Azərbaycana yanvarda 181 mindən çox əcnəbi səfər edib
2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycana 181 637 əcnəbi vətəndaş səfər edib ki, bu da 2025-ci ilin eyni ayı ilə müqayisədə 8 984 nəfər və ya 5% artım deməkdir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" Dövlət Turizm Agentliyinə istinadən xəbər verir ki, yanvar ayında Rusiyadan 2% artım ilə 42 342 nəfər, Türkiyədən 15.5% artım ilə 36 536 nəfər və İrandan 2.1% artım ilə 15 399 nəfər səfər sayı qeydə alınıb.
Cənubi Asiya regionunu üzrə Hindistandan gələnlərin sayı 9 070 nəfər təşkil edib. Yaxın Şərq regionunun əsas bazarı olan Səudiyyə Ərəbistanından gələnlərin sayı artım göstərərək 8 976 nəfərə çatıb. Bu da ötən ilin yanvarı ayı ilə müqayisədə 2 783 nəfər və ya 44.9% artım deməkdir.
İlk onluqda qərarlaşan digər ölkələr - Gürcüstan (8734), Pakistan (6758), Qazaxıstan (5676), Özbəkistan (5130) və İsrail (4972) olub.
Regionlar üzrə dinamika göstərir ki, Yaxın Şərq ölkələrindən gələnlərin sayı 22% artaraq 26 240 nəfərə, Qərbi Avropa ölkələrindən gələnlərin sayı isə 44% artaraq 6 819 nəfərə çatıb.
Mərkəzi Asiyanın əsas bazarlarından olan Qazaxıstandan gələnlərin sayı 5 676 nəfər təşkil edib ki, bu da 2.5% artım deməkdir. Özbəkistandan gələnlərin sayı isə 5 130 nəfərə çataraq 72.3% artım nümayiş etdirib.
Qeyd edək ki, 2026-cı ildən etibarən Dövlət Turizm Agentliyi və tabeliyindəki Turizm Bürosu tərəfindən hədəf ölkələrdə ənənəvi təbliğat üsulları ilə yanaşı, rəqəmsal alətlərdən və kampaniyalarından daha geniş şəkildə istifadə etməklə və kommunikasiya fəaliyyətlərinin gücləndirilməsi planlaşdırılır.
“2024-2026-cı illər üzrə Turizm Marketinq Strategiyası”na müvafiq olaraq həyata keçiriləcək tədbirlər mədəniyyət turizmi, sağlamlıq turizmi, təbiət və macəra turizmi, işgüzar tədbirlər turizminin hədəf bazarlarda daha effektiv tanıdılmasına xidmət edəcək.
turizm marketinq fəaliyyəti müxtəlif hədəf bazarlar üzrə prioritetlərə uyğun olaraq onlayn, oflayn ( turizm sərgilərində iştirak, B2B və B2C görüşlər, seminarlar, təqdimatlar, xarici media və sənaye nümayəndələri üçün tanışlıq səfərləri) və media-kommunikasiya kanallarının inteqrasiyalı istifadəsini ehtiva edir. Məqsəd ilkin mərhələdə Azərbaycan haqqında rəqabətqabiliyyətli və çoxşaxəli turizm istiqaməti kimi məlumatlılığı artırmaq, növbəti mərhələdə Azərbaycanı brend kimi tanıtmaqla ölkəmizə səyahəti və marağı təşviq etmək, nəticə olaraq isə bu marağı real səfər qərarına çevrilməsinə təkan vermək və qlobal mövqeyini gücləndirməkdir.
Beynəlxalq turizm marketinq kampaniyaları planlaşdırılarkən qlobal turizm trendləri, regional dəyişikliklər, turistlərin səyahət davranışındakı transformasiyalar əsas götürülür. Ümumilikdə, 2026-cı il üzrə marketinq kampaniyalarında əvvəlki illərin uğurlu təcrübəsinə əsaslanmaqla daha genişmiqyaslı, rəqəmsal və bazar ehtiyaclarına daha çevik uyğunlaşan bir yanaşma tətbiq edilməsi hədəflənir.

В январе Азербайджан посетили более 181 тысячи иностранцев
В январе 2026 года Азербайджан посетили 181 637 иностранных граждан, что на 8 984 человека или 5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на Государственное агентство по туризму сообщает, что в январе из России прибыло 42 342 человека (рост на 2%), из Турции — 36 536 человек (рост на 15,5%), а из Ирана — 15 399 человек (рост на 2,1%).
Число прибывших из Южноазиатского региона, в частности из Индии, составило 9 070 человек. Значительный рост зафиксирован на основном рынке Ближнего Востока — в Саудовской Аравии: число туристов достигло 8 976 человек, что на 2 783 человека или 44,9% больше, чем в январе прошлого года.
В первую десятку стран по количеству визитов также вошли Грузия (8 734), Пакистан (6 758), Казахстан (5 676), Узбекистан (5 130) и Израиль (4 972).
Динамика по регионам показывает, что число прибывших из стран Ближнего Востока увеличилось на 22%, достигнув 26 240 человек, а из стран Западной Европы — на 44%, составив 6 819 человек. Турпоток из Казахстана, одного из ключевых рынков Центральной Азии, вырос на 2,5% до 5 676 человек, в то время как число гостей из Узбекистана продемонстрировало внушительный рост на 72,3%, достигнув 5 130 человек.
Отметим, что с 2026 года Государственное агентство по туризму и подведомственное ему Бюро по туризму Азербайджана планируют усилить маркетинговую и коммуникационную деятельность в целевых странах. Наряду с традиционными методами продвижения, будет расширено использование цифровых инструментов и кампаний в социальных сетях.
Мероприятия, реализуемые в соответствии со «Стратегией туристического маркетинга на 2024-2026 годы», послужат более эффективному продвижению на целевых рынках культурного, оздоровительного, приключенческого и делового туризма (MICE). Международная деятельность включает интеграцию онлайн и офлайн каналов, участие в выставках, B2B и B2C встречи, а также ознакомительные поездки для зарубежных СМИ.
Азербайджан активно развивает туристическую инфраструктуру, стремясь укрепить свои позиции как многогранного и конкурентоспособного направления. В последние годы страна стала важным хабом для международного туризма благодаря упрощению визового режима, проведению глобальных мероприятий и сохранению богатого культурно-исторического наследия, что способствует стабильному росту числа иностранных гостей.