(Milli CERT) “” və “” ani mesajlaşma tətbiqi üzrə son dövrlərdə istifadəçi hesablarının icazəsiz ələ keçirilməsi hallarının artması ilə bağlı araşdırmaları davam etdirir.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə ETX-dan bildirilib.
Qeyd edilib ki, bu istiqamətdə daxil olan müraciətlər və aşkarlanmış faktların təhlili göstərir ki, bir çox hallarda istifadəçilər tərəfindən əlavə təhlükəsizlik imkanlarından istifadə olunmur. Bu baxımdan, vətəndaşlara tövsiyə edilir ki, “Telegram” və “WhatsApp” hesablarında iki mərhələli təsdiqləmə funksiyasını aktivləşdirsinlər.
“Telegram”da bu funksiyanı aktiv etmək üçün istifadəçi əvvəlcə tətbiqin “Ayarlar” bölməsinə daxil olmalı, daha sonra “Məxfilik və Təhlükəsizlik” hissəsini seçməlidir. Buradan “İki mərhələli təsdiqləmə” bölməsinə keçərək əlavə şifrə təyin etməli və bərpa üçün elektron poçt ünvanı daxil etməlidir. Belə olduğu halda, hesablara giriş təkcə SMS-kod vasitəsilə yox, alternativ kanallarla göndərilmiş OTP kod üzərindən aparılır. Bu isə hesabların ələ keçirilməsi riskini azaldır.
“WhatsApp” tətbiqində isə “Ayarlar” bölməsindən “Hesab” hissəsinə daxil olaraq “İki mərhələli təsdiqləmə” seçilməlidir. Burada altı rəqəmli PIN kod təyin edilir və hesabın təhlükəsizliyi üçün elektron poçt ünvanının əlavə edilməsi tövsiyə olunur. Bu PIN kod vaxtaşırı istifadəçidən sorğulanaraq, hesabın qorunmasını təmin edir.
Bununla belə, qeyd edək ki, Elektron Təhlükəsizlik Xidməti tərəfindən məsələnin həlli istiqamətində sözügedən tətbiqlər üzrə rəsmi nümayəndələrlə davamlı müzakirələr aparılır.

Расследования по Telegram и WhatsApp продолжаются в Азербайджане
Служба электронной безопасности (Milli CERT) Азербайджана продолжает расследование в связи с участившимися в последнее время случаями несанкционированного захвата пользовательских аккаунтов в мессенджерах «Telegram» и «WhatsApp».
Об этом сообщили в Службе электронной безопасности (СЭБ) порталу «Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM». Было отмечено, что анализ поступивших обращений и выявленных фактов показывает, что во многих случаях пользователи не используют дополнительные возможности безопасности. В связи с этим гражданам Азербайджана настоятельно рекомендуется активировать функцию двухэтапной аутентификации в своих аккаунтах.
Для активации этой функции в «Telegram» пользователю необходимо перейти в раздел «Настройки», затем выбрать «Конфиденциальность и безопасность», установить дополнительный пароль в подразделе «Двухэтапная аутентификация» и указать адрес электронной почты для восстановления. В этом случае вход в аккаунт будет осуществляться не только через SMS-код, но и через OTP-код, отправленный по альтернативным каналам, что значительно снижает риск взлома. В приложении «WhatsApp» следует зайти в «Настройки», выбрать раздел «Аккаунт» и активировать «Двухэтапную проверку», установив шестизначный PIN-код.
Отметим, что Служба электронной безопасности при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджана является уполномоченным государственным органом, обеспечивающим кибербезопасность в гражданском сегменте информационного пространства страны. Ведомство на постоянной основе проводит мониторинг угроз, просветительскую работу среди населения и ведет переговоры с официальными представителями глобальных технологических платформ для оперативного решения возникающих проблем в сфере защиты персональных данных.