Yerin təki haqqında qanuna yeni dəyişikliklər təsdiqləndi
tərəfindən ekoloji təhlükəsizliyi və təbii sərvətlərin idarə olunmasını dəyişəcək "Yerin haqqında" qanuna mühüm son oxunuşda qəbul edilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu yeni qanun layihəsi su anbarlarının təmizlənməsindən tutmuş, faydalı qazıntıların çıxarılması və torpaqların bərpasına qədər bir çox sahədə şəffaflığı təmin edəcək.
Su Anbarları və Tunel Tikintisində Yeni Qaydalar: Nələr Dəyişir?
Bildirilib ki, sənəd yerin təkindən istifadə sahəsində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırlanıb. Layihədəki ilk dəyişiklik su anbarlarında və ya sututarlarda toplanan çöküntülərin (qum, qum-, gil), habelə tunellərin və ya keçidlərin tikintisi ilə əlaqədar yerin təkindən çıxarılan süxurların istifadəsinin yerin təkindən istifadənin növləri sırasına daxil edilməsidir.
Vurğulanıb ki, ölkədəki su ehtiyatlarının artırılması, əhalinin keyfiyyətli içməli su və suvarma suyu ilə təminatının yaxşılaşdırılması çərçivəsində mövcud su anbarlarının və sututarların təmizlənməsi nəzərdə tutulur. Bu da həmin sututarlarda toplanmış milyonlarla kub metr qum, qum-çınqıl və gil tərkibli materialların çıxarılması və iqtisadi dövriyyəyə cəlb olunması ilə nəticələnəcək.
Həmçinin ölkədə yol infrastrukturunun yaxşılaşdırılması çərçivəsində yolötürücü tunellərin tikintisi yer təkindən süxurların çıxarılması ilə nəticələnir. Sözügedən çöküntü və süxurların istifadəsinin hüquqi əsasının yaradılması onlardan istifadənin qanuniləşməsinə, hesabatlılığın təmin edilməsinə və rəqabət mühitinin formalaşmasına xidmət edəcək.
Yerin Təkinin İstifadəsində Şəffaflıq: Birbaşa Danışıqlar Necə Tənzimlənəcək?
Növbəti dəyişiklik yer təkindən istifadə sahəsində bir sıra qaydaların təsdiq edilməsinin hüquqi əsasının yaradılmasıdır. Buraya yerin təkinin istifadəyə birbaşa yolu ilə verilməsi və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı ilə məşğul olan yer təki istifadəçilərinin fəaliyyətinin sağlamlaşdırılması tədbirlərinə dair qaydalar aiddir.
Qeyd edilib ki, yerin təki istifadəyə icazə əsasında "Yerin təki haqqında""Lisenziyalar və icazələr haqqında" qanunla müəyyən olunmuş qaydada hərrac və birbaşa danışıqlar əsasında verilir. Eyni zamanda Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə yerin təkinin istifadəyə birbaşa danışıqlar yolu ilə verilməsi hallarının siyahısı da təsdiq edilib.
Təklif olunan dəyişiklik isə yerin təkinin istifadəyə birbaşa danışıqlar yolu ilə verilməsi qaydasının təsdiq edilməsini nəzərdə tutur. Bu da birbaşa danışıqlar yolu ilə verilən istifadəçilərin müəyyən edilməsi sahəsində şəffaflığın yüksəlməsinə və hüquqi müəyyənliyin artmasına xidmət edəcək. Sənəddə həmçinin vurğulanıb ki, dağ-mədən işləri ilə əlaqədar istehsal tullantılarından istifadə hüququ da müvafiq qaydaya uyğun olaraq veriləcək.
Ekoloji Balans və Rekultivasiya: Kənd Təsərrüfatı Torpaqları Necə Qorunacaq?
Layihəyə əsasən, yer təki sahələrinin rekultivasiyasının məqsədi işlərin aparıldığı ərazidə torpağın münbitliyinin və digər faydalı xassələrinin qorunması, bərpa edilməsi və yüksəldilməsidir. Bunun üçün yer təki istifadəçiləri həmin torpaqların rekultivasiya planını tərtib etməli və prosesi bu plan əsasında təmin etməlidirlər.
Sənəddə diqqətə çatdırılıb ki, ölkə üzrə faydalı qazıntı yataqlarının əhəmiyyətli hissəsi kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda yerləşir. Qeyri-neft sektorunun inkişafı məqsədilə bu yataqların istismarı zəruridir. Lakin hazırda torpaqların bərpası və ətraf mühitin yaxşılaşdırılması məqsədilə rekultivasiya işlərinə dair sistemli qaydalar mövcud deyil.
Bu çərçivədə rekultivasiya planlarının hazırlanması, dövlət ekoloji ekspertizasından keçirilməsi və münbit torpaq qatının qorunması kimi tələblər müəyyən ediləcək. Nəticədə torpaqların əvvəlki və ya alternativ faydalı vəziyyətə qaytarılması təmin ediləcək.
Yekun olaraq bildirilib ki, dəyişikliklər təbii ehtiyatlardan istifadənin səmərəliliyinin yüksəldilməsinə, ekoloji təhlükəsizliyə və dağ-mədən tullantılarının dövriyyəyə cəlb olunmasına xidmət edəcək. Müzakirələrdən sonra qanun layihəsi səsverməyə qoyularaq üçüncü oxunuşda qəbul edilib.

В Азербайджане утверждены поправки в закон «О недрах»
Милли Меджлис Азербайджана в третьем, окончательном чтении принял важные поправки в закон «О недрах», направленные на усиление экологической безопасности и совершенствование управления природными ресурсами страны.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», новый законопроект обеспечит прозрачность в широком спектре областей — от очистки водохранилищ до добычи полезных ископаемых и восстановления земель.
Новые правила очистки водохранилищ и строительства туннелей
Документ подготовлен с целью совершенствования законодательства в сфере использования недр в Азербайджане. Одним из ключевых изменений является включение в перечень видов пользования недрами использования отложений (песок, песчано-гравийная смесь, глина), собирающихся в водохранилищах или водоемах, а также горных пород, извлекаемых при строительстве туннелей и переходов.
Было подчеркнуто, что в рамках мер по увеличению водных ресурсов страны и улучшению обеспечения населения качественной питьевой и поливной водой планируется регулярная очистка существующих водохранилищ. Это позволит извлечь и вовлечь в экономический оборот миллионы кубометров материалов, содержащих песок и гравий. Создание правовой базы для использования этих пород будет способствовать легализации процесса, обеспечению отчетности и формированию конкурентной среды.
Прозрачность и прямые переговоры в сфере недропользования
Следующий блок поправок касается создания правовой основы для утверждения правил предоставления недр в пользование путем прямых переговоров. Это также затрагивает меры по оздоровлению деятельности пользователей недр, занимающихся эксплуатацией месторождений нерудных полезных ископаемых.
Отметим, что согласно законам «О недрах» и «О лицензиях и разрешениях», право на пользование недрами предоставляется на основании аукционов или прямых переговоров. В этой связи Кабинет министров утвердил перечень случаев, когда допускаются прямые переговоры. Ожидается, что новые правила повысят уровень прозрачности и правовой определенности при определении пользователей недр. Также в документе указано, что право на использование отходов производства, связанных с горно-добывающими работами, будет предоставляться в соответствующем порядке.
Экологический баланс и защита сельскохозяйственных земель
Согласно проекту, основной целью рекультивации участков недр является сохранение, восстановление и повышение плодородия почвы на территориях, где велись работы. Пользователи недр обязаны составлять план рекультивации и обеспечивать процесс строго в соответствии с этим планом.
В документе обращается внимание на то, что значительная часть месторождений полезных ископаемых в Азербайджане расположена на землях сельскохозяйственного назначения. Эксплуатация этих месторождений необходима для развития ненефтяного сектора, однако отсутствие системных правил рекультивации ранее затрудняло восстановление экологии. Теперь внедряются обязательные требования по подготовке планов рекультивации, прохождению государственной экологической экспертизы и защите плодородного слоя почвы.
В заключение было отмечено, что данные изменения послужат повышению эффективности использования природных ресурсов, обеспечению экологической безопасности и вовлечению горно-добывающих отходов в оборот. После обсуждений законопроект был поставлен на голосование и принят в третьем чтении.
Справка о законодательстве в сфере недропользования
Закон Азербайджана «О недрах» регулирует отношения, возникающие в связи с геологическим изучением, использованием и охраной недр территории республики, включая азербайджанский сектор Каспийского моря. Совершенствование данного закона является частью государственной стратегии по переходу к «зеленой экономике» и рациональному использованию природных богатств, что особенно актуально в период масштабных инфраструктурных проектов, реализуемых в Баку и регионах страны.