İnterpol xətti ilə axtarılan şəxs Azərbaycana təhvil veriləcək
Baş Prokurorluğun Monteneqro Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinə sorğusu və prosedurlara uyğun tələb olunan sənədlərin təqdimatından sonra aparılan danışıqlar nəticəsində Podqoritsa Ali Məhkəməsi tərəfindən Respublikasının vətəndaşı Süleymanov Hidayət Nemət oğlunun sadələşdirilmiş ekstradisiya proseduru əsasında ölkəmizə təhvil verilməsinə razılıq verilib.
Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətindən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, Sumqayıt şəhər polis idarəsi tərəfindən istintaqı aparılan üzrə Hidayət Süleymanov özgənin əmlakını etibardan sui-istifadə etmə və aldatma yolu ilə ələ keçirmək məqsədi ilə özünü vəzifəli şəxs kimi təqdim edərək zərərçəkmişin anasının adına olan torpaq sahəsində ev tikintisi və dövlət orqanlarından icazələr daxil olmaqla bütün işlərin görüləcəyi barədə yalan vəd verib aldadıb və zərərçəkmiş şəxsə xeyli miqdarda ziyan vurmaqla edib.
Bu səbəbdən Hidayət Süleymanovun dələduzluq cinayət əməlini törətməkdə təqsirləndirilməsinə dair qərar qəbul olunub və o, istintaqdan yayınaraq gizləndiyinə görə Bakıda İnterpolun Milli Mərkəzi Bürosu vasitəsilə barəsində beynəlxalq axtarış elan edilib, keçirilmiş -axtarış tədbirləri nəticəsində o, Monteneqro ərazisində müəyyən edilərək saxlanılıb.
Hazırda Hidayət Süleymanovun ölkəmizə gətirilməsi istiqamətində Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən tədbirlər görülür.
Eyni zamanda, Baş Prokurorluq axtarışda olan şəxslərin xarici ölkələrdə müəyyən edilməsi və onların Azərbaycan Respublikasına gətirilməsi məqsədilə xarici tərəfdaş qurumlarla, o cümlədən İnterpol ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirir.

Находящийся в розыске по линии Интерпола преступник будет экстрадирован в Азербайджан
После официального запроса Генеральной прокуратуры Азербайджана в Министерство юстиции Черногории и предоставления всех необходимых документов, Высший суд Подгорицы принял решение об экстрадиции гражданина Азербайджана Сулейманова Хидаята Немат оглу в рамках процедуры упрощенной выдачи.
Как сообщили "Оперативный Информационный Центр-OMM" в пресс-службе Генеральной прокуратуры, в ходе расследования уголовного дела, проводимого Управлением полиции города Сумгаит, было установлено, что Хидаят Сулейманов, злоупотребляя доверием, представлялся должностным лицом. Он обманным путем завладел имуществом потерпевшего, обещая содействие в строительстве дома на земельном участке, принадлежащем матери потерпевшего, а также получение всех необходимых разрешений от государственных органов, тем самым нанеся значительный материальный ущерб.
В связи с тем, что Хидаят Сулейманов скрылся от следствия, он был объявлен в международный розыск по линии Национального центрального бюро Интерпола в Баку. В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий он был обнаружен и задержан на территории Черногории.
В настоящее время Пенитенциарная служба Министерства юстиции Азербайджана принимает необходимые меры для этапирования Хидаята Сулейманова в страну. Генеральная прокуратура продолжает тесное сотрудничество с зарубежными партнерами и Интерполом для выявления и экстрадиции лиц, находящихся в международном розыске.
Справочно: Экстрадиция является важным инструментом международного правового сотрудничества, позволяющим привлекать к ответственности лиц, совершивших преступления на территории Азербайджана и пытающихся скрыться за рубежом. Азербайджанская Республика активно использует механизмы Интерпола для обеспечения неотвратимости наказания и защиты прав граждан в рамках борьбы с трансграничной преступностью.