44 günlük Vətən müharibəsi və birgünlük antiterror əməliyyatı Azərbaycanın əsas problemi erməni separatçılığını məhv etməklə yanaşı, təsiri ilə alovlandırılan digər regional separatçılıq meyillərini də əsaslı dərəcədə boğdu. Təbii ki, bu prosesdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) fədakar əməkdaşlarının sistemli fəaliyyətini də unutmaq olmaz. Hazırda da məlum separatçılıq nöqtələri diqqətlə saxlanılır, mütəmadi lazımi tədbirlər görülür.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, son dövrlərin qaynar gündəmləri fonunda altdan-altdan bir şəxs ətrafında əsassız, təhrif olunmuş və süni şişirməyə köklənmiş obraz yaratma əməliyyatını müşahidə etməkdəyik. Bu şəxs bir sıra dağıdıcı separatçı əməllərinə görə ifşa edilmiş və DTX tərəfindən xüsusi əməliyyatla saxlanmış əməllərinin inkarı mümkünsüz olan İqbal Əbilovdur.
Bəzi marjinal qrup və platformaların təkidlə "tarixçi-alim" kimi sırımağa çalışdıqları İqbal Əbilovun əslində əsas hədəfinin separatçılıq olduğu artıq danılmaz faktdır.
1xeber.media xəbər verir ki, Baku TV sözügedən dairələrin reallığı təhrif etmək və ictimaiyyəti aldatmaq cəhdlərini nəzərə alaraq İqbal Əbilov haqqında açıq mənbələrdən topladığı və redaksiyasına daxil olan bir sıra faktları ictimailəşdirmək qərarına gəlib.
Araşdırmalar göstərir ki, separatçı ideyalarla yüklənmiş "tarixçi-alim" kamuflyajlı İqbal Əbilov əslində Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının əməkdaşı Qarnik Asatryana maşalıq etmiş əmisi Kahin Əbilovun himayəsində böyüyüb. Onun çürük, içiboş və zəhərli ideyalarını mənimsəyib və Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının təsiri altında formalaşaraq Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə, suverenliyinə nifrətə köklənib. İqbal Əbilovun təhsili, dünyagörüşü və seçdiyi peşə də uzun illər ərzində Qarlik Asatryanın dolayı təlimatları ilə formalaşıb.
İqbal Əbilov "tarixçi" kimliyi arxasında gizlənərək uzun müddət əslini gizlətməyə nail olmaqla yanaşı, həm də fəaliyyətini genişləndirməyə, Azərbaycan əleyhinə şəbəkələşmədə rol oynamağa, həmçinin zəhərli ideyalarını Azərbaycan və ondan kənarda yaşayan bir qrup gəncin dünya görüşünə təlqin etməyə nail olub.
İqbal Əbilovun uzunmüddətli anti-Azərbaycan fəaliyyətinin ən böyük "uğur"u isə onun separatçı dünyagörüşlü şəxs və qruplar arasında uğurlu koordinatora çevrilməsi, bir sıra hallarda isə əsas təşkilatçı kimi çıxış etməsi olub.
İqbal Abilovun qısa müddətdə separatçı xəyanətkar çevrələrdə özünə yer etməsi yalnız onun şəxsi qabiliyyətləri hesabına olmayıb. Həmçinin qısa müddətdə Qarnik Asatryanın etimadını qazanmağa nail olan İqbal bir müddət sonra özü də müstəqil şəkildə birbaşa Ermənistan və digər ölkələrin xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlıq etməyə başlayıb və onların tapşırıqlarını icra etməyə nail olub.
Qeyd edək ki, məhkəmənin hökmü ilə Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının tapşırıqlarının icrasını həyata keçirməklə dövlətə xəyanət etməkdə təqsirləndirilən İqbal Əbilov 18 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Xarici ölkədə yaşamış İqbal Əbilov Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən keçirilmiş xüsusi əməliyyat tədbirləri nəticəsində saxlanılıb.
Ona Cinayət Məcəlləsinin 274 (dövlətə xəyanət), 281.3 (xarici təşkilatların və onların nümayəndələrinin tapşırığı ilə dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar) və 283.1-ci (milli nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönələn hərəkətlər) maddələri ilə ittiham elan olunub

44-дневная Отечественная война и однодневные антитеррористические мероприятия не только положили конец армянскому сепаратизму, но и решительно пресекли другие региональные сепаратистские тенденции, разжигаемые под внешним влиянием. В этом процессе неоценима роль системной и самоотверженной деятельности сотрудников Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджана. В настоящее время потенциальные очаги сепаратизма находятся под строгим контролем, и регулярно принимаются необходимые превентивные меры.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", на фоне актуальной повестки дня наблюдаются попытки создания необоснованного и искусственно раздутого образа вокруг Икбала Абилова. Данное лицо было разоблачено за совершение ряда деструктивных сепаратистских действий и задержано в ходе специальной операции, проведенной СГБ. Факты его противоправной деятельности являются неоспоримыми.
Несмотря на попытки определенных маргинальных групп и платформ представить Икбала Абилова в качестве «ученого-историка», неопровержимые факты доказывают, что его основной целью был сепаратизм. Согласно материалам расследования, Абилов, скрывавшийся под маской историка, находился под покровительством своего дяди Кахина Абилова, который являлся инструментом в руках сотрудника спецслужб Армении Гарника Асатряна. Впитав деструктивные и ядовитые идеи, Икбал Абилов формировался под влиянием армянских спецслужб, основывая свою деятельность на ненависти к территориальной целостности и суверенитету Азербайджанской Республики.
Используя статус «историка» как прикрытие, Абилов долгое время участвовал в создании антиазербайджанских сетей и насаждении радикальных идей среди молодежи как в Азербайджане, так и за его пределами. Его деятельность заключалась в координации групп с сепаратистским мировоззрением, а в ряде случаев он выступал в роли главного организатора подрывных акций. Установлено, что со временем он начал напрямую сотрудничать со спецслужбами Армении и других стран, выполняя их конкретные поручения.
Решением суда Икбал Абилов, обвиняемый в государственной измене и выполнении заданий спецслужб Армении, приговорен к 18 годам лишения свободы. Проживавший за границей Абилов был задержан в результате спецоперации СГБ. Ему были предъявлены обвинения по статьям 274 (государственная измена), 281.3 (публичные призывы, направленные против государства, совершенные по заданию иностранных организаций или их представителей) и 283.1 (возбуждение национальной ненависти и вражды) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Справочно: Азербайджанская Республика последовательно ведет борьбу с любыми проявлениями сепаратизма, угрожающими конституционному строю страны. Деятельность СГБ в этом направлении нацелена на обеспечение безопасности граждан и защиту суверенитета государства от внешних и внутренних угроз, координируемых враждебными силами.