Balakən və Şəkidə yağıntılar intensivləşdi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin 13 aprel saat 10:00-a olan hesabatına əsasən, ölkə ərazisində qeyri-sabit hava davam edir; bəzi yerlərdə arabir şimşək çaxır, yağış yağır. Xüsusilə -Şəki bölgəsində intensiv xarakterlidir, dağlıq ərazilərdə isə qar yağır.
Dağlıq ərazilərdə qar örtüyünün hündürlüyü Şahdağda 90 sm, Zaqatalada (Əlibəy) 27 smQrızda 10 sm təşkil edib. Digər bölgələrdə — Daşkəsən və Xınalıqda 8 sm, Gədəbəydə 5 sm, Qax (Sarıbaş) və Qusarda (Laza) 4 sm, Kəlbəcərdə 3 sm, Laçında 2 sm, Şuşa və Xankəndidə isə 1 sm qar qeydə alınıb.
Düşən yağıntının miqdarı Oğuz və Balakəndə 38 mm, Qaxda 32 mm, Şəkidə 31 mm, Mingəçevirdə 23 mm, Yevlaxda 19 mm, Qəbələdə 18 mm, Sədərəkdə 17 mm, Goranboyda 15 mmNaftalanda 14 mm olub. Həmçinin Şahbuz və Ağdamda 9 mm, Qusar və Göyçayda 8 mm, Tərtərdə 7 mm, Culfada 6 mm, Bərdə və Ordubadda 5 mm, Lənkəran, Quba, Şərurda 4 mm, Ağstafa və Zərdabda 3 mm yağıntı düşüb.
Qalan ərazilərdə — Yardımlı, İsmayıllı, Xızı, Şamaxı, Göygöldə 2 mm, Naxçıvan, Gəncə, Qobustan, Şabran, Xaçmaz, Ağsu, Sabirabad, İmişli, Kürdəmir, Biləsuvar, Astara, Lerik, Qubadlı, Xocalı və Füzulidə isə 1 mm-dək yağıntı müşahidə edilib.
Ölkə ərazisində güclü şimal-qərb əsib. Küləyin maksimal sürəti Bakıda və yarımadasında 28 m/s-dək, Mingəçevirdə 22 m/s, Yevlaxda isə 21 m/s-dək güclənib.
Bəzi bölgələrdə, o cümlədən Daşkəsən, Göygöl, Şəki, Quba, Qax (Sarıbaş), Zaqatala, Qobustan, Şamaxı, Xızı, Balakən və Lerikdə duman müşahidə olunur. Bu ərazilərdə görünüş məsafəsi 500 metrədək məhdudlaşır.

В Азербайджане ухудшилась погода: в Шахдаге выпало 90 см снега
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на отчет Национальной службы гидрометеорологии по состоянию на 10:00 13 апреля, на территории страны сохраняется нестабильная погода. В ряде районов наблюдаются грозы и дожди, при этом в Балакен-Шекинской зоне осадки приняли интенсивный характер, а в высокогорных районах выпал снег.
Согласно официальным данным, высота снежного покрова в высокогорье составила: в Шахдаге — 90 см, в Загатале (Алибей) — 27 см и в Грызе — 10 см. Снег также зафиксирован в Дашкесане и Хыналыге (8 см), Гедабее (5 см), Гахе (Сарыбаш) и Гусаре (Лаза) (4 см), Кельбаджаре (3 см), Лачине (2 см), а в городах Шуша и Ханкенди — 1 см.
Количество выпавших осадков в Огузе и Балакене составило 38 мм, в Гахе — 32 мм, в Шеки — 31 мм, в Мингечевире — 23 мм, в Евлахе — 19 мм и в Габале — 18 мм. В других районах, включая Нахчыван, Гянджу, Агдам, Барду, Ленкорань, Губадлы, Ходжалы и Физули, уровень осадков варьировался от 1 до 17 мм. Параллельно с этим в Баку и на Абшеронском полуострове усилился северо-западный ветер, скорость которого достигала 28 м/с, в то время как в Мингечевире порывы составили 22 м/с.
В связи с резким изменением погодных условий в таких регионах, как Дашкесан, Гёйгёль, Шеки, Губа, Шамахы и Лерик, наблюдается густой туман. Видимость на дорогах ограничена до 500 метров, что требует особой осторожности от водителей и пешеходов.
Отметим, что подобные резкие изменения климата в весенний период характерны для сложного рельефа Азербайджана, где горные системы Большого и Малого Кавказа напрямую влияют на распределение воздушных масс. Национальный департамент гидрометеорологии продолжает вести круглосуточный мониторинг ситуации для своевременного оповещения населения и соответствующих государственных структур.