İyunun 18-də Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar arasında telefon danışığı aparılıb.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə bildirilib ki, telefon danışığı zamanı Amerika Birləşmiş Ştatları ilə İran İslam Respublikası arasında Anlaşma Memorandumu üzrə əldə olunmuş razılaşma ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Pakistan İslam Respublikasının danışıqlar prosesində oynadığı mühüm vasitəçilik rolu ölkəmiz adından təqdir olunub, xüsusilə Pakistanın Baş naziri cənab Şahbaz Şərifin, Baş nazirin müavini və xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Darın, eləcə də Müdafiə Qüvvələri Rəisi feldmarşal Asim Munirin şəxsi töhfələrinin danışıqların uğurla yekunlaşmasında əhəmiyyətli rol oynadığı vurğulanıb. Həmçinin prosesə dəstək göstərən digər regional tərəfdaşların töhfələri məmnunluqla qeyd edilib.
Tərəflər əldə olunmuş razılaşmanın regionda gərginliyin azaldılmasına, qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsinə və diplomatik həll yollarının təşviqinə xidmət etdiyini qeyd ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov növbəti mərhələdə hərtərəfli razılaşmanın əldə olunması istiqamətində aparılacaq danışıqların davamlı sülhün, təhlükəsizliyin və sabitliyin təmin olunmasına mühüm töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

18 июня состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и заместителем премьер-министра, главой МИД Исламской Республики Пакистан Мухаммадом Исхаком Даром.
Как сообщили в пресс-службе МИД для "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе беседы состоялся обмен мнениями вокруг договоренностей, достигнутых по Меморандуму о взаимопонимании между Соединенными Штатами Америки и Исламской Республикой Иран.
Была высоко оценена важная посредническая роль, которую сыграл Пакистан в переговорном процессе. В частности, была подчеркнута значимость личного вклада премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа, заместителя премьер-министра и главы МИД Мухаммада Исхака Дара, а также начальника штаба сухопутных войск фельдмаршала Асима Мунира в успешное завершение переговоров. Также с удовлетворением были отмечены усилия других региональных партнеров, поддержавших данный процесс.
Стороны отметили, что достигнутые договоренности служат снижению напряженности в регионе, укреплению взаимного доверия и продвижению дипломатических путей решения проблем.
Глава МИД Джейхун Байрамов выразил надежду, что переговоры, которые будут проводиться на следующем этапе для достижения всеобъемлющего соглашения, внесут важный вклад в обеспечение устойчивого мира, безопасности и стабильности.
В ходе телефонного разговора также состоялся обмен мнениями по другим вопросам двусторонней и региональной повестки, представляющим взаимный интерес.
Справочно: Азербайджан и Пакистан поддерживают стратегическое партнерство, основанное на взаимном уважении и поддержке территориальной целостности друг друга. Пакистан является одной из первых стран, признавших независимость Азербайджана, и активно поддерживает позицию Баку на международных площадках, включая вопрос урегулирования конфликта в регионе Карабах.