İlham Əliyev Ərəb Parlamentinin nümayəndə heyətini qəbul etdi
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 11-də Ərəb Parlamentinin prezidenti Əhməd Əl-Yammahinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, İlham Əliyev Azərbaycanın ərəb dünyasını təmsil edən ölkələrlə siyasi, iqtisadi və digər sahələri əhatə edən sıx əlaqələrinin olduğunu deyərək, münasibətlərin genişləndirilməsində özünün ərəb ölkələrinə, ərəb dövlətlərinin liderlərinin isə Azərbaycana səfərlərinin qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı ölkəmizin islam həmrəyliyinin gücləndirilməsinə verdiyi töhfələrə toxundu, bu xüsusda Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunlarının əhəmiyyətini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Ərəb Dövlətləri Liqası arasında yüksək səviyyədə əlaqələrin qurulduğunu dedi, Məhəmməd Əhməd Əl-Yammahinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin səmərəli olacağına əminliyini bildirdi.
Qonaq ilk növbədə dövlətimizin başçısına qəbula görə minnətdarlığını ifadə etdi.
Ərəb Parlamentinin prezidenti Azərbaycanla arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində əldə edilmiş nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, regionda və dünyada sülhün bərqərar edilməsində Prezident İlham Əliyevin xüsusi rolunu qeyd etdi və dünyanın dövlətimizin başçısı kimi liderlərə ehtiyacı olduğunu bildirdi.
Prezident İlham Əliyev xoş sözlərə və təbriklərə görə minnətdarlığını ifadə etdi, sülhün əldə olunmasının bütövlükdə regionun inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını dedi, sülh gündəliyinin irəli aparılmasında ABŞ Prezidentinin xüsusi roluna toxundu.
Qonaq ərəb dünyasının gündəliyində duran məsələlərdə, o cümlədən Fələstin məsələsində göstərdiyi qətiyyətli dəstəyə görə dövlətimizin başçısına ərəb xalqı adından dərin təşəkkürünü bildirdi.
Azərbaycanın həmişə Ərəb Dövlətləri Liqasının yekdil mövqeyinə uyğun olaraq Fələstin məsələsinin “iki dövlət” prinsipi əsasında həllini dəstəklədiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev ABŞ Prezidenti Donald Trampın və Misir Prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisinin dəvəti ilə Şarm-əl-Şeyxdə keçirilmiş Yaxın Şərq Sülh Sammitində iştirakını, həmçinin Azərbaycanın Sülh Şurasına dəvət edildiyini məmnunluqla xatırladı, ölkəmizin sülh prosesinə töhfə vermək əzmində olduğunu qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın xarici siyasətində müsəlman, o cümlədən ərəb ölkələri ilə əlaqələrin inkişafının prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu dedi.
Söhbət əsnasında Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işlərinə toxunuldu. Prezident İlham Əliyev 30 ilə yaxın davam edən işğal dövründə Ermənistan tərəfindən maddi mədəniyyət abidələrimizin, o cümlədən İslam dininə aid abidələrin, məscidlərin dağıldığını bildirdi, hazırda onların bərpa olunduğunu qeyd etdi.
Görüşdə Azərbaycanla Ərəb Dövlətləri Liqasının qanunverici orqanı olan Ərəb Parlamenti arasında əməkdaşlığın perspektivlərinə və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Ильхам Алиев принял делегацию Арабского парламента
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 11 февраля принял делегацию во главе с президентом Арабского парламента Мухаммедом Ахмедом аль-Яммахи.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Президент Ильхам Алиев отметил наличие тесных связей Азербайджана со странами арабского мира в политической, экономической и других сферах. Глава государства подчеркнул важную роль взаимных визитов лидеров арабских стран в Азербайджан и его собственных визитов в арабские государства в расширении этого сотрудничества.
Президент Ильхам Алиев затронул вклад Азербайджана в укрепление исламской солидарности, особо отметив значимость проведенных в Баку Игр исламской солидарности. Глава государства констатировал высокий уровень отношений между Азербайджаном и Лигой арабских государств, выразив уверенность в продуктивности визита делегации во главе с Мухаммедом Ахмедом аль-Яммахи.
Гость выразил признательность за прием и поздравил Президента Ильхама Алиева с достижениями в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией. Он подчеркнул особую роль главы азербайджанского государства в установлении мира в регионе и во всем мире, отметив, что мировое сообщество нуждается в таких лидерах.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за добрые слова и отметил, что достижение мира имеет решающее значение для развития всего региона. В этом контексте он особо выделил роль, которую играет Президент США Дональд Трамп в продвижении мирного процесса.
В ходе встречи Мухаммед Ахмед аль-Яммахи от имени арабского народа выразил глубокую благодарность главе государства за решительную поддержку палестинского вопроса. Президент Ильхам Алиев подтвердил, что Азербайджан всегда поддерживает решение палестинской проблемы на основе принципа «двух государств» в соответствии с единой позицией Лиги арабских государств. Он с удовлетворением вспомнил свое участие в Ближневосточном мирном саммите в Шарм-эль-Шейхе по приглашению Президента США Дональда Трампа и Президента Египта Абдель Фаттаха ас-Сиси, а также приглашение Азербайджана в Совет мира.
Глава государства также проинформировал гостей о восстановительных работах на освобождённых от оккупации территориях. Президент Ильхам Алиев с сожалением отметил, что за почти 30-летний период армянской агрессии памятники материальной культуры Азербайджана, включая мечети и исламские святыни, были разрушены, и в настоящее время ведется их активное восстановление.
Стоит отметить, что Арабский парламент является законодательным органом Лиги арабских государств (ЛАГ), играющим ключевую роль в координации межпарламентских связей и укреплении арабского единства. Азербайджан, обладающий статусом наблюдателя в ЛАГ с 2006 года, последовательно развивает стратегический диалог с арабским миром, что является одним из приоритетов внешней политики официального Баку.