Alternativ avtomobil yolu ilə gediş üçün ödəniş məbləğləri müəyyən edilib
Qurum xatırladıb ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri çərçivəsində bölgənin sosial-iqtisadi inkişafı, turizm potensialından istifadənin və strateji əhəmiyyətli ərazilər arasında əlaqəsinin genişləndirilməsi məqsədilə alternativ olaraq Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolu tikilib.
Nazirlər Kabinetinin 1 aprel 2026-cı il tarixli qərarı ilə bu yol ödənişli yol kimi müəyyən olunub. Qanunvericiliyə əsasən, keyfiyyəti dövlət standartlarının tələblərinə cavab verən ödənişsiz avtomobil yolu mövcud olduqda alternativ ödənişli avtomobil yolları yaradıla bilər və bu yoldan istifadə seçimdən asılıdır.
Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolu ilə gediş üçün ödəniş məbləğlərinin təsdiq edilməsi ilə bağlı Şuraya müraciət edilib və bu gün bu məsələyə baxılıb.
Nəqliyyat vasitələrinin alternativ avtomobil yolu ilə gedişi üçün ödənişin məbləği ƏDV ilə birgə minik avtomobilləri və kütləsi 3,5 tona qədər olan yük avtonəqliyyat vasitələri üzrə 1 km üçün 8,6 qəpik (bütün yol üçün 6,99 manat) müəyyən edilib. Kütləsi 3,5 tondan yuxarı olan yük avtonəqliyyat vasitələri və digər maşın-mexanizmlər üzrə ödənişin məbləği 1 km üçün 10,6 qəpik (bütün yol üçün təxminən 8,62 manat) təşkil edəcək. Avtobuslar üzrə bu yolun 1 km-i üçün ödənişin məbləği 7,1 qəpik (bütün yol üçün 5,77 manat), qoşqulu və yarımqoşqulu, o cümlədən 3 və daha çox oxlu nəqliyyat vasitələrinin ödənişli yoldan istifadəsi üçün qiymət 1 km-ə 17,7 qəpik (bütün yol üçün 14,39 manat) müəyyənləşdirilib.
Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolu ənənəvi yoldan 19,7 km qısa olmaqla, sürət həddi daha yüksəkdir. Məsafənin qısa və sürət həddinin yüksək olması istifadəçilərə vaxtla yanaşı, yanacağa da qənaət etməyə imkan verəcəkdir.
İclasda həmçinin avtomobil yolunun 1 km ödənişli hissəsi üzrə motosiklet nəqliyyat vasitələrinin gedişi üçün ödənişin məbləği Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolu üzrə 4,65 qəpik, M-1 Bakı–Quba–Rusiya ilə dövlət sərhədi avtomobil yolu üzrə isə 5 qəpik müəyyən olunması qərara alınıb.
Bu ödənişlərdən daxil olan vəsait təsdiq edilən bölgü əsasında ödənişli avtomagistralların və müvafiq ödəniş məntəqələrinin, habelə respublika və yerli əhəmiyyətli avtomobil yollarının saxlanılması, qorunması və təmiri, ödənişli avtomagistralların idarə olunması, avtomobil yollarının layihələndirilməsi, yenidən qurulması və tikintisi ilə bağlı xərclərin maliyyələşdirilməsi məqsədilə istifadə olunur.

Утверждены тарифы на проезд по альтернативной автодороге
В ведомстве напомнили, что в рамках масштабных работ по восстановлению и реконструкции на освобождённых от оккупации территориях, с целью социально-экономического развития региона, использования туристического потенциала и расширения транспортного сообщения между стратегически важными районами, была построена альтернативная автомобильная дорога Ахмедбейли–Физули–Шуша.
Решением Кабинета министров от 1 апреля 2026 года данная дорога определена как платная. Согласно законодательству, при наличии бесплатной автомобильной дороги, качество которой отвечает требованиям государственных стандартов, могут создаваться альтернативные платные дороги, и пользование ими является добровольным.
Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана обратилось в Совет с предложением об утверждении тарифов на проезд по дороге Ахмедбейли–Физули–Шуша, и сегодня этот вопрос был рассмотрен.
Стоимость проезда по альтернативной дороге, включая НДС, для легковых автомобилей и грузовых транспортных средств массой до 3,5 тонн установлена в размере 8,6 гяпик за 1 км (6,99 маната за весь путь). Для грузовых транспортных средств массой более 3,5 тонн и других машин-механизмов оплата составит 10,6 гяпик за 1 км (около 8,62 маната за весь путь). Для автобусов тариф установлен на уровне 7,1 гяпик за 1 км (5,77 маната за весь путь), а для транспортных средств с прицепами и полуприцепами, включая транспортные средства с 3 и более осями, стоимость проезда составляет 17,7 гяпик за 1 км (14,39 маната за весь путь).
Автомобильная дорога Ахмедбейли–Физули–Шуша на 19,7 км короче традиционной дороги и имеет более высокий скоростной режим. Сокращение расстояния и более высокая разрешенная скорость позволят пользователям экономить не только время, но и топливо.
На заседании также было принято решение установить размер оплаты за проезд мотоциклов по платному участку дороги Ахмедбейли–Физули–Шуша в размере 4,65 гяпик, а по автомобильной дороге М-1 Баку–Губа–государственная граница с Россией — 5 гяпик.
Средства, поступающие от этих оплат, на основе утвержденного распределения будут направляться на финансирование расходов, связанных с содержанием, охраной и ремонтом платных автомагистралей и соответствующих пунктов оплаты, а также автомобильных дорог республиканского и местного значения, управлением платными автомагистралями, проектированием, реконструкцией и строительством автомобильных дорог.