Azərbaycanın beynəlxalq qastronomiya xəritəsində mövqeyi gücləndirilir
Dövlət Turizm Agentliyinin təşkilatçılığı ilə qastronomiya reytinqi və təsnifat platforması olan “La Liste” təşkilatının direktoru Stefani Kim Azərbaycana səfər edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, səfərin əsas məqsədi Azərbaycanın zəngin kulinariya ənənələrinin, yerli məhsullarının və müasir restoran sənayesinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, həmçinin ölkənin qastronomiya potensialının “La Liste” kimi nüfuzlu beynəlxalq reytinq platformasında təşviqidir.
Səfər proqramı çərçivəsində Stefani Kim Bakının tanınmış hotelləri, restoranları və qastronomiya məkanlarını ziyarət edərək onların konsepsiyası və kulinariya yanaşmaları ilə yaxından tanış olub. Qonağa həm ənənəvi mətbəxindən, həm də beynəlxalq kulinariya trendlərindən müxtəlif kulinariya nümunələri təqdim edilib.
Stefani Kim Dövlət Turizm Agentliyində rəsmi görüşlər keçirib, eləcə də kulinariya sahəsinin nümayəndələri, aşpazlar, qastronomiya ekspertləri və sektorun digər təmsilçiləri ilə görüşərək fikir mübadiləsi aparıb.
Proqram əsasında Bakı ilə yanaşı, regionlara səfər edilib, yerli qastronomiya ənənələri, regional məhsullar və turizm imkanları ilə tanış olunub.
2015-ci ildə təsis edilmiş “La Liste” çoxsaylı qastronomiya bələdçilərindən və onlayn mənbələrdən toplanan məlumatlara əsaslanan beynəlxalq reytinq platformasıdır. Platforma 700-dən çox beynəlxalq bələdçi, müxtəlif veb-saytlar və mətbuat rəylərindən istifadə edərək dünyanın ən yaxşı restoranlarını, hotellərini və şirniyyat mağazalarını vahid reytinqdə təqdim edir.
Hazırda 200 ölkədən 40 minə yaxın qastronomik obyekt üzrə məlumatı əhatə edən platforma minlərlə nəşrə, 1100-dən çox peşəkar mənbəyə və milyonlarla onlayn rəyə əsaslanaraq istifadəçilər üçün dünyanın hər yerindən yüksək səviyyəli qastronomik təcrübələri cəmləşdirir.
“La Liste” ilə restoran və hotellər üçün beynəlxalq səviyyədə tanınmaq baxımından yeni imkanlar açaraq qlobal bazarda rəqabət üstünlüyü yaradır.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın beynəlxalq qastronomiya xəritəsində mövqeyinin möhkəmləndirilməsi, yerli restoranların və aşpazların qlobal səviyyədə tanıdılmasına dəstək verilməsi, həmçinin ölkəmizin qastronomiya turizmi istiqamətində potensialının təşviqi Dövlət Turizm Agentliyinin prioritetlərinə daxildir.

Азербайджан укрепляет позиции на гастрономической карте мира
По приглашению Государственного агентства по туризму Азербайджана столицу посетила Стефани Ким, международный директор престижной платформы гастрономической классификации «La Liste».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», основной целью визита является международное продвижение богатых кулинарных традиций Азербайджана, местных продуктов и современной ресторанной индустрии. Визит направлен на интеграцию гастрономического потенциала страны в одну из самых влиятельных мировых рейтинговых систем — «La Liste».
В рамках программы пребывания Стефани Ким посетила ведущие отели и рестораны в Баку, ознакомившись с их концепциями и кулинарными подходами. Гостье были представлены как аутентичные блюда азербайджанской кухни, так и современные интерпретации, соответствующие международным трендам.
Стефани Ким провела официальные встречи в Государственном агентстве по туризму, а также обменялась мнениями с ведущими шеф-поварами, экспертами и представителями гастрономического сектора Азербайджана.
Помимо мероприятий в столице, программа визита охватила регионы страны, где международный эксперт ознакомилась с локальными кулинарными традициями, региональными продуктами и туристическими возможностями Азербайджана.
Основанная в 2015 году, платформа «La Liste» является глобальным агрегатором гастрономических рейтингов. Она формирует список лучших заведений мира, основываясь на данных из более чем 700 международных путеводителей, профильных веб-сайтов и обзоров в прессе. На сегодняшний день база данных охватывает около 40 тысяч объектов в 200 странах мира.
Сотрудничество с «La Liste» открывает перед азербайджанскими ресторанами и отелями новые горизонты для международного признания и создает конкурентное преимущество на глобальном рынке.
Стоит отметить, что укрепление позиций Азербайджана на международной гастрономической карте и поддержка местных талантов являются приоритетными направлениями деятельности Государственного агентства по туризму. Развитие гастротуризма рассматривается как важный инструмент привлечения иностранных путешественников, желающих познакомиться с уникальным культурным кодом страны через её кухню.