Rezidenturaya qəbul imtahanı: DİM-dən rəsmi açıqlama
İyunun 21-də Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən rezidenturaya qəbul imtahanının birinci mərhələsi (baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanı, ikinci cəhd) keçiriləcək.
Bildirilib ki, imtahanda iştirak etmək üçün 2141 namizəd qeydiyyatdan keçib. Onlardan 1626 nəfər , 515 nəfər isə rus bölməsi üzrə verəcək. Ərizə verənlərin 899 nəfəri oğlan, 1242 nəfər qızdır. 332 nəfər cari ilin, 1023 nəfər əvvəlki illərin məzunudur. 786 nəfər isə növbəti illərdə məzun olacaq. 29 nəfər xarici ölkə vətəndaşıdır.
İmtahan Bakı və Naxçıvan şəhərlərində keçiriləcək. İmtahan saat 10:00-da başlanır və 2 saat 30 dəqiqə davam edir. İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış saat 09:45-də başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.
İmtahanda iştirak edən DİM-in internet saytına daxil olaraq "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni çap etməlidirlər. Buraxılış vərəqəsi ilə yanaşı onlara "Namizədin yaddaş kitabçası" da təqdim olunur. Burada namizədlərə imtahan prosesi ilə bağlı vacib tövsiyələr, onların əməl etməli olduqları qaydalar və digər zəruri məlumatlar çatdırılır.
Namizədlər imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əsli;
- "İmtahana buraxılış vərəqəsi".
İmtahan binasına buraxılış vərəqəsində qeyd olunan vaxtda gəlmək lazımdır. Binaya mobil telefon və digər rabitə vasitələri, elektron cihazlar, kalkulyator, elektron məlumat daşıyıcısı, kitab, dəftər, jurnal, konspekt, məlumat kitabçası, lüğət, cədvəl, çanta və digər yardımçı vəsaitlər gətirmək qadağandır. İştirakçılardan imtahan binasına əlavə əşyaları gətirməməyi xahiş edirik. Bütün bunlar buraxılış rejimi işinin səmərəli təşkilinə və onun vaxtında başa çatdırılmasına mane olur.
İmtahanın keçirilməsi üçün 6 bina, 6 ümumi imtahan rəhbəri, 14 imtahan rəhbəri, 113 nəzarətçi, 17 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) və 6 bina nümayəndəsi ayrılıb.

21 июня Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) Азербайджана проведет первый этап вступительного экзамена в резидентуру, который включает оценку знаний по базовым предметам (вторая попытка).
Как сообщили в "Оперативный Информационный Центр-OMM", для участия в экзамене зарегистрировался 2141 кандидат. Из них 1626 человек будут сдавать экзамен на азербайджанском языке, а 515 — на русском. Среди зарегистрированных 899 мужчин и 1242 женщины. Статистика по выпускникам следующая: 332 человека являются выпускниками текущего года, 1023 — прошлых лет, а 786 человек завершат обучение в последующие годы. Также в экзамене примут участие 29 иностранных граждан.
Экзамен пройдет в Баку и Нахчыване. Начало запланировано на 10:00, продолжительность — 2 часа 30 минут. Пропускной режим завершается в 09:45, за 15 минут до начала. Кандидаты должны иметь при себе удостоверение личности и «Экзаменационный пропуск», который можно распечатать на сайте ГЭЦ. В зданиях запрещено использование мобильных телефонов, электронных устройств и других вспомогательных материалов. Для проведения экзамена задействовано 6 зданий, 6 общих руководителей, 14 руководителей экзаменов, 113 наблюдателей и 17 сотрудников пропускного режима.
Резидентура является важнейшим этапом последипломного медицинского образования в Азербайджане, позволяющим врачам получить узкую специализацию. Государственный экзаменационный центр регулярно проводит подобные аттестации для обеспечения высокого уровня подготовки медицинских кадров в стране, что является приоритетным направлением в развитии системы здравоохранения республики.