Rusiya Federasiyasının Bryansk vilayətində Ukrayna Silahlı Qüvvələrinə məxsus pilotsuz uçuş aparatı (PUA) ilə həyata keçirilən hücum nəticəsində faciəvi hadisə qeydə alınıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, hücum hədəfi Belarusun Qomel şəhərindən gələn və içərisində uşaq futbol komandasının olduğu avtobus olub.
İdmançılar istirahət üçün Gelencik kurortuna yollanırmışlar.
Belarusun Səhiyyə naziri Aleksandr Xocayev bildirib ki, insident nəticəsində 8 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Onlardan 6-sı azyaşlıdır. Yaralılar hazırda Bryansk vilayətinin müxtəlif xəstəxanalarında müalicə olunurlar. Hücum zamanı komandanı müşayiət edən bir qadın həlak olub.
Belarus Xarici İşlər Nazirliyi baş vermiş hadisəni kəskin şəkildə pisləyib. Nazirlik bəyanatında bu hücumu dinc əhaliyə qarşı terror aktı kimi qiymətləndirib və Kiyevdən məsələ ilə bağlı izahat tələb edib.
Xatırladaq ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi davam etdiyi müddətdə sərhədyanı Rusiya əraziləri mütəmadi olaraq PUA hücumlarına və artilleriya atəşinə məruz qalır. Rəsmi Moskva bu hücumları mülki infrastrukturun hədəf alınması kimi xarakterizə edir.

В Брянской области Российской Федерации произошел трагический инцидент в результате атаки беспилотного летательного аппарата (БПЛА), принадлежащего Вооруженным силам Украины.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что целью атаки стал автобус, перевозивший детскую футбольную команду из белорусского города Гомель. Спортсмены направлялись на отдых в курортный город Геленджик.
Министр здравоохранения Беларуси Александр Ходжаев сообщил, что в результате инцидента 8 человек получили телесные повреждения различной степени тяжести, 6 из которых — несовершеннолетние. Пострадавшие в настоящее время проходят лечение в различных больницах Брянской области. В ходе атаки погибла женщина, сопровождавшая команду.
Министерство иностранных дел Беларуси решительно осудило произошедшее. В заявлении ведомства атака была охарактеризована как террористический акт против мирного населения, в связи с чем от Киева были потребованы объяснения.
Напомним, что на фоне продолжающегося российско-украинского конфликта приграничные территории России регулярно подвергаются атакам БПЛА и артиллерийским обстрелам. Официальная Москва характеризует подобные действия как целенаправленные удары по гражданской инфраструктуре.