İyulda temperatur bəzi yerlərdə yüksək olacaq - AYLIQ PROQNOZ
İyul ayında havanın orta aylıq temperaturunun əsasən iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər yüksək gözlənilir.
Belə ki, aylıq yağıntının miqdarının əsasən iqlim normasına yaxın, bəzi ərazilərdə isə bir qədər çox olacağı ehtimal olunur.
Ayın ilk günündə ölkə ərazisində yağıntılı müşahidə olunacaq. Bəzi yerlərdə yağıntıların intensiv olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. Sonrakı iki-üç gün ərzində isə hava şəraitinin mülayim, əksər rayonlarda gün ərzində əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir.
Bakıda və Abşeron yarımadasındahavanın orta aylıq temperaturunun 25-28°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. temperatur 21-26°C, 29-34°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 36-40°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 2-3 mm).
Naxçıvan şəhəri, Culfa, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərur rayonlarındahavanın orta aylıq temperaturunun 26-28°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 20-25°C, gündüzlər 30-35°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 37-40°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı (norma 6-16 mm) gözlənilir.
Xankəndi, Şuşa, Xocalı, Xocavənd, Ağdam, Goranboy, Daşkəsən və Gədəbəy rayonlarında havanın orta aylıq temperaturu 18-23°C isti olacaq ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu 12-17°C, gündüzlər 20-25°C, bəzi günlərdə 30-35°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 29-72 mm).
Cəbrayıl, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın və Zəngilan rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 19-23°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu 12-17°C, gündüzlər 20-25°C, bəzi günlərdə 30-35°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 10-36 mm).
Qazax, Gəncə, Ağstafa, Şəmkir, Tovuz, Tərtər və Füzuli rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 24-26°C təşkil edəcəyi gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu 18-23°C, gündüzlər 30-35°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 37-39°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 10-32 mm).
Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Oğuz, Qəbələ, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı, Siyəzən, Şabran, Xızı, Quba, Xaçmaz və Qusar rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 21-24°C olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu 17-22°C, gündüzlər 26-31°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 34-38°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 9-118 mm).
Yevlax, Göyçay, Ağdaş, Kürdəmir, İmişli, Ağcabədi, Mingəçevir, Beyləqan, Sabirabad, Saatlı, Şirvan, Hacıqabul, Zərdab, Salyan və Neftçala rayonlarındahavanın orta aylıq temperaturunun 26-29°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 20-25°C, gündüzlər 30-35°C, ikinci və üçüncü ongünlüyün bəzi günlərində 38-42°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 3-22 mm).
Masallı, Yardımlı, Lerik, Lənkəran, Biləsuvar, Astara və Cəlilabad rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 25-27°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 18-23°C, gündüzlər 26-31°C, bəzi günlərdə 33-37°C isti olacaq. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 7-33 mm).

В июле средняя месячная температура воздуха в Азербайджане ожидается близкой к климатической норме, а в некоторых местах — несколько выше нее.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, об этом проинформировала Национальная служба гидрометеорологии Министерства экологии и природных ресурсов.
Согласно прогнозу, месячное количество осадков в основном будет близким к климатической норме, однако в некоторых районах ожидается их превышение. В первый день месяца на территории страны прогнозируются осадки, местами возможны грозы и град. В последующие два-три дня погода будет умеренной, в большинстве районов преимущественно без осадков.
Стоит отметить, что июль в Азербайджане традиционно является одним из самых жарких месяцев года, что обусловлено географическим положением страны и влиянием воздушных масс, поступающих с юга. В этот период метеорологические службы страны работают в усиленном режиме для обеспечения населения своевременной информацией о температурных аномалиях.
В Баку и на Абшеронском полуострове средняя месячная температура воздуха составит 25-28°C, что близко к климатической норме или несколько выше. Ночью температура составит 21-26°C, днем — 29-34°C, а в отдельные дни второй и третьей декады столбики термометров могут подняться до 36-40°C.
В Нахчыване, Джульфе, Ордубаде, Садараке, Шахбузе и Шаруре средняя месячная температура воздуха ожидается в пределах 26-28°C. Ночью температура составит 20-25°C, днем — 30-35°C, в отдельные дни второй и третьей декады — до 37-40°C.
В Ханкенди, Шуше, Ходжалы, Ходжавенде, Агдаме, Геранбое, Дашкесане и Гедабее средняя месячная температура воздуха составит 18-23°C. Ночью температура будет в пределах 12-17°C, днем — 20-25°C, в некоторые дни — до 30-35°C.
В Джебраиле, Кяльбаджаре, Губадлы, Лачыне и Зангилане средняя месячная температура воздуха ожидается на уровне 19-23°C. Ночью температура составит 12-17°C, днем — 20-25°C, в некоторые дни — до 30-35°C.
В Газахе, Гяндже, Агстафе, Шамкире, Товузе, Тертере и Физули средняя месячная температура воздуха составит 24-26°C. Ночью температура будет 18-23°C, днем — 30-35°C, в отдельные дни второй и третьей декады — до 37-39°C.
В Балакене, Загатале, Гахе, Шеки, Огузе, Габале, Исмаиллы, Агсу, Шамахы, Сиязане, Шабране, Хызы, Губе, Хачмазе и Гусаре средняя месячная температура воздуха составит 21-24°C. Ночью температура составит 17-22°C, днем — 26-31°C, в отдельные дни второй и третьей декады — до 34-38°C.
В Евлахе, Гёйчае, Агдаше, Кюрдамире, Имишли, Агджабеди, Мингечевире, Бейлагане, Сабирабаде, Саатлы, Ширване, Гаджигабуле, Зардабе, Сальяне и Нефтчале средняя месячная температура воздуха составит 26-29°C. Ночью температура будет 20-25°C, днем — 30-35°C, в отдельные дни второй и третьей декады — до 38-42°C.
В Масаллы, Ярдымлы, Лерике, Ленкорани, Билясуваре, Астаре и Джалилабаде средняя месячная температура воздуха составит 25-27°C. Ночью температура составит 18-23°C, днем — 26-31°C, в некоторые дни — до 33-37°C.