Kolumbiyanın qərb bölgəsində avqustun 10-da baş verən 7,4 bal gücündə zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 254 nəfərə çatıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, rəsmi məlumatlara əsasən, təbii fəlakət nəticəsində ən çox itki 101 nəfərlə qəhvə istehsalı ilə tanınan Pereira bölgəsində, 95 nəfərlə isə ölkənin üçüncü böyük şəhəri olan Kalidə qeydə alınıb.
Məlumata görə, zəlzələ nəticəsində təxminən 1600 bina tamamilə dağılıb və ya ciddi zərər görüb.
Hazırda 2700-dən çox şəxsin itkin düşdüyü bildirilir. Yaxınlarından xəbər ala bilməyən ailələr sosial şəbəkələr və vətəndaşların yaratdığı xüsusi internet resursları vasitəsilə itkin şəxslərlə bağlı məlumat axtarırlar.
Bölgədə axtarış-xilasetmə işləri davam etdirilir. Əməliyyatlara ağır texnika, o cümlədən kran və ekskavatorlar, eləcə də çoxsaylı könüllülər cəlb olunub.
Xilasetmə işlərini çətinləşdirən əsas amillərdən biri isə zəlzələdən sonra 100-dən çox artçı təkanın qeydə alınmasıdır.
Beynəlxalq ictimaiyyət də Kolumbiyaya dəstəyini ifadə edib. Türkiyə və İsrail də daxil olmaqla, 10-a yaxın ölkə təbii fəlakətlə bağlı Kolumbiyaya dəstək mesajları göndərib.

Землетрясение в Колумбии: число погибших достигло 254
В результате землетрясения магнитудой 7,4, произошедшего 10 августа в западном регионе Колумбии, число погибших достигло 254 человек.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно официальным данным, наибольшее число жертв зафиксировано в регионе Перейра, известном производством кофе (101 погибший), и в третьем по величине городе страны Кали (95 погибших).
По имеющейся информации, в результате стихийного бедствия около 1600 зданий были полностью разрушены или получили серьезные повреждения. В настоящее время сообщается о более чем 2700 пропавших без вести. Семьи, не имеющие связи со своими близкими, ищут информацию о пропавших через социальные сети и специальные интернет-ресурсы, созданные гражданами.
В регионе продолжаются поисково-спасательные работы. К операциям привлечена тяжелая техника, включая краны и экскаваторы, а также многочисленные волонтеры. Одним из основных факторов, осложняющих спасательные работы, является серия из более чем 100 афтершоков, зафиксированных после основного землетрясения.
Международное сообщество также выразило поддержку Колумбии. Около 10 стран, включая Турцию и Израиль, направили послания с поддержкой в связи с природной катастрофой.