ABŞ və İran arasında gərginlik pik həddə: Hörmüz boğazında hərbi qarşıdurma
ABŞ Silahlı Qüvvələri Hörmüz boğazında gəmiçilik təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədi ilə İrana qarşı yeni hərbi əməliyyatlara başlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, ABŞ Mərkəzi Komandanlığının (CENTCOM) məlumatına əsasən, İran ərazisində sahil xətti boyunca yerləşən hava hücumundan müdafiə sistemləri, raket və pilotsuz uçuş aparatlarının saxlanıldığı obyektlər, eləcə də hərbi logistika infrastrukturu hədəfə alınıb.
ABŞ tərəfi ümumilikdə 90-a yaxın hərbi obyektin vurulduğunu açıqlayıb.
ABŞ-nin əməliyyatlarına cavab olaraq İran bölgədəki hərbi fəallığını artırıb.
Tehran rəsmiləri, o cümlədən İran parlamentinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf Hörmüz boğazının yalnız İranın irəli sürdüyü şərtlər əsasında açılacağını bildirib.
İran tərəfi ABŞ-nin təzyiqlərinə qarşı sərt addımların atılacağını bəyan edərək, bölgədəki vəziyyətin Vaşinqtonun hərəkətləri nəticəsində daha da gərginləşdiyini iddia edib.
Artan hərbi qarşıdurma region ölkələrinə də təsir göstərib.
Məlumata görə, İran tərəfindən Küveyt və Bəhreyn istiqamətində raket və dron hücumları həyata keçirilib. Küveyt ordusu hücum nəticəsində bir nəfərin yaralandığını və bəzi obyektlərə ziyan dəydiyini açıqlayıb.
Bəhreyn Daxili İşlər Nazirliyi isə ölkə ərazisində xəbərdarlıq sistemlərinin işə düşdüyünü bildirərək, sakinləri təhlükəsiz ərazilərə keçməyə çağırıb.
Bundan əlavə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) İranın İordaniyaya qarşı həyata keçirdiyi raket hücumlarını pisləyib və bunu ölkənin suverenliyinin pozulması kimi qiymətləndirib.
enerji bazarlarında da gərginlik özünü göstərib. Məlumata görə, qarşıdurmanın genişlənməsi fonunda təxminən 5 faiz artıb.
Son hərbi əməliyyatlar nəticəsində İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) 3 üzvünün öldüyü bildirilir.
Ümumilikdə isə son iki gün ərzində baş verən hücumlar nəticəsində 14 nəfərin həyatını itirdiyi, 78 nəfərin yaralandığı qeyd olunur.
İranın rəsmi mənbələri ölkənin cənubunda yerləşən Konarak hərbi dəniz bazasına “düşmən” tərəfindən hücum edildiyini də təsdiqləyib.
Diplomatik gərginlik də davam edir. İran Xarici İşlər Nazirliyi Böyük Britaniyanın Tehrandakı səfirini çağıraraq, Londona qarşı “əsassız iddialar” və “terror şəbəkələrinə dəstək” ilə bağlı etirazını bildirib.
Eyni zamanda, ABŞ Prezidenti Tramp və İsrailin Benjamin Netanyahu arasında keçirilən telefon danışığında regiondakı vəziyyəti və İrana qarşı atılan addımlar müzakirə olunub.

Напряженность между США и Ираном достигла пика: военное противостояние в Ормузском проливе
Вооруженные силы США начали новую военную операцию против Ирана с целью обеспечения безопасности судоходства в Ормузском проливе.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно данным Центрального командования США (CENTCOM), целями стали объекты противовоздушной обороны, места хранения ракет и беспилотных летательных аппаратов, а также объекты военной логистики вдоль береговой линии Ирана.
Американская сторона заявила о поражении около 90 военных объектов. В ответ на действия США Иран активизировал военную деятельность в регионе. Официальные лица Тегерана, в том числе председатель парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф, заявили, что Ормузский пролив будет открыт только на условиях, выдвинутых Ираном. Иранская сторона заявила, что предпримет жесткие ответные меры, утверждая, что ситуация в регионе обострилась именно из-за действий Вашингтона.
Растущая военная напряженность оказала влияние и на соседние страны. По имеющимся данным, Иран нанес ракетные и дроновые удары в направлении Кувейта и Бахрейна. Армия Кувейта сообщила об одном раненом и материальном ущербе. МВД Бахрейна призвало граждан перейти в безопасные места из-за срабатывания систем оповещения. Кроме того, Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) осудили ракетные удары Ирана по Иордании, расценив их как нарушение суверенитета страны. На фоне эскалации конфликта мировые цены на нефть выросли примерно на 5 процентов.
По последним данным, в результате боевых действий погибли 3 члена Корпуса стражей исламской революции (КСИР). В общей сложности за последние два дня в результате атак погибли 14 человек, 78 получили ранения. Иранские официальные источники подтвердили атаку «врага» на военно-морскую базу Конарак на юге страны. Дипломатическая напряженность также сохраняется: МИД Ирана вызвал посла Великобритании в Тегеране, выразив протест в связи с «необоснованными претензиями» и «поддержкой террористических сетей». В то же время Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обсудили по телефону ситуацию с безопасностью в регионе и шаги против Ирана.
Справочно: Ормузский пролив является одной из важнейших стратегических точек в мире, через которую проходит значительная часть мирового экспорта нефти. Любая эскалация конфликта в этом районе традиционно приводит к резким колебаниям на энергетических рынках и вызывает серьезную обеспокоенность международного сообщества, требуя немедленных дипломатических усилий для предотвращения полномасштабной региональной войны.