XİN Yaxın Şərqdəki azərbaycanlıların təxliyəsini həyata keçirir
Hazırda BƏƏ hava məkanının yenidən bağlı olduğu nəzərə alınaraq Yaxın Şərqdə vətəndaşlarının ölkəyə qaytarılması istiqamətində zəruri planlaşdırma işləri aparılır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, ölkələrindəki Azərbaycanın diplomatik missiyalarına verilmiş tapşırıq əsasında təxliyə üçün vətəndaşlarımızın siyahıya alınması həyata keçirilib. Belə ki, ilkin siyahıyaalma nəticələrinə əsasən 5 ölkədə təxminən 1000 Azərbaycan vətəndaşı təxliyə üçün müraciət edib. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən 490 nəfər, Səudiyyə Ərəbistanından 220 nəfər, Qətərdən 200 nəfər, Bəhreyndən 23 nəfər, Küveytdən 26 nəfərdir.
Azərbaycan vətəndaşları üçün əsas turizm istiqamətlərindən biri olan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) və xüsusilə də Dubay şəhərində Azərbaycanın Baş konsulluğunun "FlyDubai" aviaşirkəti ilə apardığı danışıqlar nəticəsində Dubay-Bakı istiqamətində uçuşlar BƏƏ hava məkanı məhdud açıldıqdan sonra həyata keçirilməyə başlanıb. Qeyd olunan istiqamət üzrə 3-5 mart tarixlərində həyata keçirilmiş uçuşlarla 755 nəfər Azərbaycan vətəndaşı ölkəyə geri qayıdıb.
Təxliyəyə ehtiyac duyulan ikinci əsas istiqamət olan üzrə martın 4-də Azərbaycan Hava Yollarına məxsus xüsusi təyyarə reysi ilə Ciddə şəhərindən 193 nəfər Azərbaycan vətəndaşı (bundan əlavə, 9 nəfər Gürcüstan vətəndaşı olan azərbaycanlı və 5 nəfər vətəndaşı olan azərbaycanlı) (ümumi 207 nəfər) Azərbaycana təxliyə olunub. Bundan əlavə, Qətər Dövləti, Bəhreyn Sultanlığı və Səudiyyə Ərəbistanında qeydiyyata düşmüş vətəndaşlar Azərbaycanın diplomatik missiyalarının təşkil etdiyi müvafiq avtobuslarla Ciddəyə nəqli həyata keçirilib və AZAL-a məxsus Ciddə-Bakı reysi ilə 7 mart 2026-cı il tarixində təxliyə olunaraq 203 nəfər (2 nəfər Rusiya vətəndaşı olan azərbaycanlı, 1 nəfər Gürcüstan vətəndaşı olan azərbaycanlı daxil olmaqla) ölkəyə geri qayıdıb.
Məlumatda bildirilib ki, İranda olan vətəndaşların maneəsiz şəkildə Azərbaycana quru yolu ilə keçə bilməsi üçün yanında Operativ Qərargah qərar qəbul edib və aidiyyəti dövlət qurumlarına göstəriş verilib:
"İndiyə qədər 300 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı İrandan quru yolla Azərbaycana gəlib", - deyə XİN qeyd edib.

В связи с повторным закрытием воздушного пространства ОАЭ в настоящее время ведутся необходимые плановые работы по возвращению граждан Азербайджана с Ближнего Востока на родину.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, соответствующую информацию распространило Министерство иностранных дел (МИД) Азербайджана.
Отмечено, что на основании поручения, данного дипломатическим миссиям Азербайджана в странах Персидского залива, осуществлена регистрация наших граждан для эвакуации. Согласно результатам первичной регистрации, около 1000 граждан Азербайджана в 5 странах обратились за эвакуацией. Из них 490 человек находятся в Объединенных Арабских Эмиратах, 220 — в Саудовской Аравии, 200 — в Катаре, 23 — в Бахрейне и 26 — в Кувейте.
В результате переговоров, проведенных Генеральным консульством Азербайджана в ОАЭ, в частности в Дубае, с авиакомпанией "FlyDubai", полеты по направлению Дубай-Баку начали осуществляться после частичного открытия воздушного пространства ОАЭ. Рейсами, выполненными 3-5 марта, на родину вернулись 755 граждан Азербайджана.
По второму основному направлению эвакуации — Саудовской Аравии — 4 марта специальным рейсом авиакомпании "AZAL" из города Джидда в Азербайджан были эвакуированы 193 гражданина Азербайджана (кроме того, 9 азербайджанцев, являющихся гражданами Грузии, и 5 азербайджанцев — граждан России, всего 207 человек). Кроме того, граждане, зарегистрированные в Государстве Катар, Султанате Бахрейн и Саудовской Аравии, были доставлены в Джидду соответствующими автобусами, организованными дипмиссиями Азербайджана. Рейсом "AZAL" Джидда-Баку 7 марта 2026 года были эвакуированы и вернулись в страну 203 человека (включая 2 азербайджанцев — граждан России и 1 азербайджанца — гражданина Грузии).
В сообщении также отмечается, что для беспрепятственного перехода граждан, находящихся в Иране, в Азербайджан сухопутным путем, Оперативный штаб при Кабинете министров принял соответствующее решение и дал поручения профильным государственным структурам: "На сегодняшний день 300 граждан Азербайджанской Республики прибыли из Ирана в Азербайджан сухопутным путем", — подчеркнули в МИД.
Эвакуация граждан в кризисных ситуациях является приоритетным направлением внешней политики Азербайджана. Правительство страны регулярно принимает оперативные меры для обеспечения безопасности своих соотечественников за рубежом, координируя действия дипломатических корпусов и национального авиаперевозчика "AZAL" для организации гуманитарных коридоров и спецрейсов в экстренных условиях.