Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycan səfiri Mariyana Kuyunciç Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırılıb.
Qeyd olunub ki, görüşdə Avropa Parlamenti tərəfindən 30 aprel tarixində qəbul edilmiş qətnamədə ölkəmizə qarşı yer almış əsassız və qərəzli müddəalar qəti şəkildə pislənib və bununla bağlı qarşı tərəfə etiraz notası təqdim edilib.
Sözügedən qətnamədəki müddəaların reallıqları təhrif etdiyi, obyektivlik prinsiplərinə, dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət öhdəliklərinə zidd olduğu vurğulanıb. Avropa Parlamentinin bu cür yanaşma sərgiləməsinin regionda normallaşma prosesinə, eləcə də Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin perspektivlərinə mənfi təsir etdiyi vurğulanıb.
Qətnamədə Qarabağ bölgəsinə erməni sakinlərin geri qayıdışı ilə bağlı irəli sürülən iddiaların tamamilə əsassız olduğu, bu kimi çağırışların Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxilə xarakteri daşıdığı bildirilib. 2023-cü ildə Azərbaycan Konstitusiyasına uyğun olaraq təqdim edilmiş reinteqrasiya planına baxmayaraq, erməni sakinlərin regionu könüllü əsasda tərk etdiyi, bunun əksini iddia edən bəyanatların yanlış olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, "müharibə əsirləri" kimi təqdim edilən erməni əsilli şəxslərin azad edilməsi ilə bağlı çağırışların da hüquqi baxımdan qəbuledilməz olduğu görüşdə qeyd edilib. Azərbaycan tərəfinin humanist yanaşma nümayiş etdirərək bir çox məhbusları azad etdiyi, etimad quruculuğu istiqamətində addımlar atdığı, barələrində məhkəmə hökmü çıxarılmış şəxslərin isə terrorçuluq, təxribat və hərbi cinayətlər daxil olmaqla bir sıra ağır cinayətlər törətmiş şəxslər olduğu xatırlanıb.
"Mədəni və dini irsin məhv edilməsi" ilə bağlı iddiaların tamamilə əsassız və qəbuledilməz olduğu vurğulanıb. Bununla yanaşı, işğal dövründə Azərbaycanın mədəni və dini irsinin genişmiqyaslı şəkildə dağıdılması və təhqir olunması faktlarına Avropa institutları tərəfindən önəm verilmədiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Avropa İttifaqı tərəfi Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinə, eləcə də regionda sülh və normallaşma prosesinə zərər vuran bu kimi addımların qarşısını almağa çağırılıb.

Посол Европейского союза (ЕС) в Азербайджане Марияна Куюнджич была вызвана в Министерство иностранных дел (МИД).
Об этом сообщили в "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на Министерство иностранных дел Азербайджана.
В ходе встречи было решительно осуждено включение необоснованных и предвзятых положений в отношении нашей страны в резолюцию, принятую Европейским парламентом 30 апреля. В связи с этим противоположной стороне была представлена официальная нота протеста. Было подчеркнуто, что положения указанной резолюции искажают реалии, противоречат принципам объективности, а также обязательствам по уважению суверенитета и территориальной целостности государств. Подобный подход Европарламента негативно влияет на процесс нормализации в регионе и на перспективы отношений между Азербайджаном и Европейским союзом.
В документе отмечается, что претензии относительно возвращения армянских жителей в Карабахский регион совершенно необоснованы, а подобные призывы расцениваются как вмешательство во внутренние дела Азербайджана. Было доведено до сведения, что, несмотря на план реинтеграции, представленный в 2023 году в соответствии с Конституцией Азербайджана, армянские жители покинули регион на добровольной основе, и любые заявления об обратном являются ложными.
Кроме того, на встрече было указано на юридическую неприемлемость призывов к освобождению лиц армянского происхождения, представляемых как «военнопленные». Было напомнено, что азербайджанская сторона проявила гуманизм, освободив многих заключенных и предприняв шаги по укреплению доверия. Однако лица, в отношении которых вынесены судебные приговоры, совершили ряд тяжких преступлений, включая терроризм, диверсии и военные преступления.
Утверждения об «уничтожении культурного и религиозного наследия» были названы абсолютно беспочвенными. При этом было подчеркнуто, что европейские институты игнорировали факты широкомасштабного разрушения и осквернения азербайджанского культурного и религиозного наследия в период оккупации. В завершение встречи сторона ЕС была призвана воздерживаться от шагов, наносящих ущерб отношениям между Азербайджаном и Евросоюзом, а также мирному процессу в регионе.
Стоит отметить, что отношения между Азербайджаном и Европейским союзом строятся на принципах партнерства, однако регулярные предвзятые резолюции Европарламента часто становятся предметом дипломатических споров. Азербайджан неоднократно заявлял о своей приверженности международному праву и призывал европейские структуры к объективности в вопросах, касающихся постконфликтного урегулирования на Южном Кавказе.