İranda etirazlar genişlənir, ölənlərin sayı artır
bu barədə CNN beynəlxalq insan haqları təşkilatına istinadən məlumat yayıb.Aksiya və nümayişlər ağır iqtisadi şəraitin yaratdığı narazılıq fonunda ölkənin...
İranda hökumət əleyhinə etirazlar ərzində ölkəni silkələməsi nəticəsində azı 78 etirazçı öldürülüb, 2 600-dən çox insan isə saxlanılıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə CNN beynəlxalq insan haqları təşkilatına istinadən məlumat yayıb.
Aksiya və nümayişlər ağır iqtisadi şəraitin yaratdığı narazılıq fonunda ölkənin bütün əyalətlərini əhatə edərək 180-dən çox şəhərə yayılıb.
Məlumata görə, etirazçılar böyük insan kütlələrinə qarşı qəddar zorakılıqdan danışıblar. Məlumata görə, xəstəxanalarda “cəsədlərin bir-birinin üzərinə yığıldıb”. İranlı həkimin məlumatına görə, xəstəxanalar “son dərəcə xaotik vəziyyətdədir” və xəstələr hakimiyyətin sərt tədbirləri fonunda kimliklərinin müəyyən edilməsindən qorxurlar.
Müşahidəçi qurumun məlumatına görə, rəsmi qurumlar tərəfindən tətbiq edilən internet kəsintisi hələ də davam edir, lakin Tehranda yaşayan sakinlər qeyd edib ki, bu addım etirazları dayandıra bilməyib.

В Иране расширяются протесты: число погибших растет
В Иране в ходе антиправительственных протестов, охвативших страну, погибли по меньшей мере 78 человек, более 2 600 человек были задержаны.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на CNN и международные правозащитные организации, акции и демонстрации распространились на более чем 180 городов во всех провинциях страны на фоне недовольства, вызванного тяжелыми экономическими условиями.
Согласно информации, протестующие сообщают о применении жестокого насилия со стороны сил безопасности. По свидетельству иранских медиков, ситуация в больницах характеризуется как крайне хаотичная, а пострадавшие опасаются раскрытия своих личностей из-за угрозы преследований со стороны властей. Несмотря на введенные официальными структурами ограничения в работе интернета, жители Тегерана отмечают, что данные меры не смогли остановить волну протестов.
Отметим, что Иран периодически сталкивается с масштабными волнениями, вызванными социально-экономическими факторами, включая высокую инфляцию и безработицу. Международные правозащитные институты и ООН регулярно призывают официальный Тегеран к соблюдению прав человека, обеспечению свободы собраний и прозрачному расследованию случаев гибели граждан в периоды внутренней нестабильности.