Qazaxıstanda növbədənkənar parlament seçkiləri keçiriləcək
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin imzaladığı fərmana əsasən, ölkədə növbədənkənar parlament seçkiləri avqustun 23-də keçiriləcək.
Məlumata görə, seçkilərdə ölkənin hazırkı ikipalatalı parlamentini əvəz edəcək yeni birpalatalı qanunverici orqanın tərkibi formalaşdırılacaq. Bu addım konstitusiya islahatları çərçivəsində həyata keçirilir.
Bildirilir ki, seçkilərdə may ayında yaradılan və iyun ayında hakim “Amanat” partiyası ilə birləşəcəyini açıqlayan “Adilet” partiyası da iştirak edəcək. Partiyaya Tokayevin yaxın müttəfiqlərinin rəhbərlik etdiyi qeyd olunur.
Məlumata görə, 2019-cu ildə prezident seçildikdən sonra ölkədə genişmiqyaslı siyasi islahatlara başlayıb. O, 2022-ci ildə baş verən iğtişaşlardan sonra sələfi Nursultan Nazarbayevdən siyasi baxımdan uzaqlaşıb və həmin hadisələri dövlət çevrilişi cəhdi kimi qiymətləndirib.
Qeyd edək ki, yeni konstitusiya dəyişiklikləri çərçivəsində Qazaxıstanda vitse-prezident vəzifəsinin yaradılması və seçkilərdən sonra bu posta təyinatın həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur.

В Казахстане назначены внеочередные парламентские выборы. Согласно указу президента Касым-Жомарта Токаева, голосование состоится 23 августа.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данное решение принято в рамках масштабных конституционных реформ. В ходе выборов будет сформирован новый состав однопалатного законодательного органа, который заменит действующий двухпалатный парламент.
Эти изменения являются частью стратегии Касым-Жомарта Токаева по модернизации политической системы Казахстана, запущенной после его избрания президентом в 2019 году. Особое внимание уделяется консолидации политических сил, включая участие партии «Адилет», которая, как ожидается, объединится с правящей партией «Аманат». Данный электоральный процесс рассматривается как ключевой этап в укреплении государственности страны после событий 2022 года, когда руководство Казахстана взяло курс на решительное обновление политических институтов и дистанцирование от прежних управленческих моделей.