İsrail mediası: Binyamin Netanyahunun məhkəmə prosesində dinləmələr qısaldılıb
İsrailin Binyamin Netanyahunun mayın 25-də Qüdsdə yerləşən Ein Kerem xəstəxanasında diş həkiminə müraciət etdiyi bildirilib. Baş nazirin ofisindən TASS agentliyinə verilən məlumata görə, hazırda prosesində iştirak edir. Qurumdan edilən açıqlamada qeyd olunub: “Baş nazirin dünən Hadassah Ein Kerem xəstəxanasında stomatoloq yanında olduğunu təsdiqləyirik. Hazırda o, məhkəmədədir”.
Aprel ayında açıqlanan rəsmi hesabatda Netanyahunun sağlamlıq müayinəsi zamanı prostat vəzində kiçik bədxassəli şiş aşkarlandığı və onun erkən mərhələdə aradan qaldırıldığı bildirilmişdi.
Digər tərəfdən, İsrailin “Ynet” nəşri məhkəmənin Netanyahuya qarşı qaldırılan işlər üzrə dinləmələri “ və siyasi səbəblərlə” əlaqədar qısaltdığını yazıb. Məlumata əsasən, dinləmələrin mayın 26-sı saat 13:30-da yekunlaşması, mayın 27-də isə qısaldılmış formatda davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, Netanyahu üç ayrı korrupsiya işi üzrə ittiham olunur:
• Bahalı hədiyyələrin qəbul edilməsi;
• Media qaydalarının dəyişdirilməsi;
• Dostlarına fayda verən layihələrin irəlilədilməsi üçün rüşvət iddiaları.
2020-ci ildən bəri davam edən məhkəmə prosesində Netanyahu bütün ittihamları rədd edir. Onun ifadə vermə prosesinə isə 2024-cü ilin dekabrında başlanılıb.

СМИ: Судебные слушания по делу Нетаньяху сокращены
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху 25 мая посетил стоматолога в больнице Hadassah Ein Kerem в Иерусалиме.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом ТАСС сообщили в офисе главы израильского правительства.
Было отмечено, что в настоящее время Нетаньяху принимает участие в судебном процессе. В офисе премьер-министра подтвердили: «Вчера он посетил стоматолога в Hadassah Ein Kerem, я могу это подтвердить. Сейчас премьер-министр находится на судебном заседании».
В официальном отчете, опубликованном в апреле, отмечалось, что в ходе медицинского обследования у Нетаньяху была обнаружена небольшая злокачественная опухоль предстательной железы, которая была успешно удалена на ранней стадии.
В то же время израильское издание "Ynet" распространило информацию о том, что суд сократил слушания по делам против Нетаньяху по «соображениям безопасности и политическим причинам». Сообщается, что слушания завершатся 26 мая в 13:30, а 27 мая продолжатся в сокращенном формате.
Напомним, что Биньямин Нетаньяху обвиняется по трем делам о коррупции, включающим получение дорогостоящих подарков, лоббирование интересов медиамагнатов и продвижение выгодных для его сторонников проектов в обмен на взятки. В рамках судебного процесса, продолжающегося с 2020 года, премьер-министр полностью отрицает все обвинения. Дача его показаний в суде началась в декабре 2024 года.