Norveç Nobel mükafatının Trampa verilməsini pislədi
Xarici İşlər Nazirliyinin keçmiş Yanne Haaland Sülh Mükafatının ABŞ Prezidenti Trampa verilməsini kəskin tənqid edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Matlary bu addımı “acınacaqlı bir hərəkət” adlandırıb.
Onun sözlərinə görə, mükafatın bu şəkildə təqdim olunması Nobel Sülh Mükafatının mahiyyətinə və nüfuzuna ziddir:
“Bu, onun tərəfindən mükafata qarşı tam hörmətsizlikdir; mükafatı sadəcə təhvil vermək olmaz. O, mükafatı Trampla danışıqlarda istifadə edə biləcəyi bir əmtəə kimi təqdim etməklə komitəyə və onun əhəmiyyətinə hörmətsizlik edir”.
Qeyd edək ki, bir gün əvvəl Venesuela müxalifət lideri Maria Corina Maçado Ağ Evdə keçirilən qəbul zamanı Donald Trampa Nobel Sülh Mükafatı medalını təqdim edib. Maçado bu addımı ABŞ-nin və şəxsən Trampın Venesuela müxalifətinin mübarizəsindəki rolunun tanınması kimi qiymətləndirib.

В Норвегии осудили передачу Нобелевской премии Дональду Трампу
Бывший государственный секретарь Министерства иностранных дел Норвегии Янне Хааланд Матлари подвергла резкой критике передачу Нобелевской премии мира президенту США Дональду Трампу.
Как сообщает «Центр оперативной информации – OMM», Матлари назвала этот шаг «прискорбным поступком».
По её словам, вручение премии подобным образом противоречит сути и престижу Нобелевской премии мира:
«Это полное неуважение к награде с его стороны; премию нельзя просто так передавать. Представляя её как товар, который можно использовать в переговорах с Трампом, он проявляет неуважение к комитету и значимости этой награды», — заявила она.
Отметим, что днем ранее лидер венесуэльской оппозиции Мария Корина Мачадо в ходе приема в Белом доме вручила Дональду Трампу медаль Нобелевской премии мира. Мачадо расценила этот шаг как признание роли США и лично Трампа в борьбе венесуэльской оппозиции.