Yeni qlobal Bakı Şəhərsalma Mükafatı Azərbaycan Hökuməti və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı tərəfindən təsis edilib.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Azərbaycan Hökuməti və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində yeni qlobal mükafat – Bakı Şəhərsalma Mükafatını (Baku Urban Award) təsis edir:
"WUF13 çərçivəsində dayanıqlı şəhər inkişafı və əlçatan mənzil sahəsində qabaqcıl şəhərsalma həllərinin təşviqi və genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Hökumətinin təşəbbüsü ilə BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) ilə birgə təsis olunan yeni beynəlxalq mükafat – Bakı Şəhərsalma Mükafatının (Baku Urban Award) rəsmi təqdimetmə mərasimi keçirilib".
Bakı Şəhərsalma Mükafatı uzunmüddətli sosial, iqtisadi və ekoloji təsir potensialına malik praktik şəhər həllərinin beynəlxalq səviyyədə təşviqinə yönəlmiş qlobal platforma kimi formalaşdırılır.
Mükafat Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) əsas qalıcı irsindən biri olacaq. Mükafat Forum çərçivəsi ilə məhdudlaşmayaraq, qlobal şəhər gündəliyinin uzunmüddətli təşviqinə xidmət edən beynəlxalq mexanizm kimi nəzərdə tutulur.
Təşəbbüs üç əsas istiqamətin birləşdirilməsini nəzərdə tutur:
"Şəhərsalma mütəxəssisləri tərəfindən artıq tətbiq olunan praktik həllər;
ekspert bilikləri və elmi əsaslandırılmış yanaşmalar;
uğurlu təcrübələrin milli və beynəlxalq siyasətə inteqrasiyası".
Qiymətləndirilmə memarlıq, şəhərsalma, mənzil təminatı, iqlim dayanıqlılığı, maliyyə və vətəndaş cəmiyyəti sahələrində aparıcı beynəlxalq ekspertlərdən ibarət müstəqil münsiflər heyəti tərəfindən həyata keçiriləcək. Mükafat dünyanın bütün regionlarını təmsil edən iştirakçılar üçün açıq platforma olacaq.
Bakı Şəhərsalma Mükafatının təsis olunması Azərbaycanın qlobal şəhərsalma və iqlim gündəliyinə uzunmüddətli sadiqliyinin növbəti təzahürüdür. Bu istiqamətdə həyata keçirilən təşəbbüslərə COP29-a ev sahibliyi, "Dayanıqlı və Sağlam Şəhərlər üçün Multisektoral Fəaliyyət Yolları (MAP)" və "Bakı Davamlılıq Koalisiyası" təşəbbüslərinin irəli sürülməsi, UN-Habitat-ın "Hər kəs üçün münasib mənzil" üzrə Açıq Hökumətlərarası İşçi Qrupuna həmsədrlik , eləcə də WUF13-ə Bakının ev sahibliyi etməsi daxildir.
Azərbaycanın UN-Habitat ilə əməkdaşlığı 2022-ci ildə Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumunun təsis edilməsindən etibarən ardıcıl şəkildə inkişaf edir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində şəhərsalmanın inkişafı sahəsində birgə layihələr həyata keçirilir. Buraya həmçinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında üç Milli Şəhərsalma Forumunun təşkili, eləcə də 2023-cü ildə Bakıda Ümumdünya Məskunlaşma Günü münasibətilə keçirilmiş tədbirlər daxildir.

Правительство Азербайджана и Программа ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) учредили новую глобальную награду в области устойчивого городского развития — Бакинскую градостроительную премию (Baku Urban Award).
Об этом "Оперативному Информационному Центру-OMM" сообщили в Азербайджанской операционной компании WUF13. Согласно информации, официальная презентация премии состоялась в рамках 13-й сессии Всемирного форума городов (WUF13). Инициатива направлена на продвижение и расширение передовых градостроительных решений в области устойчивого развития и обеспечения доступным жильем.
Бакинская градостроительная премия формируется как глобальная платформа, ориентированная на международное продвижение практических городских решений, обладающих долгосрочным социальным, экономическим и экологическим потенциалом. Премия станет одним из ключевых наследий WUF13 и будет функционировать как долгосрочный международный механизм, выходящий за рамки форума и служащий глобальной городской повестке.
Оценка проектов будет проводиться независимым жюри, состоящим из ведущих международных экспертов в области архитектуры, градостроительства, жилищного обеспечения, климатической устойчивости, финансов и гражданского общества. Платформа будет открыта для участников из всех регионов мира.
Учреждение Baku Urban Award является очередным проявлением долгосрочной приверженности Азербайджана глобальной градостроительной и климатической повестке. В этот список входят проведение COP29 в Баку, выдвижение инициатив «Мультисекторальные пути действий для устойчивых и здоровых городов (MAP)» и «Бакинская коалиция устойчивости», сопредседательство в открытой межправительственной рабочей группе UN-Habitat по доступному жилью, а также статус Баку как принимающей стороны WUF13.
Сотрудничество Азербайджана с UN-Habitat последовательно развивается с момента основания Азербайджанского национального градостроительного форума в 2022 году. В рамках этого партнерства реализуются совместные проекты, включая организацию трех национальных форумов в экономических районах Карабах и Восточный Зангезур, а также мероприятия по случаю Всемирного дня Хабитат, прошедшие в Баку в 2023 году.
Стоит отметить, что Всемирный форум городов (WUF), основанный ООН в 2001 году, является главной мировой площадкой для обсуждения проблем стремительной урбанизации и ее воздействия на сообщества, экономику и климат. Проведение 13-й сессии форума в Азербайджане подчеркивает растущую роль страны как международного хаба для выработки инновационных решений в сфере городского планирования и восстановления территорий, особенно в контексте масштабных работ по реконструкции, проводимых на освобождённых от оккупации территориях.