Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avstriyanın Azərbaycana yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Etienn Berxtoldu qəbul edib.
Səfir Etienn Berxtold etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir səfiri yeni təyinatı münasibətilə təbrik edərək, ona Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Avstriya arasında siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat, turizm, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Azərbaycan ilə Avstriya arasında siyasi dialoqun əhəmiyyəti vurğulanıb. Bununla yanaşı, qarşılıqlı səfərlərin və təmasların, siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin, o cümlədən parlamentlərarası əlaqələrin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynadığı qeyd edilib.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycan ilə Avstriya arasında çoxtərəfli platformalar, xüsusilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, ATƏT və Avropa İttifaqı çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Sözügedən təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın və əlaqələndirmənin daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Avstriyanın 2027–2028-ci illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilməsi münasibətilə bir daha təbriklərini çatdırıb və qarşılıqlı əməkdaşlığa ümidvar olduğunu bildirib.
Daha sonra iqtisadiyyat, energetika və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, habelə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynadığı vurğulanıb, cari ilin yanvar ayından etibarən Azərbaycan təbii qazının Avstriyaya tədarükünə başlanmasının məmnunluq doğurduğu bildirilib.
Görüşdə, həmçinin postmünaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün və sabitliyin təmin olunması istiqamətində atılan addımlar və qarşıya çıxan çağırışlar barədə məlumat verilib. Bununla yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri diqqətə çatdırılıb.
Səfir Etienn Berxtold ölkəsinin Azərbaycanı mühüm və etibarlı tərəfdaş kimi qiymətləndirdiyini bildirərək, fəaliyyəti dövründə Azərbaycan ilə Avstriya arasında ikitərəfli əməkdaşlığın bütün istiqamətlər üzrə daha da inkişaf etdirilməsi naminə səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Глава МИД Джейхун Байрамов принял нового посла Австрии
Глава МИД Джейхун Байрамов принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Австрии в Азербайджане Этьенна Берхтольда.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом проинформировало Министерство иностранных дел.
Посол Этьенн Берхтольд вручил копии верительных грамот главе МИД Джейхуну Байрамову. Министр поздравил посла с новым назначением и пожелал ему успехов в дипломатической деятельности в Азербайджане.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и Австрией в политической, экономической, энергетической, транспортной, туристической, гуманитарной и других сферах. Была подчеркнута важность политического диалога, взаимных визитов, механизмов политических консультаций и межпарламентских связей.
Стороны также затронули вопросы сотрудничества в рамках многосторонних платформ, в частности ООН, ОБСЕ и Европейского союза. Глава МИД Джейхун Байрамов еще раз поздравил Австрию с избранием непостоянным членом Совета Безопасности ООН на 2027–2028 годы.
Особое внимание было уделено энергетическому партнерству. Было отмечено, что Азербайджан играет важную роль в обеспечении энергетической безопасности Европы, и выражено удовлетворение началом поставок азербайджанского природного газа в Австрию с января текущего года.
В ходе встречи была предоставлена информация о ситуации в регионе в постконфликтный период, процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, а также о шагах, предпринимаемых Азербайджаном для обеспечения устойчивого мира и стабильности. Кроме того, была подчеркнута масштабная работа по восстановлению и реконструкции, проводимая на освобождённых от оккупации территориях.
Посол Этьенн Берхтольд отметил, что его страна считает Азербайджан важным и надежным партнером, и заверил, что приложит все усилия для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Справочно: Дипломатические отношения между Азербайджаном и Австрией были установлены в 1992 году. Австрия является одним из важных европейских партнеров Азербайджана, активно участвующим в энергетических проектах и поддерживающим развитие двусторонних экономических связей в рамках различных международных институтов.