G7 liderlərindən Şimali Koreyaya tələb
G7 ölkələrinin liderləri BMT Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq Şimali Koreyanın tamamilə nüvəsizləşdirilməsi istiqamətində öhdəliklərinə sadiq olduqlarını bir daha təsdiqləyiblər.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Fransanın Evian-le-Ben şəhərində keçirilən G7 sammitinin yekunlarına dair qəbul olunan birgə bəyanatda bildirilib.
Bəyanatda qeyd olunub ki, G7 liderləri Şimali Koreyanın nüvə və raket proqramları ilə bağlı dərin narahatlıqlarını ifadə edərək, Koreya yarımadasının tam nüvəsizləşdirilməsi məqsədinə dəstəklərini bir daha vurğulayıblar.
Sənəddə həmçinin ilə əlaqələndirilən kriptovalyuta oğurluqları və kibercinayətkarlıq fəaliyyətlərinə qarşı əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Liderlər bu təhdidlərə qarşı birgə mübarizə aparmaq niyyətlərini təsdiqləyiblər.
Xatırladılıb ki, iyunun 14-də Şimali Koreya Xarici İşlər Nazirliyi yaydığı bəyanatda ölkənin nüvəsizləşdirilməsi məsələsinin “qəti və dönməz şəkildə bağlandığını” bəyan edib. Nazirlik eyni zamanda Pxenyanın nüvə dövləti statusunun dəyişməz qaldığını vurğulayıb.
G7 liderləri birgə bəyanatda qanunun aliliyinə əsaslanan “azad və açıq” Hind-Sakit okean regionunun əhəmiyyətini də önə çəkiblər. Onlar Şərqi və Cənubi Çin dənizlərində, eləcə də Tayvan boğazında mövcud status-kvonun güc və ya məcburetmə yolu ilə dəyişdirilməsinə yönələn birtərəfli addımlara qarşı olduqlarını bildiriblər.

Лидеры стран G7 вновь подтвердили свою приверженность обязательствам по полной денуклеаризации Северной Кореи в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что об этом говорится в совместном заявлении по итогам саммита G7, прошедшего во французском городе Эвиан-ле-Бен.
В документе лидеры G7 выразили глубокую обеспокоенность ядерной и баллистической ракетной программами КНДР, подчеркнув свою поддержку цели полной денуклеаризации Корейского полуострова.
Особое внимание в заявлении уделено необходимости усиления международного сотрудничества в борьбе с киберпреступностью и кражами криптовалют, которые связывают с деятельностью Северной Кореи. Лидеры подтвердили намерение совместно противостоять этим угрозам.
Напомним, что 14 июня Министерство иностранных дел Северной Кореи выступило с заявлением, в котором назвало вопрос денуклеаризации страны «окончательно и бесповоротно закрытым», подчеркнув неизменность статуса КНДР как ядерной державы.
В итоговом коммюнике лидеры G7 также подчеркнули важность «свободного и открытого» Индо-Тихоокеанского региона, основанного на верховенстве закона. Они выступили против односторонних попыток изменить статус-кво в Восточно-Китайском и Южно-Китайском морях, а также в Тайваньском проливе с помощью силы или принуждения. В документе также были затронуты вопросы ситуации на Ближнем Востоке и поддержки Украины.