İngiltərə şirkətləri tərəfindən istehsal olunan PUA-ların ilk dəfə Rusiya ərazisindəki hədəflərə qarşı istifadə edildiyi barədə xəbərlərdən sonra Moskva Londonu xəbərdar edib.
Bildirilib ki, Ukrayna qüvvələri Rusiyada həyata keçirilən zərbə əməliyyatları çərçivəsində iki İngiltərə şirkətinin istehsal etdiyi PUA-lardan istifadə edib.
Kiyev bu il Rusiya ərazisindəki əməliyyatlarını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib. Ukrayna ordusu Rusiyanın hərbi sənaye və enerji obyektlərinə qarşı uzunmənzilli raket və PUA hücumlarını intensivləşdirib.
Hücumların hədəfləri arasında Rusiyanın ən böyük onlayn pərakəndə satış şirkəti “Wildberries”ə məxsus nəhəng anbarlar da olub.
Hücumlar nəticəsində milyardlarla funt sterlinq dəyərində məhsulun məhv olduğu bildirilir. Bu hadisələrin müharibənin təsirlərini Rusiya ictimaiyyətinə daha birbaşa hiss etdirdiyi və ölkə iqtisadiyyatına əlavə zərər vurduğu qeyd olunur.
Rusiyanın Londondakı səfirliyindən verilən açıqlamada yayılan xəbərlərin Böyük Britaniyanın Ukrayna münaqişəsini daha da gərginləşdirmək yolunu seçdiyini göstərdiyi bildirilib.
Səfirlik Londonu vasitəçi qüvvələrdən istifadə etməklə Rusiyanı cilovlamağa və ona maksimum zərər vurmağa çalışmaqda ittiham edib.
Açıqlamada, “Londondakıların hərəkətləri qaçılmaz olaraq hesab verəcəkləri nəticələrə gətirib çıxaracaq. Münaqişəyə cəlb olunma səviyyəsi dərinləşdikcə və Kiyevin terror mexanizminə dəstək artdıqca, ödəyəcəkləri bədəl də bir o qədər yüksək olacaq” ifadələri işlədilib.
Böyük Britaniya Müdafiə Nazirliyinin sözçüsü isə ölkəsinin Ukraynanın yanında olduğunu bildirib.
O qeyd edib ki, Böyük Britaniya Ukraynanın Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin qanunsuz işğalına qarşı özünü müdafiə etməsi üçün ehtiyac duyduğu avadanlığı təmin etməkdə qərarlıdır.
“Rusiya bu hökumətin Rusiyanın təcavüzünə qarşı çıxmaq iradəsinə şübhə etməməlidir”, - britaniyalı rəsmi vurğulayıb.
Məlumata görə, Ukraynanın uzunmənzilli PUA strategiyasının əsas məqsədlərindən biri Rusiyanın müharibədən əldə etdiyi gəlirləri azaltmaq və müharibənin nəticələrini Rusiya vətəndaşlarına daha çox hiss etdirməkdir.
Rusiya Müdafiə Nazirliyi isə son hücumlar zamanı ölkənin 19 regionu, həmçinin Qara dəniz, Azov dənizi və Krım üzərində Ukraynaya məxsus 598 PUA-nın vurulduğunu açıqlayıb.
Ukraynanın Rusiya ərazisinin dərinliklərinə yönəltdiyi PUA hücumlarının genişlənməsi Moskva ilə London arasında onsuz da gərgin olan münasibətlərə yeni təzyiq elementi əlavə edib.

Москва предупредила Лондон из-за использования британских БПЛА
После сообщений об использовании беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) британского производства для ударов по целям на территории России, Москва выступила с официальным предупреждением в адрес Лондона.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что информация об этом распространилась в зарубежных СМИ. Согласно данным источникам, украинские силы в рамках операций по нанесению ударов по территории России применили БПЛА, произведенные двумя британскими компаниями.
В текущем году Киев значительно расширил масштабы своих операций на территории России. Украинская армия интенсифицировала применение дальнобойных ракет и БПЛА против объектов военно-промышленного комплекса и энергетической инфраструктуры РФ. В частности, целями атак стали крупные складские помещения, принадлежащие крупнейшему российскому онлайн-ритейлеру “Wildberries”. Сообщается, что в результате этих атак был уничтожен товар на миллиарды фунтов стерлингов, что усиливает экономическое давление и делает последствия конфликта более ощутимыми для российского общества.
В посольстве России в Лондоне заявили, что подобные действия свидетельствуют о выборе Великобритании в пользу дальнейшей эскалации украинского конфликта. Дипломатическое ведомство обвинило Лондон в попытках сдерживания России и нанесения ей максимального ущерба через использование посреднических сил. “Действия Лондона неизбежно приведут к последствиям, за которые придется отвечать. По мере углубления вовлеченности в конфликт и роста поддержки киевского террористического механизма, цена, которую им придется заплатить, будет только расти”, — подчеркивается в заявлении.
В свою очередь, представитель Министерства обороны Великобритании подтвердил неизменную поддержку Украины. Он отметил, что Лондон полон решимости предоставлять Киеву необходимое оборудование для защиты от “незаконного вторжения” президента России Владимира Путина. “Россия не должна сомневаться в решимости этого правительства противостоять российской агрессии”, — заявил британский чиновник.
Контекст ситуации заключается в том, что стратегия Украины по использованию дальнобойных БПЛА направлена на снижение доходов России от ведения войны и демонстрацию последствий боевых действий внутри страны. На фоне этих событий Министерство обороны России сообщило об отражении массированных атак, заявив о перехвате 598 украинских БПЛА над 19 регионами страны, а также над акваториями Черного и Азовского морей и Крымом. Данная эскалация создает дополнительное напряжение в и без того сложных отношениях между Москвой и Лондоном.