Böyük Britaniyada kiberhücum, polis əməkdaşlarının məlumatları sızdırıldı
Bildirilib ki, nəticədə 100 mindən çox əməkdaşının adı, əlaqə məlumatları və xidmət yeri " web" forumlarında yayılıb.
Britaniya mətbuatının məlumatına görə, kibercinayətkarlar , Daxili İşlər Nazirliyi, Milli Cinayətkarlıqla Mübarizə Agentliyi (NCA) və Krallıq Prokurorluq Xidmətinə (CPS) aid məlumat bazalarına daxil olaraq polis əməkdaşlarına məxsus məlumatları ələ keçiriblər.
Hakerlərin həmçinin İngiltərə və Uels polisinin hüquqi dəstək məqsədilə istifadə etdiyi Milli Polis Hüquq Məlumat Bazasına (PNLD) sızaraq əməkdaşların xidmət yerləri ilə bağlı məlumatları "dark web" forumlarında paylaşdıqları bildirilir.
Britaniya rəsmiləri hücumun arxasında "ExfilSquad" adlı kibercinayətkar qrupun dayandığını ehtimal edirlər.
Xatırladaq ki, iyulun 29-da Böyük Britaniyanın də kiberhücuma məruz qalmışdı. Həmin hücum nəticəsində fiziki şəxslərə və müxtəlif qurumlara aid təxminən 607 min məlumatın, o cümlədən telefon nömrələri və elektron poçt ünvanlarının sızdırıldığı açıqlanmışdı.

Кибератака в Великобритании: произошла утечка данных полиции
Согласно поступившей информации, в сеть попали личные данные более 100 тысяч сотрудников полиции, включая их имена, контактную информацию и места службы. Утечка произошла на форумах в "даркнете".
По данным британских СМИ, киберпреступники получили доступ к базам данных Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Национального агентства по борьбе с преступностью (NCA) и Королевской прокурорской службы (CPS). Хакеры также взломали Национальную базу данных по полицейскому праву (PNLD), используемую полицией Англии и Уэльса для юридической поддержки, и опубликовали сведения о местах службы сотрудников.
Британские официальные лица предполагают, что за атакой стоит хакерская группировка под названием "ExfilSquad".
Напомним, что 29 июля кибератаке подверглось и Министерство образования Великобритании. В результате того инцидента произошла утечка около 607 тысяч записей, содержащих персональные данные физических лиц и различных организаций, включая номера телефонов и адреса электронной почты.