"Şimali Makedoniya hökuməti Avropa İttifaqına inteqrasiya istiqamətində islahatları davam etdirəcək, lakin ölkə Konstitusiyasına dəyişiklik etməyəcək".
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu sözləri ölkənin Baş naziri Xristian Mitskoski deyib.
O bildirib ki, hökumət islahat proqramını həyata keçirməyə və ölkədaxili problemləri həll etməyə davam edəcək.
“Vətəndaşların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması və milli maraqlarımızın qorunması uğrunda qətiyyətli və güzəştsiz mübarizə aparacağımıza söz verə bilərəm. Ancaq başqalarının irəli sürdüyü konstitusiya dəyişiklikləri ilə razılaşacağıma, bunun son tələb olacağına dair aydın təminatlar və konkret məqsəd görmədən vəd verə bilmərəm”, - Mitskoski bildirib.
Baş nazir qeyd edib ki, əvvəllər makedoniyalı siyasətçilər ölkənin Avropa standartlarına uyğun yaşaya bilməsi üçün bayrağın, Konstitusiyanın və hətta ölkənin adının dəyişdirilməsinin zəruri olduğunu deyiblər.
Onun sözlərinə görə, Şimali Makedoniya uzun illər ərzində alçaldıcı tələblərə güzəştə gedib, lakin bunun müqabilində heç nə əldə etməyib. Bu isə ölkə vətəndaşlarında məyusluq yaradıb.
Mitskoski əlavə edib ki, bu çıxılmaz vəziyyətin nə vaxt başa çatacağını proqnozlaşdıra bilmir.
Hazırda Şimali Makedoniyanın Avropa İttifaqına üzvlük prosesi Bolqarıstan tərəfindən bloklanır. Buna səbəb iki ölkə arasında dil və mədəni-tarixi məsələlərlə bağlı fikir ayrılıqlarıdır.
Xatırladaq ki, daha əvvəl Şimali Makedoniyanın NATO və Aİ-yə inteqrasiyası ölkənin əvvəlki adı ilə bağlı Yunanıstan tərəfindən bloklanırdı.
2018-ci ildə Afina və Skopye arasında imzalanan Prespa sazişinə əsasən ölkənin rəsmi adı Şimali Makedoniya Respublikası olaraq dəyişdirildi. 2019-cu ildə parlament bununla bağlı Konstitusiyaya müvafiq dəyişiklikləri təsdiqlədi.
Yunanıstan parlamentinin sazişi ratifikasiya etməsi tərəflər arasında 27 il davam edən mübahisəyə son qoydu. Şimali Makedoniya 27 mart 2020-ci ildə NATO-nun 30-cu üzvü oldu.

Правительство Северной Македонии продолжит реализацию реформ, направленных на интеграцию в Европейский Союз, однако не намерено вносить изменения в Конституцию страны.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом заявил премьер-министр страны Христиан Мицкоски.
По словам главы правительства, власти продолжат выполнять программу реформ и решать внутренние проблемы государства. «Я могу обещать, что мы будем решительно и бескомпромиссно бороться за улучшение условий жизни граждан и защиту наших национальных интересов. Однако я не могу дать обещание согласиться на конституционные изменения, навязанные извне, не имея четких гарантий и конкретных целей, что это станет последним требованием», — подчеркнул Мицкоски.
Премьер-министр отметил, что в прошлом македонским политикам неоднократно заявляли о необходимости изменения флага, Конституции и даже названия страны для соответствия европейским стандартам. По его мнению, Северная Македония долгие годы шла на уступки по унизительным требованиям, но не получила ничего взамен, что вызвало разочарование среди граждан. Мицкоски добавил, что не может прогнозировать, когда завершится этот тупиковый процесс.
Напомним, что процесс вступления Северной Македонии в ЕС в настоящее время заблокирован Болгарией из-за разногласий по языковым и культурно-историческим вопросам. Ранее путь страны в НАТО и ЕС блокировался Грецией из-за спора о названии государства. В 2018 году было подписано Преспанское соглашение, согласно которому страна была переименована в Республику Северная Македония, что позволило ей в 2020 году стать 30-м членом НАТО.
Данная ситуация подчеркивает сложность геополитического положения Северной Македонии на Балканах, где страна вынуждена балансировать между стремлением к евроинтеграции и защитой национального суверенитета в условиях жестких требований со стороны соседних государств-членов ЕС.