Keçmiş FBI rəhbəri Trampı hədələməkdə ittiham olunur: Səbəb kitab satışı ola bilər
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, “The Washington Post”un ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin məhkəmə sənədlərinə istinadən yaydığı məlumata görə, Kominin sosial şəbəkədə paylaşdığı “8647” rəqəmləri təhdid kimi qiymətləndirilib.
Hadisə Kominin memuarlarının nəşrindən bir neçə gün əvvəl baş verib. O, dəniz qabıqlarından düzəldilmiş “8647” rəqəmlərinin fotosunu paylaşmışdı. Ədliyyə Nazirliyi bu rəqəmləri şifrəli mesaj hesab edir. ABŞ jarqonunda “86” ifadəsinin kimisə aradan götürmək mənasında işlədildiyi, “47” rəqəminin isə Trampın ABŞ-ın 47-ci prezidenti olmasına işarə etdiyi bildirilir.
Komi barəsində apreldə rəsmi ittiham irəli sürülüb.
Məhkəmə sənədlərində Komi ilə ədəbi agenti arasında yazışmalar da yer alıb. Agentin “Sən artıq bir məşhur oldun” ifadəsinə Kominin “Bunu planlaşdırmamışdım, amma kitabın satışına kömək edəcəksə, mənim üçün problem deyil” cavabını verdiyi qeyd olunur.
İttiham tərəfi bu yazışmaları Kominin paylaşımın yaratdığı diqqətdən kitabının satışını artırmaq üçün faydalanmaq istədiyinə dair sübut kimi təqdim edir.
Kominin vəkilləri isə ittihamların siyasi motivli olduğunu bildirirlər. Müdafiə tərəfi “8647” rəqəmlərinin minlərlə məhsul üzərində istifadə edildiyini və bunun təsadüfi rəqəm kombinasiyası ola biləcəyini vurğulayır.
Ceyms Komi isə ona qarşı irəli sürülən ittihamları qəbul etmir.
Ceyms Komi ilə arasındakı münasibətlər 2017-ci ildə ABŞ prezidentinin FBI direktorunu vəzifədən azad etməsindən sonra daha da gərginləşib.
Bundan sonra FBI Trampın Rusiyanın maraqlarına xidmət edib-etmədiyi ilə bağlı araşdırmaya başlayıb. Məxfiliyi götürülmüş sənədlərə əsasən, istintaq Trampın bilərəkdən və ya bilməyərəkdən ABŞ-ın milli təhlükəsizliyinə təhdid yaradan fəaliyyətlərdə iştirak edib-etmədiyini araşdırıb.

Экс-глава ФБР обвиняется в угрозах в адрес Дональда Трампа
Бывший директор Федерального бюро расследований (ФБР) США Джеймс Коми оказался в центре скандала: его обвиняют в распространении угроз в адрес Президента США Дональда Трампа. Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», ссылаясь на материалы Министерства юстиции США, опубликованные в «The Washington Post», поводом для разбирательства стала публикация Коми в социальных сетях.
В преддверии выхода своих мемуаров экс-глава ФБР разместил фотографию, на которой были изображены выложенные из морских ракушек цифры «8647». По версии обвинения, это зашифрованное послание: в американском сленге «86» означает «устранить кого-либо», а «47» указывает на то, что Дональд Трамп является 47-м президентом США. В апреле в отношении Коми было выдвинуто официальное обвинение.
В судебных документах также фигурирует переписка Коми с его литературным агентом. На реплику агента «Ты уже стал знаменитостью», Коми ответил: «Я этого не планировал, но если это поможет продажам книги, для меня это не проблема». Обвинение рассматривает эти слова как доказательство того, что Коми намеренно использовал резонанс вокруг своего поста для коммерческой выгоды. В свою очередь, адвокаты Коми настаивают на политической подоплеке дела, утверждая, что комбинация цифр «8647» является случайной и встречается на тысячах товаров.
Сам Джеймс Коми категорически отвергает предъявленные обвинения.
Конфликт между Джеймсом Коми и Дональдом Трампом имеет давнюю историю и обострился в 2017 году, когда Президент США принял решение об увольнении директора ФБР. Впоследствии ФБР инициировало расследование относительно возможных связей Трампа с российскими интересами. Согласно рассекреченным документам, следствие проверяло, участвовал ли Трамп — осознанно или неосознанно — в деятельности, угрожающей национальной безопасности США. Данный инцидент является продолжением многолетнего противостояния между политическими фигурами и подчеркивает глубокую поляризацию в американском политическом истеблишменте.