Kolumbiyanın Tolima bölgəsində şiddətli meşə yanğınları səbəbindən ictimai fövqəladə vəziyyət elan edilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, yanğınlar nəticəsində azı 50 min hektar ərazi zərər görüb.
Zərər görən ərazilərin 28 min hektarının kənd təsərrüfatı və heyvandarlıq üçün yararlı torpaqlar olduğu bildirilir.
Bölgə rəsmisi De la Espriella bildirib ki, fəlakət nəticəsində 2 min 660-dan çox istehsalçı birbaşa zərər çəkib. İlkin hesablamalara görə, iqtisadi ziyanın həcmi 134 milyard pesonu ötüb. Bundan əlavə, 163 min baş heyvanın yem və su çatışmazlığı ilə üzləşdiyi, 23 bələdiyyə və 507 kənd yaşayış məntəqəsinin ciddi zərər gördüyü açıqlanıb.
Rəsmilərin sözlərinə görə, yanğınların böyük hissəsinin qəsdən törədildiyinə dair ciddi şübhələr var. De la Espriella texniki hesabatların yanğınların məqsədli şəkildə başladıldığını göstərdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, cinayətlərin əsas məqsədi kənd təsərrüfatına zərər vurmaq və əhali arasında qorxu yaratmaq olub.
Yanğınların törədilməsində şübhəli bilinən şəxslərin müəyyənləşdirilməsi üçün xüsusi istintaq qrupu yaradılıb. Hakimiyyət orqanları dəqiq məlumat təqdim edərək cinayətkarların tutulmasına kömək edən şəxslərə hər bir şübhəli üzrə 50 milyon pesoya, yəni təxminən 16 min dollara qədər mükafat vəd edib.
Hazırda bölgədə 205 yanğınsöndürən və çoxsaylı texniki heyət yanğınların söndürülməsinə cəlb olunub. Bununla yanaşı, bəzi şəxslərin yanğınsöndürmə işlərinə mane olmağa çalışdığı bildirilir. Suarez, Coello və San Luis ərazilərində motosikletli şəxslərin yanğınları qəsdən alovlandırdığına dair məlumatlar daxil olub.
Hökumət yanğınlar tam söndürüldükdən sonra bölgənin iqtisadi və ekoloji baxımdan bərpası üçün xüsusi plan həyata keçirməyə hazırlaşır. De la Espriella dövlətin yerli istehsalçıları tək qoymayacağını və kənd təsərrüfatının bərpası üçün zəruri dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayıb.

Лесные пожары в Колумбии: уничтожено 50 тысяч гектаров земли
В колумбийском регионе Толима из-за масштабных лесных пожаров объявлено чрезвычайное положение. Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», стихийное бедствие привело к уничтожению не менее 50 тысяч гектаров территории.
Согласно официальным данным, 28 тысяч гектаров из пострадавших земель являлись сельскохозяйственными угодьями и пастбищами. Региональный чиновник Де ла Эсприэлья сообщил, что от катастрофы напрямую пострадали более 2 660 производителей. По предварительным оценкам, экономический ущерб превысил 134 миллиарда песо. Кроме того, 163 тысячи голов скота столкнулись с нехваткой корма и воды, а 23 муниципалитета и 507 сельских населенных пунктов серьезно пострадали.
По словам властей, существуют серьезные подозрения, что большая часть пожаров была спровоцирована умышленно. Де ла Эсприэлья отметил, что технические отчеты указывают на преднамеренный характер возгораний, целью которых было нанесение ущерба сельскому хозяйству и дестабилизация обстановки. Для поиска виновных создана специальная следственная группа, а за информацию, способствующую поимке преступников, назначено вознаграждение в размере до 50 миллионов песо (около 16 тысяч долларов) за каждого подозреваемого.
В настоящее время в ликвидации последствий задействованы 205 пожарных и многочисленный технический персонал. Ситуацию осложняют сообщения о том, что в районах Суарес, Коэльо и Сан-Луис неизвестные на мотоциклах пытаются препятствовать тушению, намеренно разжигая новые очаги возгорания. Правительство готовит план восстановления региона, пообещав оказать необходимую поддержку местным производителям.
Справка: Колумбия, расположенная в Южной Америке, обладает богатым биоразнообразием, однако в последние годы страна все чаще сталкивается с разрушительными лесными пожарами. Эти природные катастрофы часто усугубляются климатическими изменениями и антропогенным фактором, что ставит под угрозу продовольственную безопасность страны и требует оперативного вмешательства государственных структур для защиты аграрного сектора.