Çin 2025-ci ildə 92 kosmik buraxılış həyata keçirib
Çin Xalq Respublikası (ÇXR) 2025-ci ildə 92 daşıyıcı raketin buraxılışı missiyasını həyata keçirib və bununla öz rekordunu yeniləyib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Çin Mərkəzi Televiziyası (CCTV) ölkənin milli idarəsinə istinadən məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, ÇXR 2025-ci ildə həm insan tərəfindən idarə olunan kosmik uçuşlar, həm də uzaq kosmosun tədqiqi, orbital kommersiya layihələrinin həyata keçirilməsi sahəsində yeni uğurlar nümayiş etdirib və irəliləyişlərə nail olub.
Daha əvvəl Çin Aerokosmik Elm və Texnika Korporasiyası (CASC) məlumat verib ki, ölkə 2025-ci ildə 73 həyata keçirib. Korporasiya üçün bu sayda buraxılış rekord olub.
Pekin milli kosmik proqramını fəal şəkildə inkişaf etdirir, meteoroloji, telekommunikasiya və naviqasiya peyklərini, həmçinin Ayın mənimsənilməsi üçün nəzərdə texnologiyaları işləyib hazırlayır. Çin mütəxəssisləri asteroid və Mars tədqiqatı layihələrini həyata keçirirlər. Orbitdə üçün də nəzərdə tutulan ÇXR-in kosmik stansiyası fəaliyyət göstərir. 2024-cü ildə Çin 68 kosmik buraxılış həyata keçirib.

Китай установил рекорд, осуществив 92 космических запуска в 2025 году
В 2025 году Китайская Народная Республика (КНР) осуществила запуск 92 ракет-носителей, тем самым обновив собственный исторический рекорд в области освоения космоса.
Как сообщает Центральное телевидение Китая (CCTV) со ссылкой на Национальное космическое управление страны, в течение года КНР продемонстрировала значительный прогресс как в пилотируемых полетах, так и в исследовании дальнего космоса, а также в реализации коммерческих орбитальных проектов. Ранее Китайская корпорация аэрокосмической науки и техники (CASC) отметила, что для ведомства 73 запуска стали рекордным показателем.
Пекин продолжает стремительно развивать свою национальную космическую программу, уделяя особое внимание созданию метеорологических, телекоммуникационных и навигационных спутников, а также технологиям для освоения Луны. Китайские специалисты также реализуют амбициозные проекты по изучению Марса и астероидов. На орбите продолжает функционировать китайская космическая станция, предназначенная в том числе для международного сотрудничества. Для сравнения, в 2024 году Китай осуществил 68 космических запусков, что подчеркивает растущую динамику технологического лидерства страны в данной сфере.