Ankarada NATO Zirvəsi çərçivəsində Baltikyanı ölkələrin təhlükəsizliyi müzakirə edilib
Ankarada keçirilən 36-cı NATO Dövlət və Hökumət Başçıları Zirvəsi çərçivəsində Baltikyanı regionun təhlükəsizliyinə həsr olunmuş xüsusi panel keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsi, Münhen Konfransı (MSC) və Siyasət, İqtisadiyyat və Cəmiyyət Araşdırmaları Fondunun (SETA) birgə təşkil etdiyi paneldə Baltikyanı regionun müdafiə potensialı və mövcud riskləri müzakirə olunub.
Məlumata görə, “Narva nə üçün növbəti hədəf deyil: Baltikyanı ölkələrin müdafiəsizliyi ilə bağlı fərziyyələrin təhlili” adlı paneldə Latviyanın naziri Baiba Braze, Litvanın NATO-dakı daimi nümayəndəsi Darius Jauniskis və Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi direktoru Martin Rocer çıxış ediblər.
Latviyanın xarici işlər naziri Baiba Braze bildirib ki, Rusiya hazırda NATO ilə birbaşa qarşıdurmaya hazır deyil, lakin müxtəlif saxta dilemmalar yaradaraq gərginliyi artırmağa çalışır. O, daxili təhlükəsizlik, sərhəd mühafizəsi və kəşfiyyat sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, həmçinin NATO-nun çəkindirici gücünün effektivliyinin qorunmasının vacibliyini vurğulayıb. Nazir, eyni zamanda, Ukraynaya dəstəyi zəiflətməyə yönəlmiş dezinformasiya kampaniyalarına qarşı ayıq-sayıq olmağa çağırıb.
Litvanın NATO-dakı daimi nümayəndəsi Darius Jauniskis isə Belarusun Rusiyadan ayrı qiymətləndirilməsinin doğru olmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, Minsk enerji və maliyyə baxımından tamamilə Moskvadan asılıdır və sərhəddə baş verən təxribat xarakterli hadisələr regionun təhlükəsizliyi üçün ciddi risk yaradır.
Estoniya Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi direktoru Martin Rocer isə kiber-təhlükəsizlik məsələlərinin əhəmiyyətinə diqqət çəkərək bildirib ki, dövlət qurumlarının bu sahədə gördüyü işlər cəmiyyətin dayanıqlığını artırır. O, Estoniyanın Narva şəhərinin Rusiyanın növbəti hədəfi olacağı ilə bağlı iddiaları rədd edərək vurğulayıb ki, ölkənin milli və müttəfiqlərlə birlikdə qurduğu çəkindirici sistem Rusiyanın belə bir addım atmasına imkan verməyəcək.

В Анкаре в рамках саммита НАТО обсудили безопасность стран Балтии
В рамках 36-го саммита глав государств и правительств НАТО, проходящего в Анкаре, состоялась специальная панельная дискуссия, посвященная безопасности Балтийского региона.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, на мероприятии, организованном совместно Администрацией Президента, Мюнхенской конференцией по безопасности (MSC) и Фондом политических, экономических и социальных исследований (SETA), обсуждались оборонный потенциал стран Балтии и существующие риски безопасности.
В ходе панели под названием «Почему Нарва не является следующей целью: анализ предположений о незащищенности стран Балтии» выступили министр иностранных дел Латвии Байба Браже, постоянный представитель Литвы при НАТО Дарюс Яунишкис и политический директор Министерства иностранных дел Эстонии Мартин Роджер.
Глава МИД Латвии Байба Браже заявила, что Россия в настоящее время не готова к прямому столкновению с НАТО, однако пытается нагнетать напряженность, создавая различные ложные дилеммы. Она подчеркнула необходимость укрепления сотрудничества в сферах внутренней безопасности, охраны границ и разведки, а также важность сохранения эффективности сдерживающего потенциала НАТО. Министр также призвала к бдительности в отношении дезинформационных кампаний, направленных на ослабление поддержки Украины.
Постоянный представитель Литвы при НАТО Дарюс Яунишкис отметил, что оценивать Беларусь отдельно от России неверно. По его словам, Минск полностью зависит от Москвы в энергетическом и финансовом плане, а провокационные инциденты на границе создают серьезные риски для безопасности региона.
Политический директор МИД Эстонии Мартин Роджер, акцентировав внимание на важности кибербезопасности, заявил, что работа государственных структур в этой сфере повышает устойчивость общества. Он отверг утверждения о том, что эстонский город Нарва станет следующей целью России, подчеркнув, что система сдерживания, созданная страной совместно с союзниками, не позволит России предпринять подобные шаги.