NASA Marsda gözlənilməz kəşf etdi: Qırmızı planetdə qiymətli mineral tapıldı
NASA-nın “” kosmik aparatı Marsın Jezero kraterində apardığı araşdırmalar zamanı planetdə ilk dəfə mineralının izlərini aşkar edib. Tədqiqat zamanı “Hampden River” və “Coffee Cove” adlı qayalarda korunda xas xüsusiyyətlər, o cümlədən xromla əlaqəli xüsusi işıqlanma siqnalları müəyyənləşdirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, korund Yer kürəsində yaqut və sapfirin əsasını təşkil edən minerallardan biridir. “Perseverance” aparatının “SuperCam” sistemi vasitəsilə aparılan lazer və spektroskopik analizlər zamanı qayalarda korundun tərkibində alüminiumu əvəz edən xrom ionlarına uyğun siqnallar qeydə alınıb.
Alimlər korundun mövcudluğunu birbaşa nümunə götürərək laboratoriyada yox, Mars səthindəki qayaların məsafədən analizləri əsasında müəyyən ediblər. Xüsusilə xrom ionlarının yaratdığı 692,7 və 694,1 nanometr dalğa uzunluqlarındakı kəskin siqnallar korund üçün xarakterik göstəricilərlə uyğunluq təşkil edib.
Korund alüminium oksidindən ibarət olmaqla, tərkibinə daxil olan müxtəlif elementlərdən asılı olaraq fərqli rənglər ala bilir. Xromun iştirakı isə Yer kürəsində yaqutun rənginin yaranmasına səbəb olur.
Tədqiqatçılar Marsda aşkar olunan korundun yaranma şəraitinin planetin qədim tarixində baş verən proseslərlə əlaqəli ola biləcəyini araşdırırlar. Jezero kraterinin kənarında yerləşən qayaların müxtəlif geoloji mənşəyə malik olması Marsın keçmişində burada mürəkkəb istilik və kimyəvi proseslərin baş verdiyini göstərir.
“Perseverance” 2021-ci ildən etibarən Jezero kraterini araşdırır və “SuperCam” sistemi vasitəsilə süxurların kimyəvi və mineral tərkibini məsafədən müəyyənləşdirir. Yeni nəticələr Marsın mineral müxtəlifliyi və planetin qədim geoloji şəraiti barədə alimlərə əlavə məlumat verə bilər.
Kəşflə bağlı nəticələr 2026-cı ildə keçirilən 57-ci “Lunar and Planetary Science Conference” çərçivəsində təqdim olunub.

Космический аппарат НАСА «Perseverance» в ходе исследований кратера Езеро на Марсе впервые обнаружил следы минерала корунда. В ходе анализа пород, получивших названия «Hampden River» и «Coffee Cove», были выявлены характерные для корунда особенности, включая специфические сигналы люминесценции, связанные с присутствием хрома.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», корунд является одним из минералов, составляющих основу рубинов и сапфиров на Земле. С помощью системы «SuperCam» аппарата «Perseverance» были проведены лазерные и спектроскопические анализы, в ходе которых зафиксированы сигналы, соответствующие ионам хрома, замещающим алюминий в составе корунда.
Ученые определили наличие корунда не путем лабораторного анализа образцов, а на основе дистанционного исследования пород на поверхности Марса. В частности, резкие сигналы на длинах волн 692,7 и 694,1 нанометра, вызванные ионами хрома, совпали с характерными показателями для этого минерала. Корунд, состоящий из оксида алюминия, может приобретать различные цвета в зависимости от входящих в его состав элементов; присутствие хрома, например, придает рубинам их характерный красный цвет на Земле.
Исследователи изучают условия формирования корунда на Марсе, полагая, что они могут быть связаны с процессами, происходившими в древней геологической истории планеты. Тот факт, что породы на краю кратера Езеро имеют различное геологическое происхождение, указывает на сложные термические и химические процессы, протекавшие в прошлом Марса.
«Perseverance» исследует кратер Езеро с 2021 года, используя систему «SuperCam» для дистанционного определения химического и минерального состава горных пород. Новые результаты предоставляют ученым дополнительные данные о минеральном разнообразии и древних геологических условиях Марса. Результаты этого открытия были представлены в рамках 57-й конференции «Lunar and Planetary Science Conference».
Справка: Миссия «Perseverance» является ключевым этапом программы НАСА по исследованию Марса. Кратер Езеро, выбранный местом посадки, представляет собой древнюю дельту реки, что делает его приоритетной целью для поиска признаков древней микробной жизни и изучения эволюции планеты. Обнаружение таких минералов, как корунд, значительно расширяет понимание геохимической эволюции Красной планеты.