Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Qax Rayon İcra Hakimiyyətində keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılan sabiq icra başçısı Musa Şəkiliyev barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbiri 6 ay müddətinə uzadılıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumata görə, bu barədə Səbail Rayon Məhkəməsində keçirilən prosesdə istintaq orqanının vəsatəti əsasında verilmiş təqdimat üzrə qərar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, DTX 2025-ci ilin iyun ayında Qax Rayon İcra Hakimiyyətində əməliyyat keçirib.
Əməliyyat nəticəsində rayonun icra başçısı Musa Şəkiliyev saxlanılıb. O, qulluq mövqeyindən istifadə etməklə xüsusilə külli miqdarda dövlət əmlakını mənimsəmə cinayətində ittiham olunur.
2025-ci il iyunun 21-də Səbail Rayon Məhkəməsində onun barəsində 4 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib, 2025-ci ilin 14 oktyabrında Musa Şəkiliyevin həbs müddəti 4 ay müddətində, 2026-cı ilin 13 fevralında isə həbs müddəti 5 ay müddətində uzadılıb.
Prezident İlham Əliyevin 2025-ci ilin iyunun 21-də imzaladığı Sərəncama əsasən, Musa Şaban oğlu Şəkiliyev Qax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsindən azad edilib.

Продлен срок ареста бывшего главы Исполнительной власти Гаха
Срок меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении бывшего главы Исполнительной власти Гахского района Мусы Шекилиева, задержанного в ходе операции Службы государственной безопасности (СГБ), был продлен на 6 месяцев.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», соответствующее решение было принято на заседании Сабаильского районного суда на основании ходатайства следственного органа.
Напомним, что в июне 2025 года СГБ провела операцию в Исполнительной власти Гахского района, в результате которой был задержан глава района Муса Шекилиев. Он обвиняется в присвоении государственного имущества в особо крупном размере с использованием служебного положения. 21 июня 2025 года Сабаильский районный суд избрал в отношении него меру пресечения в виде ареста сроком на 4 месяца. Впоследствии, 14 октября 2025 года, срок ареста был продлен на 4 месяца, а 13 февраля 2026 года — еще на 5 месяцев.
Согласно распоряжению, подписанному Президентом Ильхамом Алиевым 21 июня 2025 года, Муса Шабан оглу Шекилиев был освобожден от должности главы Исполнительной власти Гахского района. Данное дело является частью системных мер, проводимых правоохранительными органами Азербайджана по борьбе с коррупцией и обеспечению прозрачности в деятельности органов местного управления.