ABŞ-də vəfat edən senatorun yerinə bacısı təyin edilib
ABŞ-nin ştatının qubernatoru Henry McMaster vəfat edən respublikaçı senator Lindsey Grahamın yerinə onun bacısı Darline Qraham Nordoneni təyin edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, qubernator keçirdiyi mətbuat konfransında qanunvericiliyə uyğun olaraq bu səlahiyyətin ona məxsus olduğunu bildirib. Məlumata görə, Nordone Grahamın yanvar ayında başa çatacaq senatorluq müddətini tamamlayacaq.
Bildirilib ki, qərar ABŞ Prezidenti Donald Trampın hesabında bu təyinatın "Lindsey üçün gözəl bir ehtiram olacağı" barədə paylaşımından sonra qəbul edilib. Cənubi Karolinanı təmsil edən digər respublikaçı senator Tim Skott da qərarı dəstəklədiyini açıqlayıb.
Məlumata əsasən, bu gün and içərək səlahiyyətlərinin icrasına başlayacaq 62 yaşlı Darlin Qraham Nordone Cənubi Karolina tarixində federal səviyyədə ilk qadın senator olacaq.
Qeyd edək ki, Ağ Evdə jurnalistlərə açıqlama verən ABŞ Prezidenti mərhum Lindsey Grahamı "möhtəşəm insan" və "hər kəsin dostu" adlandırıb. O, senatorun vəfatından qısa müddət əvvəl onunla apardığını və Grahamın həmin söhbətdə özünü bir qədər yorğun hiss etdiyini dediyini bildirib.
, həmçinin Grahamın son söhbətlərində "Save America Act" (Amerikanı Xilas Et Qanunu) layihəsini güclü şəkildə dəstəklədiyini qeyd edib. Onun xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq ölkə üzrə dövlət bayraqlarının şənbə günü axşamadək yarıya endirilməsi tapşırılıb.

Губернатор штата Южная Каролина Генри Макмастер назначил Дарлин Грэм Нордон на место скончавшегося сенатора-республиканца Линдси Грэма.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в ходе пресс-конференции губернатор заявил, что, согласно законодательству, данное полномочие принадлежит ему. Согласно информации, Нордон завершит срок сенаторских полномочий Грэма, который истекает в январе.
Отмечается, что решение было принято после того, как Президент США Дональд Трамп в своем аккаунте в социальных сетях назвал это назначение «прекрасной данью уважения Линдси». Другой сенатор-республиканец, представляющий Южную Каролину, Тим Скотт, также выразил поддержку данному решению.
62-летняя Дарлин Грэм Нордон, которая сегодня принесет присягу и приступит к исполнению своих обязанностей, станет первой женщиной-сенатором от штата Южная Каролина на федеральном уровне.
Президент США Дональд Трамп, выступая перед журналистами в Белом доме, назвал покойного Линдси Грэма «великим человеком» и «другом для всех». Он сообщил, что незадолго до кончины сенатора разговаривал с ним по телефону, и Грэм упомянул, что чувствует себя немного уставшим. Президент также отметил, что в своих последних беседах Грэм решительно поддерживал законопроект "Save America Act" (Закон о спасении Америки). В знак уважения к его памяти было отдано распоряжение приспустить государственные флаги по всей стране до вечера субботы.