İranın Yəzd şəhərində son iğtişaşların əsas iştirakçıları və təşkilatçıları hesab edilən 150-dən çox şəxs saxlanılıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə İranın “Tasnim” xəbər agentliyi məlumat yayıb.
Rəsmi Tehran bu şəxslərin etiraz aksiyalarını əlaqələndirdiyini və idarə etdiyini iddia edir.
Məlumata əsasən, saxlanılan şəxslərin İran hakimiyyəti tərəfindən "düşmən qruplar" kimi xarakterizə edilən müxtəlif təşkilatlarla əlaqəli olduğu bildirilir. Saxlanılanlar arasında aşağıdakı qrupların üzvləri var:
- Bəhai icmasının nümayəndələri;
- "Rey-Start" qrupunun tərəfdarları;
- "Taliban" ilə əlaqəsi olduğu iddia edilən şəxslər;
- "Iran International" kimi xaricdə fəaliyyət göstərən media qurumları ilə əməkdaşlıqda şübhəli bilinənlər.
Qeyd edək ki, "Human Rights Watch" təşkilatının hesabatlarına görə, Bəhailər İranda tanınmayan ən böyük qeyri-müsəlman dini azlıqdır. 1979-cu il inqilabından bəri bu icmanın üzvləri təhsil, məşğulluq və mülkiyyət hüquqları sahəsində mütəmadi məhdudiyyətlərlə və həbslərlə üzləşirlər.
Eyni zamanda, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası İranda dinc etirazçılara qarşı tətbiq edilən zorakılığı pisləyən qətnamə qəbul edib. Rəsmi Tehran isə bu ittihamları rədd edərək, Qərb dövlətlərini sanksiyalar vasitəsilə İran xalqına iqtisadi zərər vurmaqda günahlandırıb.

В иранском городе Йезд задержаны более 150 человек, которые считаются основными участниками и организаторами недавних беспорядков.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на иранское информационное агентство «Tasnim», официальный Тегеран утверждает, что эти лица координировали и управляли акциями протеста.
Согласно информации, задержанные предположительно связаны с различными организациями, которые иранские власти характеризуют как "враждебные группы". Среди задержанных числятся члены следующих групп:
- Представители общины Бахаи;
- Сторонники группы "Rey-Start";
- Лица, якобы имеющие связи с движением "Taliban";
- Подозреваемые в сотрудничестве с зарубежными медиа-структурами, такими как "Iran International".
Отметим, что согласно отчетам организации "Human Rights Watch", Бахаи являются крупнейшим непризнанным немусульманским религиозным меньшинством в Иране. С момента революции 1979 года члены этой общины регулярно сталкиваются с ограничениями в сфере образования, трудоустройства, прав собственности и подвергаются арестам.
В то же время Совет ООН по правам человека принял резолюцию, осуждающую насилие в отношении мирных протестующих в Иране. Официальный Тегеран, в свою очередь, отвергает эти обвинения, обвиняя западные страны в нанесении экономического ущерба иранскому народу посредством санкций. Подобные инциденты в Иране часто вызывают обеспокоенность международного сообщества в контексте соблюдения фундаментальных прав и свобод человека в регионе.