Çayda itkin düşən şəxs üçün dövlət qurumları səfərbər oldu
Türkiyənin vilayətinin Karakaya məhəlləsində baş verən faciəvi hadisə ilə bağlı işləri davam etdirilir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, iyunun 12-də dostları ilə birlikdə istirahət edərkən sərinləmək məqsədilə Alara Çayına daxil olan Əhməd Polatın itkin düşməsi ilə bağlı aparılan axtarışlar artıq 13 gündür davam edir.
Məlumata görə, Manavgat Respublika Prokurorluğunun nəzarəti altında keçirilən əməliyyatlara çoxsaylı dövlət qurumları və könüllü təşkilatlar cəlb olunub.
Bildirilib ki, işlərinə ümumilikdə 78 nəfərlik heyət qatılıb. Əməliyyatlarda Jandarma asayiş və komando bölmələri, sualtı xilasetmə qrupları, xüsusi təlim keçmiş axtarış itləri, polis dalğıcları, həmçinin AFAD, İHH və UMKE əməkdaşları iştirak edir.
Qeyd olunub ki, axtarışlar Karakaya məhəlləsində yerləşən DSİ bəndi ilə Odaönü məhəlləsindəki Ulugüney nasos stansiyası arasında qalan təxminən 3 kilometrlik çay yatağını və ətraf gölet sahələrini əhatə edir.
Məlumata əsasən, Dövlət Su İşləri (DSİ) əməkdaşları su axınının sürətini azaltmaq məqsədilə ağır texnika vasitəsilə yatağa qum və çınqıl tökərək müəyyən tənzimləmə işləri həyata keçiriblər.
Bildirilib ki, görülən bütün tədbirlərə baxmayaraq, hazırkı mərhələdə şəxsin tapılması istiqamətində nəticə əldə olunmayıb və axtarış-xilasetmə əməliyyatları davam etdirilir.

В Турции продолжаются масштабные поиски пропавшего в реке человека
В квартале Каракая турецкой провинции Анталья продолжаются поисково-спасательные работы в связи с трагическим инцидентом.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, поиски Ахмета Полата, пропавшего 12 июня во время отдыха с друзьями, когда он вошел в реку Алара, чтобы освежиться, продолжаются уже 13 дней.
Согласно полученной информации, операция, проводимая под контролем прокуратуры Манавгата, привлекла широкий круг государственных структур и волонтерских организаций.
Отмечается, что в поисковых работах задействовано 78 человек. В операции участвуют подразделения жандармерии, группы подводного поиска, специально обученные поисковые собаки, водолазы полиции, а также сотрудники AFAD, IHH и UMKE.
Поиски охватывают участок русла реки протяженностью около 3 километров между плотиной DSİ в квартале Каракая и насосной станцией Улугюней в квартале Одаёню, а также прилегающие водоемы.
Сотрудники Государственного управления водными ресурсами (DSİ) провели работы по регулированию русла реки, используя тяжелую технику для отсыпки песка и гравия с целью снижения скорости течения воды.
Несмотря на принятые меры, на данный момент результатов в поисках пропавшего лица достичь не удалось, поисково-спасательные мероприятия продолжаются.