VI "Yüksəliş" müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib
"" müsabiqəsinin VI mövsümünün final mərhələsində iştirak edən 129 namizəd arasından ən yüksək nəticə göstərən 20 iştirakçı qalib adını qazanıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, VI mövsümün ən gənc qalibinin 24, ən yaşlı qalibinin isə 38 yaşı var.
Qalib adını qazanan iştirakçıların 15 nəfərini kişilər, 5 nəfərini isə qadınlar təşkil edir.
Yaş qrupları üzrə aparılan təhlilə əsasən, ən yüksək göstərici 21–30 yaş aralığında qeydə alınıb. Qaliblərdən 11 nəfəri 21–30, 9 nəfəri isə 31–40 yaş qrupuna daxildir.
İqtisadi rayonlar üzrə nəticələrə əsasən, ən yüksək göstərici Bakı şəhərində qeydə alınıb və qaliblərdən 9 nəfəri paytaxtı təmsil edir. Digər qaliblərdən 3 nəfəri Qazax–Tovuz, 2 nəfəri , hər biri 1 nəfər olmaqla Mil–Muğan, Lənkəran–Astara, Şirvan–Salyan, Şərqi Zəngəzur, –Xızı və Quba–Xaçmaz iqtisadi rayonlarını təmsil edir.
Bakalavriat pilləsi üzrə qaliblər əsasən Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, ADA Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin məzunlarıdır.
Magistratura pilləsi üzrə uğur qazanan arasında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, EU Business School Barcelona, Massachusetts Institute of Technology və Stockholm Universitetinin məzunları üstünlük təşkil edir.
Doktorantura və aspirantura səviyyəsi üzrə təhsil alan bir qalib isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin məzunudur.
Bakalavriat səviyyəsi üzrə nəticələrə əsasən, qaliblərin hər biri ali təhsilini Azərbaycanda alıb. Belə ki, 20 qalibin hamısı bakalavriat təhsilini ölkə daxilində başa vurub.
Magistratura səviyyəsi üzrə göstəricilər də diqqət çəkir. Ümumilikdə 16 qalib magistratura təhsili alıb. Onlardan 10 nəfəri magistratura təhsilini Azərbaycanda, 5 nəfəri xarici ölkələrdə, 1 nəfəri isə həm Azərbaycanda, həm də xaricdə davam etdirib.
Doktorantura və aspirantura səviyyəsində təhsil alan 1 qalib təhsilini Azərbaycanda alıb.
Qaliblərin fəaliyyət göstərdikləri sektorlar üzrə bölgüsünə əsasən, iştirakçıların 50 faizi dövlət sektorunu, 45,45 faizi özəl sektoru, 4,55 faizi isə qeyri-hökumət təşkilatlarını təmsil edir.

Определены победители VI конкурса «Yüksəliş»
Определены 20 победителей, показавших наилучшие результаты среди 129 кандидатов, участвовавших в финальном этапе VI сезона конкурса «Yüksəliş».
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что самому молодому победителю VI сезона 24 года, а самому старшему — 38 лет.
Среди победителей 15 мужчин и 5 женщин. Согласно анализу по возрастным группам, наибольшее количество успешных участников зафиксировано в диапазоне 21–30 лет: 11 человек относятся к этой группе, а 9 человек — к возрастной категории 31–40 лет.
В разрезе экономических районов лидирует Баку, который представляют 9 победителей. Остальные финалисты представляют следующие регионы: 3 человека — Газах-Товуз, 2 — Карабах, по 1 человеку — Миль-Мугань, Ленкорань-Астара, Ширван-Сальян, Восточный Зангезур, Абшерон-Хызы и Губа-Хачмаз.
Победители конкурса являются выпускниками ведущих вузов Азербайджана и зарубежья, включая Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC), Академию государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, Университет ADA, Национальную академию авиации, Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности, а также зарубежные вузы, такие как EU Business School Barcelona, Массачусетский технологический институт (MIT) и Стокгольмский университет.
Согласно распределению по секторам деятельности, 50% победителей представляют государственный сектор, 45,45% — частный сектор, а 4,55% — неправительственные организации.
Напомним, что конкурс «Yüksəliş» был учрежден по Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 26 июля 2019 года. Целью проекта является выявление и поддержка интеллектуальных, перспективных управленцев с высоким уровнем лидерских качеств, а также создание банка кадрового резерва для страны.