloq qeyd edib ki, faktiki olaraq bu qüvvələr idarəetməni yeni bir müstəviyə çıxarmaq niyyəti güdürlər. Qlobalistlər istəyirlər ki, ümumi ixtiyar onların əlində olsun. Məhz bu səbəbdən Donald Tramp bildirir ki, Amerika özünə çəkilməlidir. Tramp uzun müddətdir ABŞ-nin Yaxın Şərqdən çıxmasını arzulayır və bunu hələ birinci prezidentlik dövründə də açıq şəkildə ifadə etmişdi.
Lakin politoloqun sözlərinə görə, bu planı istəməyən əsas tərəf İsraildir. İsrail və ABŞ-dəki yəhudi lobbisi istəyir ki, Amerika Birləşmiş Ştatları daim İsrailin arxasında dursun və ondan siyasi alət kimi istifadə etsin.
Tofiq Abbasov bildirib ki, Rusiya isə açıq şəkildə bəyan edir ki, postsovet məkanında məsuliyyətini öz üzərinə götürür. Rusiya üçün sərhədləri boyunca və təhlükəsizlik üçün risk yaradan bölgələr xüsusi əhəmiyyət daşıyır və Moskva bu əraziləri nəzarətdən buraxmaq niyyətində deyil. Çin artıq Sakit okean bölgəsində nəzarəti gücləndirir. Avropa, xüsusilə də Böyük Britaniya isə Avrasiya məkanında, əsasən Qara dəniz hövzəsində və qismən Türküstan, Monqolustan istiqamətində öz payını tapmağa çalışır.
Müsahibimizin fikrincə, hazırda üç-dörd əsas iddiaçı arasında ciddi çəkişmələr gedir və bu çəkişmələrin nəticəsi olaraq dünyada dağıdıcı potensial sürətlə artır:
“Bütün bu proseslər fonunda milli suverenliyin keşiyində durmaq ən vacib məsələdir. Çünki dövlətlər hələ öz funksiyalarını tam şəkildə yerinə yetirməyiblər. İnsan cəmiyyəti hələ o səviyyədə deyil ki, bütün münaqişələri sakit və qarşılıqlı anlaşma yolu ilə həll edə bilsin”.
Tofiq Abbasov qonşu Ermənistanla münasibətlərə də toxunaraq bildirib ki, ermənilər daim iddiaçı mövqedə çıxış edirlər, başqalarından nəsə tələb edirlər və başqasının malında gözləri olur. Bu baxımdan dövlətlərin funksiyası hələ bitməyib, əksinə, yeni dünya nizamının formalaşmasında onlar əsas rol oynamalıdır.
Politoloq ultraqlobalistlərin fəlsəfəsini daha başıpozuq adlandırıb. Onun sözlərinə görə, bu düşərgə “müasir insan” yaratmaq, onu kodlaşdırmaq, sosial reytinqlərlə idarə etmək ideyasını irəli sürür. Dövlət, xalq, millət, ailə, milli və mənəvi dəyərlər ultraqlobalistlər üçün heç bir əhəmiyyət daşımır. Onlar insanı idarə olunan biokütlə formasına salmağı qarşılarına məqsəd qoyublar.
Tofiq Abbasov bildirib ki, bu yanaşma “qızıl milyard” konsepsiyası ilə üst-üstə düşür. Ultraqlobalistlər özləri üçün keyfiyyətli və ekoloji məhsullar nəzərdə tutduqları halda, qalan insan kütləsini həşəratlar və alternativ qida vasitələri ilə dolandırmaq niyyətindədirlər. Guya bu məhsullarda protein və bioloji aktiv maddələr çoxdur və bununla insanları yaşatmaq mümkündür:
"Qlobalistlərlə ultraqlobalistlər arasındakı əsas fərq də məhz burada üzə çıxır. Ultraqlobalistlər sözün əsl mənasında Allahsızdırlar. Qlobalistlər isə dini, mənəvi dəyərləri və ənənələri müəyyən qədər hörmətlə qarşılayır və bunları insanların şəxsi seçimi kimi qəbul edirlər.
Ultraqlobalistlər üçün üçüncü cins məsələsi də məhz bu yanaşmanın tərkib hissəsidir. Onlar nə qadın, nə kişi anlayışını qəbul edir və üçüncü cins ideyasını irəli sürürlər ki, bu da ilahi qanunlara ziddir".
Politoloq hesab edir ki, bütün bu proseslərin məqsədi insanların bir-birinə qarşı savaşması, müharibələrin fasiləsiz davam etməsi, insan kütləsinin azalması və nəticə etibarilə resursların, marşrutların və dəhlizlərin ələ keçirilməsidir.
İran məsələsinə toxunan Tofiq Abbasov bildirib ki, İran hazırda öz səhvlərinin nəticələrini yaşayır. Onun sözlərinə görə, Qərb və İsrail İrana qarşı “B planı”nı həyata keçirir. Bu plan reformator və liberal adı altında çıxış edən siyasətçilər – Məsud Pezeşkian, Cavad Zərif, Həsən Ruhani, Məhəmməd Xatəmi kimi şəxslər vasitəsilə icra olunub.
Politoloq vurğulayıb ki, İranda ilk böyük devalvasiya məhz Həsən Ruhaninin dövründə baş verib. Bu qüvvələr İranın Qərblə barışmasının tərəfdarı kimi çıxış ediblər. Halbuki tarix göstərir ki, Qərb üçün dostluq və müqəddəs anlayışlar yoxdur, əsas məqsəd yalnız maraqlar və resurslardır. Məhəmmədrza Pəhləvinin taleyi də bunun açıq sübutudur.
“Hazırda İranda hakimiyyət daxilində parçalanma mövcuddur və Pezeşkian müəyyən mənada İranın Qorbaçovu rolunda çıxış edir. Digər tərəfdə isə Ali dini lider Əli Xameneinin tərəfdarları və İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu dayanır”,- deyə o, əlavə edib.
Sonda politoloq qeyd edib ki, problemin həlli küçələrdə deyil, masa arxasındadır. Diplomatiya burada əsas rol oynamalıdır. Bununla yanaşı, güc amili də mövcuddur və kimin arxasında daha güclü sosial baza olarsa, üstünlüyü də o əldə edəcək.

Кто будет управлять миром? Невидимая война за новый порядок
«Ультраглобалисты и глобалисты, вышедшие на международную арену, дестабилизируют ситуацию во всем мире».
Об этом в интервью Центру оперативной информации (OMM) заявил политолог Тофик Аббасов.
По его словам, в настоящее время на международной арене сформировались два основных лагеря — ультраглобалисты и глобалисты. Между этими двумя крыльями существуют определенные различия. Глобалисты сейчас действуют, условно говоря, под руководством Дональда Трампа. Трамп видит свою модель мирового порядка и ставит целью реализацию плана по разделу мира на четыре, пять или максимум шесть частей.
Ультраглобалисты же, по мнению политолога, являются силами, идущими еще дальше и даже впадающими в фантазии. Их амбиции чрезвычайно широки, и они выдвинули идею управления миром через 10–12 транснациональных компаний. Основное стремление этого лагеря заключается в том, чтобы государства отказались от своего суверенитета, мир был разделен на территории, а рычаги управления этими территориями были сосредоточены в руках транснациональных корпораций.
tofiq_abbasov.jpg?v1767952666
Тофик Аббасов отметил, что именно этот подход является основной причиной роста беспорядков, столкновений и войн в современном мире. По его словам, путь глобализации в целом является болезненным процессом, проходящим через катаклизмы и конфликты. Чем больше возникает очагов войн и конфликтов, тем больше это отвечает интересам как глобалистов, так и ультраглобалистов.
Политолог подчеркнул, что фактически эти силы намерены вывести управление на новый уровень. Глобалисты хотят, чтобы общая власть была в их руках. Именно по этой причине Дональд Трамп заявляет, что Америка должна сосредоточиться на внутренних делах. Трамп давно желает вывода США с Ближнего Востока и открыто заявлял об этом еще во время своего первого президентского срока.
Однако, по словам эксперта, основной стороной, не желающей этого плана, является Израиль. Израиль и еврейское лобби в США хотят, чтобы Соединенные Штаты постоянно стояли за Израилем и использовали его как политический инструмент.
Тофик Аббасов отметил, что Россия открыто заявляет о принятии на себя ответственности за безопасность на постсоветском пространстве. Для России регионы, расположенные вдоль ее границ и создающие риски для безопасности, имеют особое значение, и Москва не намерена выпускать эти территории из-под контроля. Китай уже усиливает контроль в Тихоокеанском регионе. Европа, и в частности Великобритания, пытается найти свою долю в евразийском пространстве, в основном в бассейне Черного моря и частично в направлении Туркестана и Монголии.
По мнению собеседника, в настоящее время между тремя-четырьмя основными претендентами идет серьезная борьба, и в результате этих столкновений разрушительный потенциал в мире стремительно растет:
«На фоне всех этих процессов важнейшим вопросом является охрана национального суверенитета. Потому что государства еще не полностью выполнили свои функции. Человеческое общество еще не находится на том уровне, чтобы решать все конфликты мирным путем и через взаимопонимание».
Тофик Аббасов также коснулся отношений с соседней Арменией, отметив, что армяне всегда выступают с претензиями, требуют чего-то от других и заринтся на чужое имущество. С этой точки зрения функции государств еще не исчерпаны, напротив, они должны играть ключевую роль в формировании нового мирового порядка.
Политолог назвал философию ультраглобалистов более деструктивной. По его словам, этот лагерь выдвигает идею создания «современного человека», его кодирования и управления через социальные рейтинги. Государство, народ, нация, семья, национальные и духовные ценности не имеют для ультраглобалистов никакого значения. Их цель — превратить человека в управляемую биомассу.
Тофик Аббасов заявил, что этот подход совпадает с концепцией «золотого миллиарда». Ультраглобалисты, предусматривая для себя качественные и экологически чистые продукты, намерены содержать остальную массу людей на насекомых и альтернативных продуктах питания, утверждая, что в них много протеина и биологически активных веществ.
«Именно здесь проявляется основное различие между глобалистами и ультраглобалистами. Ультраглобалисты в прямом смысле слова безбожники. Глобалисты же с определенным уважением относятся к религиозным, духовным ценностям и традициям, принимая их как личный выбор людей. Вопрос третьего пола для ультраглобалистов также является частью этого подхода. Они не принимают понятия ни женщины, ни мужчины, что противоречит божественным законам».
Политолог считает, что целью всех этих процессов является стравливание людей друг с другом, непрерывность войн, сокращение численности населения и, в конечном итоге, захват ресурсов, маршрутов и коридоров.
Касаясь вопроса Ирана, Тофик Аббасов отметил, что Тегеран сейчас переживает последствия своих ошибок. По его словам, Запад и Израиль реализуют против Ирана «план Б». Этот план был приведен в исполнение через политиков, выступающих под именами реформаторов и либералов — таких как Масуд Пезешкиан, Джавад Зариф, Хасан Рухани, Мохаммад Хатами.
Политолог подчеркнул, что первая крупная девальвация в Иране произошла именно в период Хасана Рухани. Эти силы выступали за примирение Ирана с Западом. Однако история показывает, что для Запада не существует понятий дружбы и святынь, главная цель — только интересы и ресурсы. Судьба Мохаммада Резы Пехлеви является наглядным тому доказательством.
«В настоящее время внутри власти в Иране существует раскол, и Пезешкиан в определенном смысле выступает в роли иранского Горбачева. На другой стороне стоят сторонники Верховного лидера Али Хаменеи и Корпус стражей исламской революции», — добавил он.
В завершение политолог отметил, что решение проблемы находится не на улицах, а за столом переговоров. Дипломатия должна играть здесь ключевую роль. Наряду с этим существует и фактор силы: преимущество получит тот, за кем будет стоять более мощная социальная база.
Стоит отметить, что в условиях глобальной геополитической нестабильности Азербайджан продолжает придерживаться курса на укрепление национального суверенитета и развитие многовекторной дипломатии. Официальный Баку неоднократно подчеркивал важность соблюдения принципов международного права и невмешательства во внутренние дела суверенных государств, что становится критически важным фактором в эпоху формирования нового мирового порядка.