Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun təsdiq etdiyi hazırlıq planına uyğun olaraq, Azərbaycan Ordusunun qoşun növləri, birlik, birləşmə, hərbi hissə və xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrində yeni tədris ilinin başlanması ilə əlaqədar tədbirlər keçirilib.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Müdafiə Nazirliyindən bildirilib.
Tədbirlərdə çıxış edənlər Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin Azərbaycan Ordusu qarşısında qoyduğu tapşırıqları, müdafiə nazirinin və Baş Qərargahın qoşunların döyüş hazırlığının yüksək səviyyədə saxlanılması ilə bağlı əmr və direktivləri şəxsi heyətin diqqətinə çatdırıblar.
Yeni tədris ilində qabaqcıl metodlardan və yüksək texnologiyalardan geniş istifadə etməklə keçirilən təlim-məşqlərin keyfiyyətinin, eləcə də intensivliyinin artırılmasının vacibliyi qeyd edilib. Bildirilib ki, müdafiə nazirinin tapşırığına əsasən 44 günlük Vətən müharibəsində və sonrakı döyüş əməliyyatlarında qazanılmış döyüş təcrübəsi nəzərə alınmaqla tədris prosesində əsas diqqət müxtəlif iqlim, çətin relyef şəraitində, gecə və gündüz saatlarında şəxsi heyət tərəfindən müasir döyüş texnikası və silah-sursatın effektiv tətbiq edilməsi üzrə bacarıqların daha da artırılmasına yönəldiləcək.
Maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin tədbiqi, əsaslı planlaşdırma və digər təşkilati məsələlərin uğurlu həlli yeni tədris dövründə döyüş hazırlığının daha keyfiyyətli təşkilinə zəmin yaradacaq.

В Азербайджанской армии начался новый учебный год
В соответствии с планом подготовки, утвержденным Министром обороны Закиром Гасановым, в видах войск, объединениях, соединениях, воинских частях и специальных военно-учебных заведениях Азербайджанской армии прошли мероприятия, посвященные началу нового учебного года.
Об этом сообщили в Оперативный Информационный Центр-OMM в Министерстве обороны.
На мероприятиях выступающие довели до сведения личного состава задачи, поставленные Президентом, Верховным главнокомандующим Вооруженными силами Ильхамом Алиевым перед Азербайджанской армией, а также приказы и директивы Министра обороны и Генерального штаба по поддержанию боевой готовности войск на высоком уровне.
Была отмечена важность повышения качества и интенсивности учений, проводимых в новом учебном году с широким применением передовых методов и высоких технологий. Было заявлено, что, согласно поручению Министра обороны, с учетом боевого опыта, полученного в ходе 44-дневной Отечественной войны и последующих боевых операций, основное внимание в учебном процессе будет уделено дальнейшему совершенствованию навыков личного состава по эффективному применению современной боевой техники и вооружения в различных климатических условиях, на сложной местности, в дневное и ночное время.
Укрепление материально-технической базы, внедрение автоматизированных систем управления, качественное планирование и успешное решение других организационных вопросов создадут основу для более качественной организации боевой подготовки в новом учебном периоде.