Zaqatalada bir ailənin dörd üzvü dəm qazından zəhərlənib - YENİLƏNİB
Dünən saat 21:00 radələrində 4 nəfər (1 kişi, 3 qadın) Zaqatala Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının Təcili yardım şöbəsinə hospitalizasiya olunub.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə Zaqatala Rayon Mərkəzi Xəstəxanasından məlumat verilib.
Onlara dəm qazı zəhərlənməsi diaqnozu təyin edilib.
Pasiyentlərin hər birinə tibbi xidmətlər göstərilib, vəziyyəti stabil qiymətləndirilən şəxslər ambulator müalicə üçün evə buraxılıblar.
Zaqatalada qazdan zəhərlənmə faktı alınıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, hadisə ötən gün axşam saat 22:00 radələrində Zaqatala şəhəri Ərəblinski küçəsi, 50 ünvanında baş verib.
1960-cı il təvəllüdlü Sura Vəliyullah Səmədova, 1994-cü il təvəllüdlü İranə İlham qızı Səmədova, 2020-ci il təvəllüdlü İsrafil Polad oğlu Səmədsoy və 2024-cü il təvəllüdlü Elisa Polad qızı Səmədsoy zəhərlənmə əlamətləri ilə Zaqatala Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının Birinci Təcili Tibbi Yardım şöbəsinə yerləşdiriliblər.
Müayinə zamanı məlum olub ki, bir ailənin dörd , o cümlədən iki azyaşlı qazdan zəhərlənib. Zəruri tibbi yardım göstərildikdən sonra ana İranə Səmədova və övladları İsrafil və Elisa Səmədsoyların vəziyyəti qənaətbəxş qiymətləndirildiyi üçün evə buraxılıblar.
Sura Səmədovanın müalicəsi isə Zaqatala Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında davam etdirilir, vəziyyəti orta-ağır olaraq qiymətləndirilir.

В городе Загатала зафиксирован случай массового отравления угарным газом, в результате которого пострадали четыре члена одной семьи. Инцидент произошел накануне вечером по адресу: улица Араблинского, 50.
Как сообщили в Загатальской центральной районной больнице "Центру оперативной информации-OMM", пострадавшие — Сура Самедова (1960 г.р.), Ирана Самедова (1994 г.р.), Исрафил Самадсой (2020 г.р.) и Элиза Самадсой (2024 г.р.) — были экстренно госпитализированы в отделение скорой медицинской помощи. После оказания необходимых медицинских услуг Ирана Самедова и двое детей в связи с удовлетворительным состоянием были выписаны на амбулаторное лечение. Состояние Суры Самедовой оценивается как средней степени тяжести, ее лечение продолжается в стационаре. По факту происшествия в настоящее время проводится расследование.
Отметим, что в Азербайджане в отопительный сезон вопросы безопасности при использовании газового оборудования остаются крайне актуальными. МЧС и соответствующие службы регулярно призывают граждан проявлять бдительность, обеспечивать исправность дымоходов и не использовать неисправные или самодельные обогревательные приборы, чтобы избежать случаев отравления угарным газом, который не имеет цвета и запаха, но представляет смертельную опасность.