DÇ-2026-nın ən yaşlı və ən gənc iştirakçıları müəyyənləşib
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” -ya istinadən xəbər verir ki, Portuqaliya yığmasının hücumçusu Kriştianu Ronaldu mundialda iştirak edəcək ən yaşlı futbolçulardan biridir.
O, turnirin startında 41 yaş 126 günlük olacaq. Ronaldu oynayacağı təqdirdə, misirli Essam Əl-Hədəri (45 yaş), kolumbiyalı Fərid Mondraqon (43 yaş), kamerunlu Roje Milladan (42 yaşlı) sonra turnir tarixində bir matçda meydana çıxan 4-cü ən yaşlı futbolçu olacaq.
DÇ-2026-da ən yaşlı oyunçuların siyahısında Ronaldunu Meksika millisinin qapıçısı Qilyermo Oçoa (40), xorvatiyalı yarımmüdafiəçi Luka Modriç (40), Bosniya və Herseqovinanın hücumçusu Edin Ceko (40), almaniyalı Manuel Noyer (40) və Kabo-Verde yığmasının qapıçısı Vozinya (39) izləyir.
Yarışın ən gənc futbolçusu isə Meksika yığmasının 17 yaşlı Xilberto Moradır. "Tixuana" klubunun üzvü şans qazanacağı təqdirdə, turnir tarixinin KONKAKAF-ı (Şimali Amerika, Mərkəzi Amerika və Karib Hövzəsi Konfederasiyası) təmsil edən ən gənc oyunçusu olacaq və 1930-cu ildə Uruqvayda təşkil edilən mundialda 18 yaşında olan həmvətəni Manuel Rosasın rekordunu təzələyəcək.
X.Mora Meksika yığmasının Cənubi Afrika Respublikasına qarşı keçirəcəyi açılış matçında oynayarsa, Pele (Braziliya), Salomon Olembe, Samuel Etoo (hər ikisi Kamerun), Femi Opabunmi (Nigeriya) və Norman Uaytsayddan (Şimali İrlandiya) sonra turnirin tarixinə düşən 6-cı ən gənc futbolçu adını qazanacaq.
DÇ-2026-da oynayancaq gənc futbolçuların ilk "5-liy"ində həmçinin Çexiya millisinin yarımmüdafiəçisi Huqo Soçurek (18 yaş 4 gün), Almaniya təmsilçisi Lennart Karl (18 yaş 109 gün), Seneqalın hücumçusu İbrahim Mbaye (18 yaş 138 gün) və misirli futbolçu Həmzə Əbdülkərim (18 yaş 161 gün) də qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, iyunun 11-dən iyulun 19-dək , Kanada və Meksikada keçiriləcək DÇ-2026-ya 48 komanda qatılacaq.

Определены самые возрастные и молодые участники ЧМ-2026
Определены самые возрастные и молодые футболисты, которые примут участие в предстоящем чемпионате мира по футболу 2026 года.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на FIFA сообщает, что нападающий сборной Португалии Криштиану Роналду станет одним из самых возрастных игроков турнира.
На момент старта соревнований ему будет 41 год и 126 дней. В случае выхода на поле Роналду станет 4-м самым возрастным футболистом в истории турнира, уступая лишь египтянину Эссаму эль-Хадари (45 лет), колумбийцу Фариду Мондрагону (43 года) и камерунцу Роже Милла (42 года). В списке возрастных игроков на ЧМ-2026 также значатся мексиканский голкипер Гильермо Очоа (40), хорватский полузащитник Лука Модрич (40), нападающий сборной Боснии и Герцеговины Эдин Джеко (40), немец Мануэль Нойер (40) и вратарь сборной Кабо-Верде Возинья (39).
Самым молодым участником соревнований станет 17-летний игрок сборной Мексики Хильберто Мора. В случае участия в матче, футболист клуба "Тихуана" станет самым молодым игроком в истории турнира, представляющим зону КОНКАКАФ (Северная Америка, Центральная Америка и Карибский бассейн), побив рекорд своего соотечественника Мануэля Росаса, которому на мундиале 1930 года в Уругвае было 18 лет. Если Х.Мора сыграет в матче открытия против ЮАР, он станет 6-м самым молодым футболистом в истории чемпионатов мира после Пеле (Бразилия), Саломона Олембе, Самюэля Это'О (оба — Камерун), Феми Опабунми (Нигерия) и Нормана Уайтсайда (Северная Ирландия).
В пятерку самых молодых игроков ЧМ-2026 также вошли полузащитник сборной Чехии Хуго Сочурек (18 лет 4 дня), представитель Германии Леннарт Карл (18 лет 109 дней), сенегальский нападающий Ибрагим Мбайе (18 лет 138 дней) и египетский футболист Хамза Абделькарим (18 лет 161 день).
Напомним, что чемпионат мира 2026 года пройдет с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. В турнире примут участие 48 команд. Данный формат расширения числа участников направлен на популяризацию футбола и предоставление возможности большему количеству сборных продемонстрировать свое мастерство на мировой арене.