Aprelin 24-də Baş prokuror Kamran Əliyev İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Müctəba Dəmirçulunu qəbul edib.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Baş prokurorluğun mətbuat xidmətindən bildirilib.
Qeyd edilib ki, Baş prokuror ilk növbədə, İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneinin vəfatı, həmçinin son hadisələr nəticəsində xeyli sayda mülki vətəndaşın ölməsi ilə əlaqədar qarşı tərəfə başsağlığı verib, tezliklə regionda sülhün bərqərar olmasına inamını bildirib.
Həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan və İran xalqları dost və qardaş xalqlardır və ölkələrimiz arasında qədim tarixi, mədəni və dini bağlar mövcuddur. Xüsusilə vurğulayıb ki, hər iki ölkənin dövlət başçıları arasında mövcud səmimi və dost münasibətlər bütün istiqamətlərdə, o cümlədən hüquqi sferada da əməkdaşlığın dərinləşməsinə rəvac verir.
Bundan başqa, Baş prokuror 2022-ci ildə İranlı həmkarının dəvəti ilə həmin ölkəyə etdiyi işgüzar səfəri xatırladıb, eləcə də müxtəlif platformalarda İranın hüquq mühafizə orqanlarının rəhbərləri ilə keçirilən məhsuldar görüşlərini qeyd edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən səfir Müctəba Dəmirçulu iki ölkə arasındakı əlaqələrin əhəmiyyətindən danışıb, son hadisələr fonunda Prezident İlham Əliyevin İran səfirliyini ziyarət edərək şəxsən başsağlığı verməsinə və Azərbaycan Respublikası tərəfindən İran xalqına göstərilən hərtərəfli dəstəyə görə dərin minnətdarlığını qeyd edib. O bildirib ki, Azərbaycan Respublikası İrana ilk humanitar yardım göstərən ölkə olub və bu qarşı tərəf üçün xüsusi məna daşıyır. Eyni zamanda, ölkəmizin öz ərazisi vasitəsilə digər ölkələr tərəfindən göndərilən humanitar yardımların keçidinə şərait yaratması da dostluq addımıdır və yüksək qiymətləndirilir.
Səfir, həmçinin Azərbaycan və İranın hüquq mühafizə orqanları arasında mövcud əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Görüş çərçivəsində tərəflər cinayətkarlığın müxtəlif formalarına, xüsusilə narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə, cinayət işləri üzrə hüquqi yardım, ekstradisiya, məhkumların təhvil verilməsi və bu sahələrdə fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması məsələlərini müzakirə ediblər. Bununla yanaşı, münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə qarşılıqlı səfərlərin təşkili barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Генпрокурор Азербайджана принял посла Ирана
24 апреля Генеральный прокурор Азербайджанской Республики Кямран Алиев принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Азербайджане Моджтабу Демирчилу.
Об этом сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры «Оперативному Информационному Центру-OMM».
В ходе встречи Генеральный прокурор выразил соболезнования иранской стороне в связи с кончиной Высшего руководителя Исламской Республики Иран Аятоллы Сейеда Али Хаменеи, а также в связи с гибелью мирных граждан в результате недавних событий, выразив надежду на скорейшее установление прочного мира в регионе.
Кямран Алиев подчеркнул, что народы Азербайджана и Ирана являются дружественными и братскими, их связывают многовековые исторические, культурные и религиозные узы. Было особо отмечено, что искренние и дружественные отношения между главами двух государств придают импульс углублению сотрудничества во всех направлениях, в том числе в правовой сфере. Генеральный прокурор также напомнил о своем рабочем визите в Иран в 2022 году и отметил продуктивность встреч с руководителями иранских правоохранительных органов на различных международных платформах.
Посол Моджтаба Демирчилу выразил признательность за теплый прием и подчеркнул важность развития двусторонних связей. Он выразил глубокую благодарность за то, что Президент Ильхам Алиев лично посетил посольство Ирана для выражения соболезнований, а также за всестороннюю поддержку, оказанную иранскому народу со стороны Азербайджана. Дипломат отметил, что Азербайджан стал первой страной, направившей гуманитарную помощь Ирану, что имеет особое значение. Также была высоко оценена роль Азербайджана в обеспечении транзита гуманитарных грузов из других стран через свою территорию.
В рамках встречи стороны обсудили вопросы борьбы с различными формами преступности, в частности с незаконным оборотом наркотических средств, оказание правовой помощи по уголовным делам, экстрадицию и передачу осужденных лиц. Было подчеркнуто намерение и далее развивать отношения посредством организации взаимных визитов.
Стоит отметить, что правовое взаимодействие между Азербайджаном и Ираном опирается на ряд межгосударственных соглашений, включая договоры о правовой помощи по гражданским и уголовным делам. Регулярный диалог между прокуратурами двух стран способствует более эффективному противодействию транснациональной организованной преступности и укреплению безопасности в регионе Каспийского бассейна.