Avropada anomal istilər: Fransa, İngiltərə və İspaniyada tarixi rekordlar qeydə alınıb
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, "Copernicus İqlim Dəyişikliyi "nin açıqladığı məlumatlara əsasən, Avropa qlobal orta göstəricidən iki dəfə sürətlə istiləşir və hazırda dünyanın ən sürətlə isinən qitəsi hesab olunur.
Məlumata görə, yüksək temperatur su ehtiyatlarına ciddi təsir göstərir, eyni zamanda meşə yanğınları riskini artırır. Fransada isə vəziyyət xüsusilə kritik həddə çatıb. Ölkə üzrə hesablanan milli temperatur göstəricisi 30 dərəcəyə yüksələrək 1947-ci ildən bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb. Paytaxt Parisdə isə havanın temperaturu 41 dərəcəyə yaxınlaşıb.
Bildirilib ki, Fransanın yarıdan çox ərazisində "qırmızı alarm" elan olunub. Qərb bölgələrində elektrik şəbəkələrində yaranan nasazlıqlar səbəbindən on minlərlə ev işıqsız qalıb. Həmçinin "Louvre Muzeyi" və "Eyfel Qülləsi" kimi məşhur turizm məkanları səbəbindən fəaliyyətini vaxtından əvvəl dayandırıb.
Qeyd olunub ki, Gironde bölgəsində yerləşən çimərliklərdə sərinləmək istəyən 40-a yaxın insan boğularaq həyatını itirib. Eyni zamanda, "Saint-Macaire-du-Bois" ərazisində baş verən meşə yanğını 150-dən çox yanğınsöndürənin müdaxiləsi nəticəsində nəzarət altına alınıb.
Məlumata əsasən, İngiltərənin Hampshire bölgəsində yerləşən Gosport qəsəbəsində temperatur 36,1 dərəcəyə yüksələrək iyun ayı üzrə rekordu yeniləyib. Meteorologiya Agentliyi ("Aemet") isə ölkədə 1950-ci ildən bəri iyun ayında qeydə alınan ən yüksək orta temperaturun müşahidə olunduğunu açıqlayıb. Bask bölgəsində temperaturun 42 dərəcəyə çatacağı ilə bağlı edilib.
Bildirilib ki, İtaliyada 16 şəhərdə yüksək səviyyəli xəbərdarlıq elan olunub. İstilik dalğasının Almaniya, Hollandiya və Belçikada pik həddə çatacağı, daha sonra isə Polşa, Xorvatiya və Macarıstan daxil olmaqla Şərqi Avropa ölkələrinə yayılacağı gözlənilir.
Qeyd olunub ki, Almaniyada su hövzələrində boğulma hadisələri qeydə alınıb, bəzi şəhərlərdə isə yanğın təhlükəsinin artması səbəbindən açıq havada manqal yandırılması qadağan edilib. Hollandiya və Belçika rəsmiləri də əhaliyə "turuncu kodlu" xəbərdarlıq edərək, temperaturun 39 dərəcəyə qədər yüksələ biləcəyini bildiriblər.

Европейский континент столкнулся с одной из самых сильных волн тепла за последние годы.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", согласно данным "Службы по изменению климата Copernicus", Европа нагревается в два раза быстрее, чем в среднем по миру, и в настоящее время считается самым быстро нагревающимся континентом.
По имеющимся данным, высокая температура оказывает серьезное воздействие на водные ресурсы, а также повышает риск возникновения лесных пожаров. Во Франции ситуация достигла критической отметки. Средний национальный показатель температуры поднялся до 30 градусов, что стало самым высоким уровнем с 1947 года. В столице, Париже, температура воздуха приблизилась к 41 градусу.
Сообщается, что на более чем половине территории Франции объявлен "красный" уровень опасности. Из-за неполадок в электросетях в западных регионах десятки тысяч домов остались без электричества. Кроме того, такие популярные туристические объекты, как музей "Лувр" и "Эйфелева башня", приостановили свою работу из-за аномальной жары.
Отмечается, что на пляжах в регионе Жиронда около 40 человек погибли, пытаясь охладиться в воде. В то же время лесной пожар в районе "Сен-Макер-дю-Буа" был взят под контроль усилиями более 150 пожарных.
Согласно информации, в городе Госпорт (графство Гэмпшир, Великобритания) температура поднялась до 36,1 градуса, побив исторический рекорд для июня. Метеорологическое агентство Испании ("Aemet") заявило, что в стране зафиксирована самая высокая средняя температура для июня с 1950 года. В Стране Басков предупредили, что температура может достичь 42 градусов.
Также сообщается, что в 16 городах Италии объявлен высокий уровень тревоги. Ожидается, что волна тепла достигнет пика в Германии, Нидерландах и Бельгии, а затем распространится на страны Восточной Европы, включая Польшу, Хорватию и Венгрию.
В Германии зафиксированы случаи утопления в водоемах, а в некоторых городах из-за высокого риска пожаров введен запрет на разведение костров на открытом воздухе. Власти Нидерландов и Бельгии также предупредили население об "оранжевом" уровне опасности, сообщив, что температура может подняться до 39 градусов.