Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakıda Formula 1 yarışının keçirilməsi ilə əlaqədar viza prosedurunun sadələşdirilməsi ilə əlaqədar Sərəncam imzalayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, dövlət başçısının imzaladığı sənədə əsasən yarışa gələn şəxslər müvafiq sənədi təqdim etdikdən sonra 2026-cı il avqustun 25-dən sentyabrın 30-dək Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında viza ala bilərlər.
Viza üçün təqdim olunmalı sənədlər siyahısına Formula 1 yarışlarının beynəlxalq təşkilatçıları olan "Formula One Management Limited" Şirkətinin və Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən akkreditasiya kartı və ya akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən digər sənəd;
2.2. Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətində akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən akkreditasiya kartı;
2.3. 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçiriləcək Formula 1 yarışına bilet, o cümlədən elektron bilet və ya biletin əldə olunmasını təsdiq edən sənəd.
3. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi:
3.1. 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçiriləcək Formula 1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə "Formula One Management Limited" Şirkətinə, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına, Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasına və xarici ölkələrin müvafiq orqanlarına məlumat versin;
3.2. 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçiriləcək Formula 1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi, habelə əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin "ASAN Viza" sistemi vasitəsilə elektron viza almaq imkanı barədə məlumatın Nazirliyin, eləcə də Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki səfirliklərinin və konsulluqlarının internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdirilməsini təmin etsin.
4. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycan Respublikasına uçuşlar həyata keçirən aviasiya şirkətlərinə 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçiriləcək Formula 1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə məlumat versin.

Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение об упрощении визовых процедур в связи с проведением в Баку гонок «Формулы-1».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно документу, иностранцы и лица без гражданства, прибывающие в Азербайджан в связи с соревнованиями, смогут получить визы в международных аэропортах Азербайджанской Республики в период с 25 августа по 30 сентября 2026 года.
Для получения визы необходимо представить один из следующих документов:
- Аккредитационную карту или иной документ, подтверждающий прохождение аккредитации в соответствии с правилами компании «Formula One Management Limited» и Международной автомобильной федерации;
- Аккредитационную карту, подтверждающую прохождение аккредитации в Операционной компании Бакинского городского кольца;
- Билет на гонки «Формулы-1», которые пройдут в Баку в 2026 году, включая электронный билет или документ, подтверждающий его приобретение.
Министерству иностранных дел Азербайджана поручено проинформировать компанию «Formula One Management Limited», Международную автомобильную федерацию, Международную ассоциацию воздушного транспорта и соответствующие органы зарубежных стран об упрощении визовых процедур. Также ведомство должно обеспечить размещение информации об упрощении визового режима и возможности получения электронной визы через систему «ASAN Viza» на своих интернет-ресурсах, а также на сайтах посольств и консульств Азербайджана за рубежом.
Государственной миграционной службе Азербайджана поручено проинформировать авиакомпании, осуществляющие рейсы в Азербайджан, об упрощении визовых процедур для гостей и участников соревнований.
Отметим, что Баку принимает гонки «Формулы-1» с 2016 года. Гран-при Азербайджана традиционно привлекает большое количество иностранных туристов и болельщиков со всего мира, что способствует популяризации туристического потенциала страны. Упрощение визового режима является важным шагом для обеспечения комфортного прибытия участников и гостей этого престижного спортивного события.