Elektron ticarətdə yeni vergi qərarı
İlham Əliyev Milli Məclisin fevralın 13-də qəbul etdiyi Məcəlləsində, "Banklar haqqında" və "Gömrük tarifi haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanunu təsdiqləyib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, yenilənmiş sənədlərə əsasən, vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxslərə ticarət qaydasında işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsindən gəlir əldə edən internet informasiya ehtiyatı vasitəsilə elektron ticarəti həyata keçirən qeyri- alıcısı Azərbaycanda olan iş və xidmətlərin təqdim edilməsindən dövriyyəsi təqvim ili ərzində 10 min dolların manat ekvivalentini keçdikdən sonra 30 gün müddətində elektron qaydada vergi uçotuna alınacaq. Bu maddədə qeyd olunan dövriyyəsi 10 min dolların manat ekvivalentindən aşağı olan qeyri-rezidentin elektron qaydada vergi uçotuna alınması könüllü olaraq həyata keçiriləcək.
Bundan başqa, məsləhət, hüquq, maliyyə, mühasibat, dizayn və mühəndis xidmətlərinin elektron poçt və digər interaktiv ünsiyyət vasitələri ilə göstərilməsi, internet vasitəsilə real vaxt rejimində göstərilən tədris və təlim xidmətləri, habelə elm, təhsil, mədəniyyət, idman və əyləncə tədbirləri üçün biletlərin sifariş edilməsi xidmətləri bu maddənin məqsədləri üçün elektron ticarət qaydasında təqdim edilən xidmətlərə aid edilmir.
Vergi orqanlarında uçotda olmayan şəxslərə elektron ticarət qaydasında işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsindən gəlir əldə edən internet informasiya ehtiyatı vasitəsilə elektron ticarəti həyata keçirən qeyri-rezidentin (bu Məcəllənin 19-cu maddəsində nəzərdə tutulan daimi nümayəndəliklər istisna olmaqla) elektron qaydada vergi uçotuna alınması, yenidən uçota alınması və uçotdan çıxarılması, ƏDV-nin ödəyicisi kimi qeydiyyata alınması, ƏDV bəyannaməsinin təqdim edilməsi və ƏDV-nin ödənilməsi qaydasını müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) müəyyən edir.

В Азербайджане утверждены новые правила налога на e-commerce
Президент Ильхам Алиев утвердил закон о внесении изменений в Налоговый кодекс, а также в законы "О банках" и "О таможенном тарифе", принятые Милли Меджлисом 13 февраля.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", согласно обновленным документам, нерезиденты, осуществляющие электронную торговлю через интернет-ресурсы и получающие доход от предоставления работ и услуг лицам, не состоящим на учете в налоговых органах, обязаны встать на электронный налоговый учет. Данное требование вступает в силу в течение 30 дней после того, как оборот от предоставления услуг покупателям в Азербайджане превысит манатный эквивалент 10 тысяч долларов США в течение календарного года. Если оборот нерезидента ниже указанной суммы, постановка на электронный налоговый учет осуществляется на добровольной основе.
Кроме того, в документе уточняется перечень услуг, которые не относятся к электронной торговле для целей данной статьи. К ним относятся консультационные, юридические, финансовые, бухгалтерские, дизайнерские и инженерные услуги, предоставляемые посредством электронной почты и других интерактивных средств связи. Также в этот список включены образовательные и тренинговые услуги, предоставляемые в режиме реального времени через интернет, и услуги по онлайн-бронированию билетов на научные, образовательные, культурные, спортивные и развлекательные мероприятия.
Порядок постановки на электронный налоговый учет, перерегистрации и снятия с учета нерезидентов (за исключением постоянных представительств), а также правила регистрации в качестве плательщика НДС, подачи декларации и уплаты налога будут определяться органом, установленным соответствующим органом исполнительной власти.
Стоит отметить, что данные реформы направлены на совершенствование налогового администрирования в сфере цифровой экономики и обеспечение равных условий конкуренции между местными и иностранными поставщиками услуг. В последние годы в Азербайджане наблюдается стремительный рост сектора электронной коммерции, что требует адаптации законодательной базы к международным стандартам и современным экономическим реалиям.