"Vaşinqtonun İran xalqına qarşı həyata keçirdiyi siyasət açıq iqtisadi terrorizmdir"
İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl İrana qarşı mümkün yeni hücum halında ABŞ-nin Avropa ölkələrindəki bazalarının hədəfə alına biləcəyi ilə bağlı iddialara münasibət bildirib.
Bəqai deyib ki, Tehran özünə qarşı hücumların mənbəyini və başlanğıc nöqtəsini hədəfə almaq hüququna malikdir.
O, İranın hər hansı ölkənin xalqı ilə problem yaşamadığını, lakin ABŞ və İsrailin İrana qarşı əməliyyatlarına dəstək verən ölkələrin vəziyyətinin fərqli olduğunu bildirib.
“İstənilən ölkənin bizdən narahat olması üçün səbəb yoxdur. Lakin bazalarını, imkanlarını və avadanlıqlarını təcavüzkar tərəflərin qanunsuz əməllərinin həyata keçirilməsi üçün açan ölkələr üçün vəziyyət fərqlidir”, - Bəqayi vurğulayıb.
Sözçü Bolqarıstanın ABŞ və İsrailin İrana qarşı hərbi hücumlarına dəstək verməsini hüquqa zidd adlandırıb.
O, ABŞ-yə məxsus bəzi KC-135 yanacaqdaşıyan təyyarələrinin Bolqarıstandan ayrılması ilə bağlı xəbərləri də eşitdiklərini bildirib.
Bəqayi İranın özünü və ərazi bütövlüyünü müdafiə etmək məsələsində heç bir güzəştə getməyəcəyini söyləyib.
İran rəsmisi ABŞ-nin Tehrana qarşı iqtisadi təzyiqlərini də tənqid edib. Onun sözlərinə görə, Vaşinqtonun İran xalqına qarşı həyata keçirdiyi açıq iqtisadi terrorizmdir.
Bəqai həmçinin İrana qarşı mümkün dəniz blokadasını “təcavüzkar addım” adlandıraraq, ABŞ-nin bu siyasətini dəstəkləyən ölkələrin ciddi nəticələrlə üzləşə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Hörmüz boğazı ilə bağlı məsələyə də toxunan Bəqai ABŞ rəsmilərinin boğazdan gündəlik 5-17 milyon barel neft keçdiyi barədə açıqlamalarını rədd edib.
O, bu rəqəmlərin psixoloji və media müharibəsinin bir hissəsi olduğunu bildirib.
İranlı sözçü Oman nümayəndə heyətinin Tehrana səfəri zamanı ikitərəfli münasibətlərlə yanaşı, Hörmüz boğazının təhlükəsizliyi və dəniz nəqliyyatı marşrutlarının da müzakirə ediləcəyini açıqlayıb.
İran-Pakistan münasibətlərinə toxunan Bəqai Pakistan Quru Qoşunlarının komandanının Tehrana səfərinin iki ölkə arasında “xüsusi və inkişaf edən münasibətlər” çərçivəsində baş verdiyini bildirib. O, İran-Pakistan əlaqələrinin hazırda ən yaxşı dövrlərindən birini yaşadığını qeyd edib.
İsrailin Suriyaya hücumlarını da şərh edən Bəqai Suriyanın ərazi bütövlüyünün pozulmasının səbəbindən asılı olmayaraq beynəlxalq hüquqa zidd olduğunu deyib.
O, Suriyanın öz müdafiə imkanlarını inkişaf etdirmək və özünü müdafiə etmək hüququnun olduğunu vurğulayıb.

МИД Ирана: Политика США против иранского народа — это экономический терроризм
Официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багаи прокомментировал сообщения о том, что в случае возможной атаки на Иран, военные базы США в европейских странах могут стать законными целями для ответного удара.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает со ссылкой на зарубежные СМИ, что Багаи подчеркнул право Тегерана наносить удары по источникам и точкам начала агрессии против страны.
Дипломат отметил, что Иран не имеет проблем с народами других государств, однако ситуация кардинально меняется для стран, которые предоставляют свою инфраструктуру, базы и оборудование для поддержки военных операций США и Израиля против Ирана.
«У любой страны нет причин для беспокойства по отношению к нам. Однако ситуация иная для тех государств, которые открывают свои базы и возможности для реализации незаконных действий агрессивных сторон», — подчеркнул Багаи.
Представитель МИД Ирана подверг резкой критике действия Болгарии, назвав поддержку этой страной военных атак США и Израиля против Ирана противоречащей международному праву. Он также упомянул сообщения о переброске американских самолетов-заправщиков KC-135 с территории Болгарии.
Багаи заявил, что политика Вашингтона в отношении Ирана является «открытым экономическим терроризмом». Он также предупредил, что любая попытка морской блокады будет расценена как «агрессивный шаг», который повлечет за собой серьезные последствия для стран, поддерживающих подобную политику США.
Комментируя ситуацию вокруг Ормузского пролива, иранский дипломат опроверг заявления американских чиновников о ежедневном прохождении через пролив 5-17 миллионов баррелей нефти, назвав эти цифры частью психологической и медийной войны.
В контексте региональной безопасности Багаи отметил, что визит делегации Омана в Тегеран будет посвящен обсуждению двусторонних отношений, безопасности Ормузского пролива и морских транспортных маршрутов. Он также охарактеризовал отношения между Ираном и Пакистаном как находящиеся на пике своего развития, упомянув недавний визит командующего сухопутными войсками Пакистана в Тегеран.
Говоря о ситуации в Сирии, представитель МИД Ирана осудил удары Израиля, подчеркнув, что нарушение территориальной целостности Сирии противоречит международному праву, и страна имеет полное право на развитие своих оборонительных возможностей.
Справочно: Напряженность в отношениях между Ираном и США сохраняется на фоне продолжающихся санкций и региональных конфликтов на Ближнем Востоке. Иран регулярно заявляет о своей готовности защищать суверенитет и территориальную целостность, используя дипломатические и военные рычаги сдерживания, включая контроль над стратегически важными морскими путями, такими как Ормузский пролив.