"Danimarka hökuməti Trampın təhdidlərini ciddi qəbul edir" - KİV
Prezidenti Trampın Qrenlandiyanı ələ keçirmək barədə səsləndirdiyi fikirlər Danimarka hökuməti tərəfindən ciddi təhlükə kimi qiymətləndirilir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"ə istinadən xəbər verir ki, Kopenhagen bu açıqlamaları sadəcə ritorika və ya danışıqlar taktikası kimi qəbul etmir.
Məlumata görə, vəziyyətlə tanış olan mənbələr Danimarka hökumətinin Trampın bəyanatlarından ciddi şəkildə narahat olduğunu bildiriblər. “Bloomberg” yazır ki, rəsmi Kopenhagen ABŞ Prezidentinin təhdidlərini real risk kimi dəyərləndirir.
Jurnalistlər qeyd edirlər ki, Danimarka siyasətçilərinin son dövrlərdə verdiyi açıq bəyanatlar bu narahatlığı açıq şəkildə əks etdirir. Bununla yanaşı, Danimarka hökuməti gərginliyin daha da artmaması üçün mövqeyini ehtiyatla ifadə edir.
Xatırladaq ki, 2026-cı ilin yanvarında ABŞ Prezidenti Donald ABŞ-nin həm öz təhlükəsizliyi, həm də Avropa İttifaqının müdafiəsi baxımından Qrenlandiyaya ehtiyacı olduğunu bildirib. katibinin müavini Stiven Miller isə Vaşinqtonun Danimarkanın Qrenlandiya üzərində nəzarətinin hüquqi əsaslarına tam əmin olmadığını vurğulayıb.
Danimarkanın Baş naziri Mette Frederiksen bəyan edib ki, bir NATO ölkəsinin digər NATO ölkəsinə hücum etməsi alyansın mövcudluğunu sual altına alar. Qrenlandiyanın Baş naziri Yens-Frederik Nilsen isə ABŞ administrasiyasının mövcud ritorikasını “tamamilə qəbuledilməz”, “səhv” və “hörmətsiz” adlandırıb. Avropa Komissiyası da Danimarkanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə tam dəstək verdiyini açıqlayıb.

Правительство Дании серьезно относится к угрозам Трампа – СМИ
Заявления президента США Дональда Трампа о намерениях в отношении Гренландии расцениваются правительством Дании как серьезная угроза.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на Bloomberg сообщает, что Копенгаген не считает данные высказывания простой риторикой или тактикой ведения переговоров.
Согласно источникам, знакомым с ситуацией, официальный Копенгаген выражает глубокую обеспокоенность и рассматривает угрозы президента США как реальный риск. Датские политики в своих последних заявлениях открыто демонстрируют тревогу, хотя правительство старается выражать свою позицию осторожно, чтобы избежать дальнейшей эскалации напряженности. Напомним, что в январе 2026 года Дональд Трамп заявил о необходимости Гренландии для безопасности США и обороны Европейского союза. Заместитель госсекретаря США Стивен Миллер также поставил под сомнение правовые основы контроля Дании над островом.
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен подчеркнула, что возможная агрессия одной страны НАТО против другой поставит под вопрос само существование альянса. В свою очередь, премьер-министр Гренландии Йенс-Фредерик Нильсен назвал риторику Вашингтона «абсолютно неприемлемой», «ошибочной» и «неуважительной». Европейская комиссия также заявила о полной поддержке суверенитета и территориальной целостности Дании.
Гренландия является крупнейшим островом в мире и обладает статусом автономной территории в составе Королевства Дания. Остров имеет колоссальное стратегическое значение благодаря своему географическому положению в Арктике и богатым природным ресурсам. Стоит отметить, что интерес США к покупке острова проявлялся и ранее, в частности в 1946 году при президенте Гарри Трумэне, однако датская сторона неизменно подчеркивает, что Гренландия не является предметом торга.