Fransada tarixi qərar: Korsikaya xüsusi muxtariyyət statusu verilməsi təsdiqləndi
Fransa Milli Assambleyası Aralıq dənizində yerləşən adasına ölkə daxilində xüsusi muxtar status verilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsini təsdiqləyib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, səsvermə zamanı 271 deputat sənədin lehinə, 202 deputat isə əleyhinə səs verib. Qanun layihəsi mərkəzçi və solçu siyasi qüvvələrin, eləcə də korsikalı deputatların dəstəyi ilə qəbul mərhələsinə keçib.
Sənədə qarşı çıxan əsas qüvvələr isə ifrat sağçı “National Rally” və sağçı “Republicans” partiyaları olub.
Təklif olunan dəyişikliklər Fransa Konstitusiyasına yeni müddəanın əlavə edilməsini nəzərdə tutur. Həmin müddəa 356 min nəfər əhalisi olan Korsikanın tarixi, linqvistik və mədəni xüsusiyyətlərə malik icma kimi tanınmasını ehtiva edir.
Bununla yanaşı, layihə adanın yerli hakimiyyət orqanlarına mənzil, sahələrində müəyyən qanunvericilik təşəbbüsləri hazırlamaq səlahiyyəti verir.
Buna baxmayaraq, qəbul edilən sənəd Korsikalı millətçilərin uzun illərdir irəli sürdüyü bütün tələbləri əhatə etmir.
Belə ki, layihədə korsikalıların ayrıca hüquqi və ya konstitusion kateqoriya kimi tanınması, eləcə də korsika dilinin fransız dili ilə yanaşı rəsmi status alması məsələləri yer almayıb.
Layihənin əsas müəlliflərindən biri, Bastia şəhərinin keçmiş meri və Korsikanın əsas idarəetmə orqanının sabiq rəhbəri daha əvvəl “Le Monde” qəzetinə açıqlamasında sənədin rədd edilməsinin ada sakinləri tərəfindən demokratiyanın inkarı kimi qiymətləndiriləcəyini bildirib.
Qanun layihəsinin qarşısında hələ mühüm siyasi maneələr qalır. Sənəd növbəti mərhələdə Fransa parlamentinin yuxarı palatası olan Senata göndəriləcək.
Senatda sağçı “Republicans” partiyası üstün mövqeyə malikdir. Senatın sədri Gérard Larcher isə layihəni açıq şəkildə tənqid edən siyasətçilərdən biridir.
Müxalifət qüvvələri hesab edir ki, bu təşəbbüs Fransanın vahid və bölünməz respublika prinsipinə ziddir.
Əgər layihə Senatdan da keçərsə, son qərar parlamentin hər iki palatasının birgə iclasında veriləcək. Bunun üçün deputatların beşdə üçünün dəstəyi tələb olunur.
Qeyd edək ki, 1769-cu ildən Fransanın tərkibində olan Korsikada 1960-cı illərdən etibarən daha geniş və ya tam müstəqillik tələb edən millətçi hərəkatlar fəaliyyət göstərir.

Франция сделала шаг к предоставлению автономии Корсике
Национальное собрание Франции одобрило законопроект, предусматривающий предоставление острову Корсика, расположенному в Средиземном море, статуса особой автономии в составе страны.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в ходе голосования документ поддержал 271 депутат, против выступили 202 парламентария. Законопроект получил поддержку центристских и левых политических сил, а также депутатов, представляющих интересы Корсики. Основными оппонентами инициативы выступили представители крайне правой партии «National Rally» и правоцентристской партии «Republicans».
Предложенные изменения предполагают внесение новой статьи в Конституцию Франции, которая признает Корсику, население которой составляет 356 тысяч человек, сообществом с уникальными историческими, лингвистическими и культурными особенностями. Помимо этого, проект наделяет местные органы власти полномочиями в сфере жилищной политики, экономики и культуры.
Тем не менее, принятый документ не удовлетворяет все требования корсиканских националистов. В частности, в проект не включены положения о признании корсиканцев отдельной правовой или конституционной категорией, а также о придании корсиканскому языку официального статуса наравне с французским. Один из авторов инициативы, бывший мэр города Бастия и экс-глава исполнительного совета Корсики Жиль Симеони ранее заявлял изданию «Le Monde», что отклонение документа было бы воспринято жителями острова как отрицание демократических принципов.
Дальнейшая судьба законопроекта остается неопределенной, так как ему предстоит пройти через верхнюю палату парламента — Сенат. В Сенате доминируют представители партии «Republicans», а председатель палаты Жерар Ларше является открытым критиком данной инициативы. Оппозиция аргументирует свою позицию тем, что предоставление автономии противоречит принципу «единой и неделимой республики». Если Сенат одобрит проект, окончательное решение будет принято на совместном заседании обеих палат парламента, где для утверждения потребуется поддержка трех пятых голосов депутатов.
Историческая справка: Корсика вошла в состав Франции в 1769 году. Начиная с 1960-х годов, на острове активно действуют националистические движения, выступающие за расширение автономии или полную независимость. Вопрос особого статуса Корсики является одной из самых чувствительных тем во внутренней политике Франции, затрагивающей фундаментальные основы государственного устройства страны.