İlham Əliyev Kaya Kallasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 5-də Avropa İttifaqının siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, söhbət zamanı Prezident İlham Əliyevin Kaya Kallasla görüşləri məmnunluqla xatırlandı, onun 2025-ci ildə ölkəmizə səfəri zamanı əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı səmərəli müzakirələrin aparıldığı qeyd edildi.
Kaya Kallas Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koştanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Antonio Koştaya çatdırmağı xahiş etdi.
Kaya Kallas Antonio Koştanın ölkəmizə səfəri zamanı dövlətimizin başçısı və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti tərəfindən birgə bəyanatın qəbul edilməsinin, həmin sənəddə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin strateji xarakterinin vurğulanmasının əhəmiyyətinə toxundu.
Qonaq Azərbaycanın Avropa İttifaqı üçün vacib tərəfdaş olduğunu dedi.
Prezident İlham Əliyev ölkəmizlə Avropa İttifaqı arasında enerji, bağlantılar, təhlükəsizlik, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivlərinə toxundu. Dövlətimizin başçısı Avropa İttifaqının Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biri, eyni zamanda, ölkəmizin isə enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından həmişə Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı olduğunu vurğuladı. Bu xüsusda dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, bu yaxınlarda Azərbaycan qazı Avropa İttifaqının daha iki üzv ölkəsinə - Almaniyaya və Avstriyaya çatıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan- sülh prosesinə toxunuldu, ölkəmizin sülh gündəliyinin gücləndirilməsi istiqamətində atdığı addımlar vurğulandı. Azərbaycanla Ermənistan arasında artıq iqtisadi-ticari münasibətlərin yaradıldığı qeyd edilərək, bu xüsusda ölkəmizin Ermənistana gedən tranzit yüklərlə bağlı məhdudiyyəti birtərəfli qaydada aradan qaldırdığı bildirildi. Ötən gün İrəvanda keçirilmiş “Avropa Siyasi Birliyi”nin 8-ci Zirvə toplantısında Azərbaycan Prezidentinin videobağlantı formatında iştirakı tarixi hadisə kimi dəyərləndirildi.
Görüşdə vurğulandı ki, hazırda Azərbaycanla Avropa İttifaqının gündəliyində rəqəmsal transformasiya, , bərpaolunan enerji və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı məsələlər var.
Söhbət zamanı Avropa İttifaqının minatəmizləmə sahəsində Azərbaycana dəstəyi təqdir edildi, TRIPP layihəsinin fəaliyyətə başlaması ilə onun regionda bağlantılar baxımından yaxşı imkanlar yaradacağı qeyd olundu.
Dövlətimizin başçısı və Kaya Kallas Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığının perspektivlərini və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə etdilər.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 5 мая принял делегацию во главе с верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Каей Каллас.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе беседы с удовлетворением были упомянуты встречи Президента Ильхама Алиева с Каей Каллас, было отмечено проведение плодотворных обсуждений по расширению сотрудничества во время ее визита в Азербайджан в 2025 году. Кая Каллас передала главе государства приветствия президента Совета Европейского союза Антонио Кошты. Президент Ильхам Алиев выразил благодарность за приветствия и попросил передать его приветствия Антонио Коште.
Кая Каллас коснулась значимости принятия совместного заявления главой нашего государства и президентом Совета Европейского союза в ходе визита Антонио Кошты в Азербайджан, подчеркнув важность закрепленного в документе стратегического характера отношений между Баку и ЕС. Она отметила, что Азербайджан является крайне важным партнером для Европейского союза. В свою очередь, Президент Ильхам Алиев затронул перспективы взаимодействия в сферах энергетики, транспорта, безопасности и торговли. Глава государства подчеркнул, что ЕС является одним из основных торговых партнеров Азербайджана, а наша страна — надежным поставщиком в вопросе обеспечения энергетической безопасности Европы. В этом контексте было отмечено, что недавно азербайджанский газ начал поставляться еще в две страны ЕС — Германию и Австрию.
В ходе беседы был затронут процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Было подчеркнуто, что Баку предпринимает шаги по укреплению мирной повестки, в частности, в одностороннем порядке сняты ограничения на транзитные грузы, следующие в Армению. Историческим событием было названо участие Президента Азербайджана в формате видеосвязи в 8-м саммите «Европейского политического сообщества», прошедшем накануне в Ереване. Также стороны обсудили сотрудничество в области цифровой трансформации, искусственного интеллекта и возобновляемых источников энергии.
Отношения между Азербайджаном и Европейским союзом динамично развиваются на основе взаимных интересов и уважения норм международного права. Азербайджан играет ключевую роль в реализации трансъевропейских энергетических и транспортных проектов, таких как Южный газовый коридор и Средний коридор (ТМТМ). Поддержка Евросоюзом усилий Азербайджана по гуманитарному разминированию освобожденных территорий и запуск проекта TRIPP открывают новые возможности для региональной интеграции и долгосрочной стабильности на Южном Кавказе.